Veselam
Dzīvesveids

pH diēta – blēņas! Mītus par ēšanu atmasko uztura speciāliste Ksenija Andrijanova15

Foto – Matīss Markovskis

Inese Liepiņa, stils un grims – Lolita Graudiņa, apģērbs Ksenijai no veikala ZARA

Viegli pieejamā informācija gluži kā nekontrolējams ūdenskritums ik dienu gāžas pār cilvēku galvām bez sīkākiem paskaidrojumiem par to, ka šis ūdens ir arī jāfiltrē. Pašpasludināti speciālisti māca ne vien skaisti dzīvot un veidot attiecības, bet arī klāsta medicīnu nomelnojošas sazvērestības teorijas un apgalvo, ka ar piemājas meža veltēm iespējams izārstēt pat vēzi un hepatītu. Ir ļaudis, kam derdzas melu un puspatiesību uzvaras gājiens, un viena no viņiem ir kvalificēta uztura speciāliste Ksenija Andrijanova, kura nežēlo savu laiku šarlatānu atmaskošanai.

Ksenijas plānotājā ir maz brīvu vietu – darba stundas viņa vada bērnudārzā, veidojot mazajiem ķipariem piemērotas ēdienkartes, uzrauga higiēnu virtuvē un sniedz pirmo palīdzību, bet brīvajā laikā lasa lekcijas, vada neformālus izglītības kursus un aktīvi komentē dažādus procesus interneta vidē. Neraugoties uz saspringto grafiku, viņa tagad arī atvērusi blogu www.ksenijakomente.lv, kurā sniedz kritiskus komentārus par veselības aprūpi un uzturu, kā arī atmasko dažādu pseidozinātņu radītos melus. Blogs ir svaiga lappuse jaunās sievietes dzīvē. Iepriekš ar atziņām viņa dalījusies sociālajos portālos, taču tad sapratusi, ka privātā dzīve jāatdala no profesionālās.

No badošanās līdz veselības aprūpei
Pareizs uzturs un medicīna Ksenijai kļuvuši par sirdslietu, bet tā nav bijis vienmēr. “Kad divpadsmitajā klasē domāju, ko tālāk mācīšos, zināju, ka tas nekādā gadījumā nebūs saistīts ar medicīnu un bērniem, taču nekad nesaki nekad,” smejoties atceras Ksenija. Pēc labākās draudzenes aicinājuma viņa kādudien attapusies Rīgas Stradiņa universitātes atvērto durvju dienā, kur uzzinājusi par programmu, kas veltīta uzturzinātnei. Tas šķitis vilinoši – sapratīs, ko un kā ēst, un vēl citiem spēs palīdzēt.

Izvēli pastiprinājis arī tas, ka pati tolaik jau vairākkārt ar apšaubām metodēm bija cīnījusies pret lieko svaru. “Man nebija pieejama laba literatūra, tāpēc izmantoju diētas, ko slavēja sieviešu žurnāli. Parasti tās bija no sērijas – ēdam ābolus divas nedēļas, un būsim ļoti skaistas. Ja kādu dienu atļāvos apēst ko vairāk, nākamajā badojos. Man nebija neviena, kurš pateiktu, ka daru nepareizi. Taču viss negāja gludi, un tad arī sapratu, ka laikam rīkojos aplami.”

Uztura speciāliste cenšas ievērot veselīgu dzīvesveidu, tomēr atzīst, ka nav pārcilvēks, tāpēc arī viņai reizēm gadās apēst kaut ko no ātro ēstuvju klāsta vai pusnaktī uzcept kartupeļus.


Studijas, kas mainīja dzīvi
Sākot studijas, meitene bijusi kā balta lapa un pati ticējusi lietām, pret kurām šodien vēršas. Viss mainījies trešajā kursā, kad iegūtās zinības dažādos priekšmetos veidoja kopskatu par to, kā patiesībā funkcionē cilvēka organisms. Rozā brilles tad nomainījis skaidrs skatiens uz pasauli.

Savukārt maģistratūrā nācies padziļināti pievērsties pētniecībai. Šajā laikā Ksenija atskārtusi, ka apkārt ir neizmērojami daudz nepatiesas informācijas. Ar piemānītajiem klientiem viņa sastapusies arī praksē. “Reiz kāda sieviete man agresīvi aizrādīja, ka manis izveidotā ēdienkarte neveido sārmainu vidi organismā. Kad mēģināju paskaidrot, ka pH diēta ir mārketinga triks, viņa bija pārsteigta.”

Reizēm bijis īpaši grūti – cilvēki maksājuši par vizīti, nākuši ar savām gaidām un cerībām, taču beigās saņēmuši ko citu. Šādi gadījumi jauno speciālisti pamudinājuši cītīgāk pievērsties uztura melu pētniecībai.

“Sākumā retu reizi kaut ko atmaskoju, ieliekot savā feisbuka vai tvitera profilā. Tad pamanīju, ka šīs tēmas izraisa lielu rezonansi – cilvēki stāsta, komentē. Sapratu, ka tas jādara biežāk,” viņa atceras pirmsākumus. Labi noformulēt domas palīdzot ne vien medicīniskā izglītība, bet arī nesen sāktās komunikācijas studijas.

KSENIJA ATMASKO

pH diēta
Uzskats, ka uztura pH (skaitlis, kas raksturo skābumu un bāziskumu) spēj ietekmēt mūsu veselību, ir ļoti dziļi iesakņojies – par to runā plašsaziņas līdzekļos un raksta grāmatās. Patiesībā tam nav nekāda sakara ar zinātni un realitāti. pH diētas piekritēji apgalvo, ka produkti, kas organismā izraisa skābu reakciju, veicina saslimšanas, savukārt produkti ar sārmainu reakciju uzlabo veselību. Taču produkta skābajai vai sārmainajai reakcijai nav nozīmes, jo tā tikai nedaudz ietekmē urīna pH, bet tas neskar ne veselību, ne citas organisma norises. Turklāt pašam gremošanas traktam nav vienāds pH – kuņģī ir skāba vide, bet, ēdiena kumosam ceļojot tālāk pa gremošanas traktu, pH kļūst sārmains.

Vēl aplamāka ir doma, ka uztura pH var ietekmēt asiņu pH. Tas nav iespējams. Asiņu pH nepārtraukti ir diapazonā no 7,35 līdz 7,45. Pat niecīgākas pārmaiņas uz vienu vai otru pusi izraisa draudus dzīvībai. Tāpēc nevar teikt – jo sārmaināk, jo labāk. Ja ir apstākļi, kas apdraud asiņu pH līmeni, ieslēdzas aizsargmehānismi, kas neļauj to mainīt. Uzturam tas nav pa spēkam. Šo līmeni būtiski var mainīt vien saindēšanās, plaušu vai nieru mazspēja, dekompensēts cukura diabēts un daudzas citas nopietnas slimības.

Detox
Detox idejas pamatā ir pieņēmuma, ka mūsu organismā uzkrājas toksīni, ko nepieciešams izvadīt, ēdot vai dzerot speciālus produktus. Šīs īpašības visbiežāk piedēvē augļu smūtijiem un citiem dzērieniem, bet visiem šāda veida produktiem ir spēcīga mārketinga aizmugure. Tiem ir viens mērķis – iegūt no cilvēka naudu, pretī solot izdarīt to, ko jau aktīvi dara mūsu aknas, nieres, plaušas un sviedru dziedzeri.

Tiesa, ir pacienti, piemēram, narkotiku lietotāji, kuriem tiešām nepieciešama detoksikācija. Taču tā ir nopietna medicīniskā procedūra, kurai nav saistības ar brīnumdzērieniem. Veselam organismam šāda attīrīšana nav vajadzīga. Kā piemēru var minēt mehānismu, ar kuru aknas pārvērš alkoholu. Dzēriena sadalīšanās produkts acetaldehīds ir ļoti bīstams organismam, bet aknas nekavējoties to sadala nekaitīgos savienojumos. Ja toksīni tiešām tik aktīvi uzkrātos organismā, kā to mēģina skaidrot detox piekritēji, mēs nevarētu normāli funkcionēt. Lietojot uzturā augļu ūdeņus un kokteiļus, tiks uzņemta laba vitamīnu, antioksidantu un minerālvielu deva, taču papildu detoksikācija nenotiks.

Visu rakstu par Kseniju Andrijanovu lasiet žurnāla 36,6°C decembra numurā vai tā elektroniskajā versijā!

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik gudrs ceļotājs Tu esi?
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Ar jauno gadu būtiskas izmaiņas līdzmaksājumos pie ģimenes ārsta un speciālistiem 1
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai tavs priekšstats par iepriekšējo dzīvi ir patiess?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
“Skonto” stadiona mīklainais pircējs – Krievijas uzņēmējs no ietekmīgas ģimenes, vēsta raidījums
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Latviešu valoda zinātnē nosargāta? 3
10 stundas
LE
LETA
Kultūra
Vīrietis apēd 100 000 eiro vērtu mākslas darbu 1
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
13 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Bez naivuma
3 dienas