Veselam
Ārstēšana

Tikt vaļā no sēdoša darba ligas – hemoroīdiem. Ir mūsdienīgas iespējas0

Foto – Shutterstock

Kaut gan daudzas operācijas un izmeklējumi mūsdienās kļuvuši saudzīgi un mazinvazīvi, joprojām par dažām veselības problēmām grūti saņemties pat runāt, kur nu vēl ļauties ārsta rokām, lai veiktu pārbaudes. Viena no šādām jomām ir proktoloģija, taču arī tajā gan ārstu prasmes, gan metodes progresējušas tiktāl, ka pacienta bailes un kautrība ir vienīgie šķēršļi ceļā uz veselības atgūšanu.

 

Hemoroīdi – katram otrajam

“Statistika liecina, ka Eiropas valstīs, tātad arī Latvijā, lielākas vai mazākas hemoroidālas saslimšanas piemeklē pusi iedzīvotāju,” stāsta Baltijas vēnu klīnikas ķirurgs, proktologs, Rīgas Stradiņa universitātes docents, medicīnas doktors Andris Gardovskis. “Būtībā hemoroīdi ir visiem cilvēkiem – tie ir anatomiski veidojumi, kas atrodas pie taisnās zarnas izejas. Galvenais uzdevums, kas tiem jāveic, ir hermētiskā funkcija. Problēmas sākas tad, ja anālās atveres rajonā parādās sāpes, diskomforts, izdalījumi, nieze, nopietnākos gadījumos arī asiņošana un pat hemoroidālo mezglu izkrišana.”

Hemoroidālās slimības jeb, vienkāršāk runājot, hemoroīdi ir vēnu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā. Šī proktoloģiskā saslimšana nav nekas neparasts un var rasties ikvienam gluži tāpat kā aizcietējumi, kas ir hemoroīdu attīstībai labvēlīgs apstāklis.

Hemoroīdi tiek iedalīti četrās pakāpēs atkarībā no tā, vai hemoroidālie mezgli iznāk no anālās atveres vai ne. Tos apskatot, proktologam nemaz nav vienkārši noteikt stadiju, jo pacients, neraugoties uz samērā saudzīgo izmeklējumu, var būt pārāk sasprindzinājies.

Par pirmās pakāpes saslimšanu parasti runā, ja pacientam ir sūdzības par asiņošanu no taisnās zarnas, bet paši hemoroīdi atrodas tās iekšpusē un tur paliek. Nākamajā stadijā hemoroīdi, cilvēkam apmeklējot tualeti, iznāk uz āru, bet paši atgriežas atpakaļ anālajā atverē. Trešajā pakāpē tie izslīd laukā, bet pacientam izdodas tos iebīdīt atpakaļ. Pēdējā stadijā hemoroīdi pilnībā ir izslīdējuši no zarnas un tā arī palikuši.

 

Caurejas zāles nav jādzer!

Ārstu pieredze liecina, ka pacienti joprojām vairās ne vien nākt pie proktologa, bet pat pastāstīt par hemoroīdiem savam ģimenes ārstam. Tad nu viņi, kā mācēdami, nodarbojas ar pašārstēšanos, izmantojot aptiekās piedāvātās hemoroidālās svecītes un citas metodes, par kurām kaut ko dzirdējuši vai lasījuši. Andris Gardovskis akcentē – tikai ārsts var izvērtēt, vai tiešām cilvēkam ir hemoroidāla saslimšana. Asiņošana var liecināt arī par citām kaitēm, piemēram, par zarnu vēzi.

Hemoroīdi ir visai izplatīta vaina – var teikt, ka to ārstēšana ir proktologu ikdiena. Līdz ar to pacientiem nebūtu jākautrējas vai jābaidās nākt pie ārsta. Svarīgi arī nevilcināties, lai dakteris agrīnāk varētu noteikt diagnozi un ārstējot lietot pēc iespējas mazinvazīvākas metodes. Jo agrāk uzsāk ārstēšanu, jo tā izmaksā lētāk, turklāt ir mazāk sāpīga. Cilvēks drīzāk var atgriezties pie ikdienišķām nodarbēm.

Apskate pie proktologa vairs nav tāda kā pirms 10–20 gadiem. “Pacientiem nevajadzētu baidīties, jo proktologs ir tāds pats ārsts kā citi dakteri, turklāt neko sāpīgu mēs nedarām,” iedrošina speciālists. Pirmajai vizītei tagad nav nepieciešams īpaši sagatavoties – nav ne jādzer caurejas līdzekļi, ne jātaisa speciālas klizmas vai vairākas dienas jābadojas. Ārsts sākumā uzklausīs sūdzības, un tikai tad būs apskate. Tās laikā anālā atvere tiks novērtēta no ārpuses, pēc tam dakteris ar speciālu caurulīti (proktoskopu), izmantojot anestezējošu gelu jeb lubrikantu, kas pacientam neļaus izjust papildu diskomfortu vai jebkādas sāpes, apskatīs zarnas iekšpusi apmēram 8–10 centimetru dziļumā.

Ja pacientam zarnas nav iztukšotas, par to nevajag uztraukties un baidīties, ka ārstam kaut kas var būt nepatīkams. Jebkurš apmeklējums pie ārsta ir konfidenciāls, un no daktera nevajadzētu kautrēties. Ja taisno zarnu tiešām neizdosies adekvāti apskatīt, jo tā ir pilna (taču tā notiek ļoti retos gadījumos), viņš pacientam lūgs atnākt vēlreiz, pirms tam iepriekš sagatavojoties, proti, veicot nelielas klizmas. Ar zālēm un veselīgu dzīvesveidu

Daudzos gadījumos pēc pirmās apskates ārsts pacientam iesaka medikamentozu terapiju. Taču jāmaina arī dzīvesveids, piemēram, nevajadzētu ēst asu, treknu, grūti sagremojamu pārtiku, kas var radīt aizcietējumus – vienu no lielākajiem riska faktoriem, kura dēļ attīstās hemoroidālā vēnu slimība. Arī ar alkoholu jāpāriet uz jūs.

Hemoroīdi bieži vien nomoka birojos strādājošos, kuri darba laikā kaut ko uzkož, bet kārtīgi paēd vien vakarā un uzreiz liekas gulēt. Tāpēc ieteicams ēdienu sadalīt mazās porcijās un ēst vairākas reizes dienā, turklāt šķiedrvielām bagātu uzturu. Ja vien nav kādu veselības problēmu, jāizdzer vairāki litri ūdens dienā un nedrīkst piemirst fiziskās aktivitātes. Tas viss veicina zarnu motoriku un to labāku darbību.

Kad kādu laiku lietoti medikamenti un ieviestas korekcijas dzīvesveidā, pacientam vēlreiz jāatrādās ārstam, lai novērtētu, vai terapijai bijuši labi rezultāti vai tomēr kaut kas jāmaina.

Ja hemoroidālās problēmas risināšanai nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, vislabāk, ja ārsts var piedāvāt kādu no mūsdienīgajām metodēm – tās ir saudzīgākas, un pēc operācijas pacients drīz var atgriezties ierastajā dzīves ritmā.

 

Ķirurģiskās metodes – ar drīzu rezultātu

Ķirurģiska ārstēšana patlaban visbiežāk notiek ambulatori, jo pēcoperācijas periods ir tikai viena diena vai diennakts. Daudzos gadījumos pacients jau uzreiz pēc manipulācijas var doties mājās. Katram slimniekam proktologs cenšas atrast vispiemērotāko ārstēšanas metodi.

Viena no iespējām ir gumijas gredzena aplikācija, ko proktologs ar speciālu ierīci uzliek uz hemoroidālo mezglu pamatnes. Vakarā pēc manipulācijas cilvēkam var būt diezgan nepatīkamas sajūtas, bet tās var novērst ar parastajiem pretsāpju medikamentiem.

Pacientiem, kuriem ir pirmās vai otrās pakāpes hemoroidālā saslimšana un medikamentoza terapija nesniedz vēlamo rezultātu, var tikt izmantota tā sauktā HET bipolārās ierīces terapija. Tā ir ārstēšana nesāpīgajā zonā, izmantojot radiofrekvences bipolāro enerģiju. Tādējādi tiek reducēta asinsapgāde, proti, proktologs ar bipolāro koagulāciju piededzina asinsvadus, kas apasiņo iekšējos hemoroīdus, līdz ar to samazinās asiņu pieplūde un hemoroīdi kļūst mazaktīvāki. Manipulācija aizņem 10–15 minūtes, pēc tās pacients uzreiz var doties mājās.

Latvijā pieejama arī HAL un RAR metode jeb hemoroīdu artēriju cauršūšana. Tas nozīmē, ka tiek atrasti hemoroidālo vēnu pinumu barojošie asinsvadi, kas tiek cauršūti un liģēti. Manipulācijas laikā tiek noslēgta asiņu pieplūde, hemoroīdiem vairs nepienāk skābeklis, tie samazina savu aktivitāti. Simptomi, par kuriem pacients iepriekš sūdzējies, aptuveni pēc nedēļas pilnībā izzūd.

Patlaban viena no populārākajām ir tā dēvētā Longo tipa operācija: ārsts ar vienreiz lietojama mehāniskā šuvēja starpniecību mēģina novērst mezglu izkrišanu, vienlaikus apstādinot iekšējo hemoroidālo mezglu apasiņošanu.

Ja slimniekam ir palielināti gan iekšējie, gan ārējie hemoroīdi, ārsts var izmantot pavisam jaunu bipolārās koagulācijas metodi – ar elektroķirurģisko instrumentu LigaSure (speciālu skalpeli) izoperēt hemoroīdus. Instrumenta darbības pamatā ir audos esošās vielas kolagēna sakausēšana, iedarbojoties uz tiem ar augstu temperatūru un spiediena spēku. Ar šo metodi pacientam ir minimāls asiņu zudums, īsāks operācijas laiks, kā arī netiek izmantoti diegi vai metāliskas skavas, kas var radīt organisma atgrūšanas reakciju un komplikācijas. Tāpat neveidojas apkārtējo audu termāls apdegums, atveseļošanās periods ir nesāpīgs un īsāks.

Pirms iepriekš minētajām procedūrām pacientam nav ne jālieto speciāli caurejas līdzekļi, ne jābadojas. Iepriekšējā vakarā vienkārši jāievada speciālas mikroklizmiņas, lai iztīrītu zonu, kurā ārsts darbosies.

Manipulācijas ir pilnīgi nesāpīgas, jo tiek veiktas intravenozajā, spinālajā vai vispārējā anestēzijā. Kad operācija jau garām, pacientam tiek izrakstītas pretsāpju zāles, lai pēcoperācijas periods nebūtu nepatīkams vai apgrūtinošs. “Ārsts var ieteikt speciālas vēdera izeju veicinošas ziedes, lai pirmā reize, dodoties uz tualeti, nesagādātu sāpes,” piebilst Andris Gardovskis.

Ja atklāts vēzis

Otra biežākā saslimšana, ko nākas konstatēt proktologam, ir zarnu vēzis. Pēc statistikas datiem, šā ļaundabīgā audzēja izplatība Latvijā arvien pieaug gan sieviešu, gan vīriešu vidū. Ik gadu konstatē vairāk nekā 1000 jaunu saslimšanas gadījumu.

“Kā zināms, tieši agrīna diagnostika ir galvenā veiksmes atslēga ļaundabīgu audzēju sekmīgai ārstēšanai,” atgādina proktologs. “Zarnu vēža simptomi bieži vien nav izteikti: slēpta asiņošana, vājums, galvas reiboņi, neizskaidrojams svara zudums, mazasinība, kā arī aizcietējumi, kas var mīties ar caureju. Jāapzinās, ka nav zelta tabletītes, kas spētu izārstēt no vēža. Tikai agrīnā stadijā diagnosticētu ļaundabīgo audzēju var veiksmīgi ārstēt, sniedzot cilvēkam iespēju saglabāt dzīves kvalitāti.”

Vēža pazīmes var būt maldinošas. Ārsta Andra Gardovska praksē ir ne mazums gadījumu, kad pacienti bijuši pārliecināti par hemoroidālu saslimšanu, bet tas izrādījies zarnu vēzis. Tāpēc, ja ir asiņošana no taisnās zarnas, vēdera pūšanās, aizcietējumi, kas mijas ar caureju, turklāt vēl mazasinība, noteikti jāvēršas pie ārsta, lai pacientu izmeklētu un noteiktu precīzu diagnozi.

Proktologs ārstē ne tikai hemoroīdus un zarnu onkoloģiskās saslimšanas, bet arī anālus plīsumus, polipus, perianālus veidojumus, aizcietējumus, fēču nesaturēšanu un citas zarnu slimības. Mūsdienās proktologi ir ne vien vīrieši, bet arī sievietes, kas daudzām pacientēm ir pieņemams risinājums.

 

Riska faktori resnās un taisnās zarnas saslimšanām

* Vecums virs 50 gadiem: statistiski 9 no 10 zarnu vēža pacientiem ir sasnieguši minēto vecumu.

* Pārmantotība: dzimtā bijušas taisnās un resnās zarnas saslimšanas.

* Metabolais sindroms: paaugstināts ķermeņa masas indekss, arteriālais spiediens, hiperglikēmija, cukura diabēts.

* Liela fiziskā piepūle: fizisks darbs ar smagumu celšanu.

* Vēdera izejas traucējumi: bieži aizcietējumi vai caureja.

* Ēšanas paradumi: uzturā lietota sarkanā (cūkas, liellopa, jēra, aļņa) gaļa, augstā temperatūrā pagatavoti ēdieni, asi un trekni produkti.

Saistītie raksti

* Neveselīgs dzīvesveids: nepietiekams šķidruma daudzums un ar šķiedrvielām bagātu produktu lietošana uzturā, mazkustīgs dzīvesveids, regulāra smēķēšana un alkohola lietošana.

* Postmenopauze: estrogēna un progesterona kopējā līmeņa samazināšanās.

* Hormonālie preparāti: tie var veicināt šīs zonas asiņošanas pazīmes.

 

Konsultants ANDRIS GARDOVSKIS, ķirurgs, proktologs

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Ziemas peldētāji aicina pievienoties kopīgai peldei Liepājas jūrmalā
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Tēt, esi unikāls!”. Nākamnedēļ startē jauna informatīva kampaņa
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
No sirds vai pienākuma dēļ? Kā pareizi dāvināt – garīgais skatupunkts
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Vai neredz, kas notiek ārpus Rīgas? Ko novadu reforma nesīs kultūrai
2 stundas
LE
LETA
Dabā
No 22.novembra Latvijā iespējams neliels sals
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Rīgas apvedceļa smags negadījums: ir bojāgājušais
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Porziņģim otrais “double-double” pēc kārtas un uzvara pār NBA čempioni
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Savaļnieks: Mēs ārzemniekus uzņemam labi, Polijā ir citādāk
Intervija 53 minūtes