Veselam
Netradicionāli

Piesūcas un… ārstē. Kā atveseļoties palīdz dēles0

Foto-Shutterstock

Dēles ārstniecībā izmanto vismaz 3500 gadu, liecina senie sienu zīmējumi Ēģiptē. To popularitāti, kas kulmināciju sasniedza XVIII gadsimta vidū, izkonkurēja antibiotikas. Ārstnieciskās dēles piedzīvo renesansi.

Šo ārstēšanas metodi sauc par hirudoterapiju, un par tās pamatotību un efektivitāti liecina fakts, ka to oficiāli atzinusi ASV Pārtikas un zāļu aģentūra. Atklājas arvien jaunas jomas, kurās ārstnieciskās dēles stipri atvieglo ārsta darbu un uzlabo pacienta pašsajūtu.

Dēle – plaša profila speciāliste

Ārstniecībā izmanto ārstnieciskās dēles (Hirudo medicinalis). Visas pārējās sugas (kopumā to ir aptuveni 400) šim nolūkam nav piemērotas. Ārstniecisko efektu veido vairāki faktori: reflektorais (dēles piesūcas, ar simtiem mazu zobiņu pārkož ādu bioloģiski aktīvos, refleksogēnos punktos), mehāniskais (atslogo asinsriti) un bioloģiskais (dēles ieplūdina asinsritē siekalas, kas satur dažādas bioloģiski aktīvas vielas). Siekalās ir vairāk nekā 400 bioloģiski aktīvo vielu.

Problēmu spektrs, kam tās palīdz, ir ļoti plašs. Ārstnieciskās dēles ir antitrombotiskas – šķīdina trombus asinsvados, šķidrina asinis; antibakteriālas – līdzīgi antibiotikām nomāc baktēriju vairošanos, piemīt pretiekaisuma un analģētiķa īpašības – mazina sāpes un jutīgumu. Viena no galvenajām aktīvajām vielām ir hirudīns, kas šķidrina asinis. Ārstnieciskajās dēlēs esošais sekrēts efektīvi novērš mikrocirkulācijas problēmas, atjauno asinsvadu caurlaidību, novērš audu hipoksiju (skābekļa trūkumu), mazina asinsspiedienu, infarkta attīstību, jo attīra asinis, veicina imūnsistēmas aktivitāti, atindē organismu, uzlabo organisma bioenerģētisko stāvokli. Tās ārstē osteohondrozi, radikulītu, aknu un aizkuņģa dziedzera kaites, ginekoloģiskās saslimšanas, paplašinātas vēnas, tromboflebītu, uroģenitālās saslimšanas, kuņģa un zarnu slimības, ādas vainas, trofiskās čūlas, nervu sistēmas saslimšanas, acu slimības, vielmaiņas traucējumus u.c. organisma saslimšanas.

Hirudoterapijai ir arī kosmētisks efekts. Tā izlīdzina grumbas, uzlabo sejas ādas krāsu.

Tieši tāpēc, ka dēles pozitīvi ietekmē venozo asinsriti, tās arvien plašāk izmanto plastiskajā mikroķirurģijā, lai organisms labāk un ātrāk pieņemtu transplantu. Dēļu sekrēts transplanta apvidū nodrošina labu asinsriti, tāpēc tās lieto pirkstu un auss transplantācijā, arī krūšu plastiskajā ķirurģijā.

Cik bieži

Dēļu terapija prasa pacietību. Ja bijušas akūtas lokālas sāpes, 90% gadījumu tās pazūd jau pēc pirmā hirudoterapijas seansa. Taču bieži vien nepieciešams 10–20 procedūru kurss. Vienā reizē liek 2–3 dēles, pēc vajadzības palielinot to skaitu līdz pat piecām un vairāk. Seansi parasti notiek reizi nedēļā. Pēc kursa beigām uzturošā deva ir reizi divās nedēļās līdz vienai reizei mēnesī. Der uzmanīties no lētajiem piedāvājumiem, jo šādas dēles var pārnēsāt slimības, tās nesniegs terapeitisko efektu, var pat izraisīt smagas alerģiskas reakcijas. Latvijā ārstnieciskās dēles ieved no Maskavas, bet tās audzē arī Francijā un Vācijā.

Kā norit procedūra

• No kosmētikas, sviedriem un iespējamiem mikroorganismiem tiek rūpīgi notīrīts pacienta ādas laukums, kur liks dēles. Dēles ir jutīgas pret smaržām, jo katrai ir ne tikai 270 zobu, pieci pāri acu, bet arī ožas orgāni visā ķermenī.

• Dēles izņem no ūdens un liek uz ādas. Nav prognozējams, cik ilgā laikā dēle piesūksies pacientam – šis process var ilgt no dažām sekundēm līdz divdesmit minūtēm.

• Dēles, pirmkārt, izvieto pacientam jutīgā vai sāpošā vietā. Otrkārt, laukumu izvēlas pēc bioloģiski aktīvo, refleksogēno punktu atrašanās līdzīgi kā akupunktūrā. Ja uzliek nepareizā vietā, kas būtībā nemaz nav iespējams, jo dēles pašas jūt cilvēka akūto vietu, tās neko ļaunu nodarīt nevar, jo zāles tik un tā tiek ievadītas organismā. Pacienti sāpes lielākoties jūt tikai pirmajā brīdī, kad dēle ievada pirmo siekalu devu ar tajās esošajām vielām. Sajūta līdzinās nātres dzēlienam vai oda kodienam. Procedūra parasti ilgst 5–20 minūtes.

• Dēles koduma vietā paliek brūcīte trīsstaru zvaigznītes formā, no kuras var sūkties asinis pat 12 stundas – tas atkarīgs no ievadītā hirudīna daudzuma jeb uzlikto dēļu skaita un asiņu sastrēguma. Brūce sadzīst divu nedēļu laikā, bet sākumā jānēsā pārsējs.

• Viena dēle seansa laikā izsūc 1–2 ml asiņu, bet no brūces izdalās vēl 10–30 ml. Kopējais asiņu zudums parasti nepārsniedz 100–150 ml, ņemot vērā pacienta organisma īpatnības.

Saistītie raksti

• Bioloģiski aktīvās vielas organismā saasina arī hroniskās slimības un iekaisuma procesus. Šā iemesla dēļ pacientam pēc trešā vai ceturtā apmeklējuma var pasliktināties pašsajūta. Tā ir normāla atveseļošanās procesa pazīme.

• Dēļu terapija nav ieteicama cilvēkiem, kuriem pret to ir negatīva attieksme. Nav zināms, kā aktīvās vielas ietekmē grūtnieci un augli, tāpēc šī metode mazuļa gaidīšanas laikā nav ieteicama. Uz dēļu terapiju nevajag doties arī pacientiem ar asiņu recēšanas problēmām, ja tiek lietoti medikamenti trombu šķīdināšanai. Par pārējiem ierobežojumiem noteikti jārunā ar ārstu pirms vizītes.

 

 

LA.lv
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Sievietes spēks! 6 latvietes, no kurām mācīties un iedvesmoties
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
11 introvertu bērnu priekšrocības
2 dienas
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Instagram nostājas pret diētām un plastiskajām operācijām
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Dabā
Dzērienu iepakojuma depozīta projektu mēģina “saplosīt” pirms galīgā lasījuma
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Dreiliņos atgriezies dedzinātājs, ko policija pirms gada nogādājusi psihiatriskajā slimnīcā
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Viens no jaunās hokeja halles būvniekiem apsūdzēts par Savisāra kukuļošanu
6 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
RNP “PNB bankas” kontā palikuši 6 miljoni eiro iedzīvotāju naudas
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Dzelzceļa stacijas būvniecība sadārdzinājusies par vairāk nekā 230 miljoniem eiro
6 stundas