Veselam
Dzīvesveids

Pirts – svētnīca miesai un garam
. Rituālus iesaka pirtniece un pirts meistars0

Foto – Shutterstock

Jau Hipokrāts ir ieteicis slimības ārstēt ar pirti un pareizu dzīvesveidu. Cilvēki arvien vairāk vēlas dzīvot saskaņā ar dabu un apgūt veselībai tik svarīgos pirts rituālus.

Pieredzē dalās pirtniece Ilze Lejniece un pirts meistars Vilis Lejnieks.

Pirtiņā, izmantojot mūsu senču pieredzi un senās pirts tradīcijas, varam atjaunot cilvēka fiziskās spējas un veselību, kā arī sakārtot mūsu domu un vēlmju pasauli.

Pēršanās pirtī ir drošs un pārbaudīts veids, kā sakārtot un uzturēt savu veselību. Strauja temperatūras maiņa pirts procedūras laikā nostiprina nervu sistēmu un aktivizē mūsu dzīvības spēkus. Cilvēki, kas regulāri apmeklē pirti, daudz retāk zaudē “pamatu zem kājām”. Pirts procedūras laikā uz mums iedarbojas galvenie dabas spēki, jo te vienlaikus piedalās visi četri pamatelementi: uguns (kad kurinām pirtiņu), ūdens (gan gariņu metot, gan aprasinot peramo ar ūdeni, gan aplaistoties pēriena beigās), zeme (pirts akmeņi), gaiss (smaržas un sajūtas, kas virmo pirtiņā).


Liela nozīme – augiem
Liela nozīme pirts procedūrā ir augiem. Latviskajās pirtiņās augi tiek izmantoti ļoti, ļoti bagātīgi – gan slotiņās, gan tējās, gan klājot uz lāvas (tā saucamā zaļā zāļu lāviņa). Pirtī paaugstinātās temperatūras un mitruma ietekmē augi uz cilvēka organismu iedarbojas īpaši spēcīgi. Turklāt, dzerot pirts tējas, cilvēkam pastiprinās svīšana.

Ķermeņa sajūtas ir saistītas arī ar domām, jo vienlaikus ar pirts procedūrām – karsēšanos, pēršanos, aukstā ūdens kontrastu, masāžām un skaistumkopšanas procedūrām – svarīga ir arī cilvēka emocionālās pasaules sakārtošana. Lai to kvalitatīvi veiktu, augu vākšanai, eļļu un ziežu pagatavošanai un slotiņu siešanai ir jābūt pirtnieka dzīvesveidam. Tāpēc katram jāmāk atrast arī pašam savu pirtnieku, kam uzticēties. Vislabāk, ja tas ir izglītots speciālists, kas mīl savu darbu un ir gatavs savās prasmēs dalīties ar citiem, sniedzot labsajūtu un palīdzot atgūt vai saglabāt veselību un uzņemties atbildību par savu veikumu.

Pirtnieks ir cilvēks, kas strādā ciešā kontaktā ar apmeklētāju. Viņam jāprot novērtēt klienta veselības stāvokli, lai pirts procedūras klientam nāktu par labu, nevis pasliktinātu viņa pašsajūtu, vienlaikus jāapzinās arī savas enerģētiskās spējas, lai fizioloģijas, psiholoģijas, cilvēka un augu enerģētikas simbiozē vadītu pirts procedūras. Pilnvērtīgi sniegt palīdzību citiem un gūt pirts apmeklētāju uzticību var tikai fiziski un emocionāli vesels un iekšēji sakārtots cilvēks. Tādēļ pirtniekam pašam ir jārāda veselīga dzīvesveida piemērs, viņš nedrīkst smēķēt un lietot alkoholu. Ir jāpārzina un stingri jāievēro pirts ētika. Nepieciešamās zinības var apgūt pirts skolā (www.pirtsskola.lv).

Pirts – zāles pret slimībāmVeselība ir cilvēka vislielākā bagātība, un jau no seniem laikiem cilvēki veselības
 uzturēšanai izmantoja pirti. Pēršanās pirtī uzlabo vielmaiņas procesus, attīra ādu. Pirts lieliski palīdz pie saaukstēšanās un radikulīta. Karstā gaisa un tvaika iedarbība, pēršanās ar pirts slotām uzlabo asinsriti un visu funkcionālo procesu apmaiņu organismā. Pirts lieliski iedarbojas uz kauliem, arī uz mugurkaulu, atbrīvo no nevajadzīgas slodzes muguras muskuļus, palīdz no organisma izvadīt šlakvielas, t. sk. arī lieko sāli. Pirtī karstums atver un attīra visas ķermeņa poras, aizvāc netīrumus, atmirušās ādas šūnas.

Koka pirts – būve možam garam No koka būvētās pirtis ir ekoloģiskas un vienkāršas konstrukcijas, tās iespējams uzbūvēt
 arī saviem spēkiem. Jau no seniem laikiem koka pirts Latvijā ir bijusi mīlēta un godāta.
 Koka pirts skaitījās spēka un veselības avots.

Saistītie raksti

Pirts iešana latviskā garā ir vesels rituāls. Pirts nav tikai tam, lai nomazgātos, pirtī vajag izkarsēties, nopērties ar pirts slotām, pasēdēt, atvilkt elpu pēc pirts procedūrām.

Latvijā lēnām atmostas pirts gars. Laiks atcerēties mūsu senču dzīves gudrības, pilnveidot un izkopt labākās tradīcijas un tikumus, kas saistīti ar mūsu tautas svētnīcu – pirti. Dzīvosim saskaņā ar dabu, dzīvosim veselīgi!

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
ANO: mūs gaida bads, dabas katastrofas un masveida imigrācija 1
15 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Zilo ekrānu “apburtajā lokā” jeb sociālie mediji ir solis tuvāk depresijai
15 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Vai mutiska piekrišana seksam “nokauj” romantiku?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem
22 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Neilands pirms pasaules čempionāta lieliskā formā – latvietis uzvar prestižā velobraucienā Beļģijā!
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “BMW” markas auto iekļūst smagā avārijā 1
6 stundas