Veselam
Ārstēšana

Plāno efektīvāk uzraudzīt un ierobežot HIV/AIDS izplatību Latvijā 0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Shutterstock

Šodien, 18.oktobrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti Veselības ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz uzlabot epidemioloģisko datu ieguvi, uzglabāšanu un izmantošanu par saslimšanas gadījumiem ar HIV/AIDS atbilstoši mūsdienu prasībām un vajadzībām, informē Veselības ministrija.

Tādējādi tiks pilnveidots viens no būtiskiem instrumentiem, kas palīdz uzraudzīt un ierobežot HIV/AIDS izplatību Latvijā.

HIV/AIDS gadījumu valsts reģistra pilnveidošana nozīmēs, ka tiks nodrošināta iespēja izzināt HIV/AIDS epidemioloģiskās īpatnības (inficēšanās veidi, riska faktori, riska grupas), lai atbilstoši plānotu profilakses pasākumus.

Tāpat būs iespēja izsekot katra slimības gadījuma norisei un ārstēšanai, kā arī izvērtēt ārstēšanas rezultātus un efektivitāti, tādējādi arī sniedzot iespēju analizēt, novērtēt ieguldītos resursus un tos attiecīgi plānot mērķtiecīgāk un precīzāk.

Tā kā reģistrs tiks veidots tā, lai datus tajā varētu ievadīt tiešsaistes režīmā, mazināsies slogs ārstniecības iestādēm, jo nebūs vairs jāaizpilda un jāsūta informācija papīra formātā, kā arī samazināsies dokumentējamās informācijas apjoms par HIV/AIDS gadījumiem.

Tā kā dati būs ērti ievadāmi, un reģistrs būs efektīvi pielietojams un profesionāli lietderīgi izmantojams, ārstniecības personas būs vairāk motivētas nodrošināt datu ievadi.

Esošais HIV/AIDS gadījumu valsts reģistrs izveidots 1994. gadā, un tas nesatur daudzus nozīmīgus epidemioloģiskos un klīniskos datus, kas nepieciešami informācijas apkopošanai un analīzei. Tāpat nepieciešams ieviest jaunas drošības prasības un uzlabot datu aizsardzību.

Šis reģistrs tiks iekļauts arī valsts informācijas sistēmā – “Ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra informācijas sistēma”
-, kas nākotnē atvieglos šo datu ieviešanu e-veselības sistēmā.

Reģistra pilnveide ir viens no plānotajiem pasākumiem HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plānā 2018. – 2020. gadam.

Plānots, ka jaunā kārtība būs spēkā no 2019. gada 1. jūlija.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Olainfarm” mantinieku konflikts nerimst. Intervija ar “karojošajām” pusēm
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kam uzticēs valdības veidošanu? Prezidents šorīt ticies ar Gobzemu un Pabriku
23 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Simtgades svinību apmeklētājiem vajadzēja rēķināties ar pūli, policija noraida pārmetumus 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
VID vadītāja amatam virza bijušo KP vadītāju Ievu Jaunzemi
7 minūtes
LA
LA.lv
Kultūra
Mūžībā aizgājis pazīstamais režisors Eimunts Nekrošus
13 minūtes