Veselam
Ārstēšana

Pret nevēlamajiem apaļumiem – tauku atsūkšana0

Foto – Shutterstock

Skatoties uz liekajiem apaļumiem, kas saradušies atsevišķās ķermeņa vietās, prātā ienāk doma: varbūt no tiem var atbrīvoties ar tauku atsūkšanu?

Daudzi kļūdās, domādami, ka tauku atsūkšana jeb liposakcija ir labākais un ātrākais veids, kā tikt vaļā no liekajiem kilogramiem. Pēc operācijas var cerēt uz ķermeņa apjoma samazināšanos par vienu vai pusotru izmēru. Liposakcija palīdz nogludināt nelielus ķermeņa aprišu defektus, kur taukaudu šūnas sakrājušās vairāk nekā citviet. Abu dzimumu pārstāvjiem problemātiskās vietas ir tā sauktie mīlestības rokturīši virs gurniem, vēdera lejasdaļa un sievietēm augšstilbi.

Ja apaļīgais vēderiņš ir stingrs, nevis ļumīgs, visticamāk, no liekajiem taukaudiem nāksies atbrīvoties, ievērojot diētu un sportojot. Atsūkt iespējams tikai taukus, kas izvietoti virs muskuļu slāņa.

– Šo operāciju vērts veikt, ja ir cītīgi sportots, ievērota diēta, izdevies samazināt svaru un jau pusgadu to noturēt, taču saglabājusies tā sauktā jātnieku bikšu deformācija uz augšstilbiem, ceļgalu iekšpusē parādījušies taukaudu uzkrājumi vai arī nekādi neizdodas dabūt nost nelielu vēderiņu, – skaidro Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centra plastikas ķirurģe Anda Gaile.

Pacients konsultācijas laikā tiek uzklausīts, apskatīts un iztaustīts. Viņam liek nogulties un nostāties dažādās pozās, lai noteiktu problēmas iemeslu. Nepieciešamības gadījumā nākas veikt papildu izmeklējumus – magnētisko rezonansi vai ultrasonoskopiju.

 

Ar vakuumu, ultraskaņu un lāzeru

Tauku atsūkšanā izmanto dažādas tehnoloģijas, taču jebkurā gadījumā tas notiek līdzīgi. Operācijas sākumā zemādas taukaudu slānī ar speciālu instrumentu kanulu ievada fizioloģiskā šķīduma un anestēzijas vielu maisījumu un pēc tam ar speciālu aspirācijas kanulu atsūc taukaudus. Lietojot 3D liposakcijas aparātu, tauku šūnas sadala ar vibrāciju. Kanulas uzgalim pietuvojoties stingrākiem audiem, piemēram, muskuļiem vai ādai, aparāts pārstāj darboties, tāpēc traumēt orgānus nav iespējams. Izmantojot jaunāko tehnoloģiju, pacientiem pēc operācijas ir mazāk zemādas asinsizplūdumu, tūskas un sāpju.

Daži liposakcijas aparāti taukaudu šūnu sašķelšanai izmanto lāzeru. Tomēr daudzās klīnikās liposakciju joprojām izdara tikai ar vakuuma starpniecību bez papildu iekārtām.

Pēc tauku atsūkšanas noteiktajā zonā būs novērojama tūska, zemādas asinsizplūdumi, mērenas vai nelielas sāpes, velkoša sajūta, kas pakāpeniski pāries pirmo pēcoperācijas nedēļu laikā. Taču, kā stāsta daktere Gaile, daudzas pacientes jūtas tik labi, ka tūlīt pēc tam dodas uz veikalu lūkot jaunu apģērbu.

Lielākoties liposakciju izdara vispārējā narkozē, taču var izmantot arī vietējo anestēziju.

Vienas operācijas laikā taukus iespējams atsūkt no dažādām ķermeņa zonām, taču ne vairāk kā piecus litrus. Pārsniedzot šo daudzumu, mainās šķidruma līdzsvars organismā un pieaug bīstamu komplikāciju risks.

Tauku atsūkšanu, tāpat kā citas estētiskās operācijas, veic veseliem cilvēkiem. Apgrūtinātās dzīšanas dēļ no procedūras ieteicams atturēties diabēta slimniekiem, kā arī pacientiem, kuri hronisku vainu dēļ lieto kortikosteroīdu preparātus.

 

Kas jāievēro pēc tam

Pēc operācijas būs vieglas vai mērenas sāpes, velkoša sajūta, neliela kņudēšana attiecīgajās zonās. Pāris nedēļu ķermeni rotās zilumi. Audu tūska zudīs pirmā mēneša laikā.

Aptuveni mēnesi pēc liposakcijas jāvalkā kompresijas veļa, lai ātrāk mazinātos tūska, uzkrātos limfa, izlīdzinātos zemādas slānis.

Jo cilvēks jaunāks, jo āda ir elastīgāka, ātrāk un pilnvērtīgāk spēj sarauties. Jo vairāk gadu, jo tai ir mazāks tonuss un, piemēram, atsūcot taukus no vēdera, paliek ādas kroka, ko var koriģēt ar operāciju – abdominoplastiku.

Ādas tonusa un limfas plūsmas uzlabošanai ieteicamas dažādas procedūras – limfodrenāža, masāža un citas, kas veicamas ne ātrāk kā trešajā vai ceturtajā nedēļā.

Lai nepalielinātos tūska, nevajadzētu iet karstā vannā un pirtī.

Parasti darbā var atgriezties aptuveni piektajā dienā. Šajā laikā jau ir aizvilkušās apmēram puscentimetru lielās brūcītes, samazinājušās sāpes un pārgājusi diskomforta sajūta.

Saistītie raksti

Komplikācijas, piemēram, nelīdzena āda, mēdz rasties, ja tauku slāni plānina par daudz un nosūc pārāk tuvu ādas virskārtai, turklāt sekas var būt iepriekšēju traumu atstāto sarētojumu dēļ.

Vai nevēlamie tauki pēc operācijas atjaunosies? – Katrs piedzimst ar noteiktu tauku šūnu daudzumu, kuras nemēdz veidoties no jauna, – skaidro Anda Gaile. – Tieviem cilvēkiem tās ir sīkas kā kniepadatas galviņa, bet korpulentajiem var būt kā divu eiro monētas un pat lielākas. Cilvēkiem, kuri pēc operācijas turpina mieloties ar saldumiem un maz kustas, apaļumi atjaunojas.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
4 stundas