Veselam
Dzīvesveids

Rūpes par zoba implantu0

Ja trūkstošs zobs aizvietots ar implantu, lai tas ilgāk kalpotu, rūpīgi jāievēro mutes higiēna. Uzkrājoties aplikumam un savairojoties nevēlamiem mikroorganismiem, iespējami dažādi sarežģījumi – smaganu iekaisums un pat implanta zaudēšana.

Implants ir vismūsdienīgākais zoba aizvietošanas veids, kad žokļa kaulā ievieto titāna skrūvi, izmantojot to kā balstu zem protēzes, kas var būt gan izņemama, gan fiksēta. Tas ievērojami uzlabo fiksāciju izņemamām konstrukcijām, taču, atbilstīgi nekopjot, rada lielāku iekaisuma risku.

– Dabiskie zobi kaulā ir nostiprināti ar saišu starpniecību, kas tos amortizē košļājot un sadala slodzi. Savukārt smaganas un to rieva novērš baktēriju iekļūšanu dziļi periodonta spraugā. Taču implants ir tieši saistīts ar kaulu, nav šo saišu un limfātiskā šķidruma, kas kavētu infekcijas izplatīšanos, – skaidro Vanaga zobārstniecības klīnikas zobu higiēniste Kristīne Rudzīte.

Lai implantu nesaskrāpētu un nekrātos aplikums, jāizvēlas mīksta zobu suka.

Īpaši rūpīgi jāiztīra implanta atrašanās vieta mutes dobumā. Ja tā ir grūti aizsniedzama, lieto vienkūlīša jeb interdentālo birsti. Turklāt stieplītei, pie kuras piestiprināti sariņi, jābūt ar silikona vai plastikas pārklājumu.

Jāizvēlas zobu pasta, kam nav augsta abrazivitātes pakāpe (RDA 20–30). Vēlams lietot arī tīrīšanas līdzekli, kas satur hlorheksidīnu (mazā koncentrācijā) un aktīvo skābekli. Ja implanta titāna daļa ir atsegta vai tajā radies defekts, nav vēlams izmantot fluoru saturošu zobu pastu, kas bojās tā virsmu.

Pēc maltītes ieturēšanas ēdiena paliekas no zobu starpām drīkst izņemt ar zobu diegu, koka vai plastmasas irbulīti, nevis asu metāla priekšmetu.

Ieteicams lietot mutes skalojamo līdzekli un irigatoru, kas ar stipru ūdens strūklu palīdzēs labāk iztīrīt zobu starpas. Nedrīkst aizmirst arī par mēles kopšanu, lai mutē būtu mazāk mikrobu.

Lai implants ilgāk kalpotu, vēlams reizi trijos mēnešos apmeklēt zobu higiēnistu, kura rīcībā ir speciāls aprīkojums, lai mutes dobumu iztīrītu pamatīgāk nekā mājas apstākļos. Tas būtu jādara, arī rodoties asiņošanai, kas liecina par iekaisumu. Speciālists apstrādās šo vietu, ieteiks, kā to pareizi kopt, skalojamos līdzekļus vai aplikācijas, lai paātrinātu atveseļošanos.

Ja protēze sāk kustēties – atskrūvēties vai atcementēties –, nevilcinoties jākonsultējas ar ārstu, jo var rasties plaisas gan kaulā, gan titānā, un implants var salūzt.

Lai paildzinātu implanta mūžu, liela nozīme ir veselīgam uzturam, paradumiem un mutes mikroflorai. Nepieciešamības gadījumā veselīgo mikroorganismu līdzsvaru palīdzēs atjaunot mutes probiotikas.

Saistītie raksti

Tiem, kam ir implants, nevajadzētu smēķēt, vismaz pirmās divas diennaktis pēc tā ielikšanas. Titānam piemīt spēja vadīt siltumu, tāpēc kauls var sakarst un implants izkrist. Tiem, kas griež zobus, naktī noteikti jāuzliek speciāla aizsargkape.

Ja implants ievietots sarukušā, nepietiekami veselīgā žokļa kaulā, netiek rūpīgi ievērota mutes higiēna, ir parodontoze, atsevišķas vispārējas saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, kas izraisa pārmaiņas mutes dobuma mikroflorā, vai cilvēks smēķē, pastāv lielāks risks. Pieļaujot kļūmes higiēnā, mēdz rasties iekaisums un cilvēks var zaudēt implantu. Taču, ievērojot visus kopšanas ieteikumus un mazinot nevēlamus apstākļus, tas var kalpot vismaz gadus desmit un daudz ilgāk.

LA.lv
LE
LETA
Veselam
ES mājā notiks konference par Eiropas invaliditātes stratēģiju
10 stundas
LE
LETA
Veselam
VI aicina iedzīvotājus izvērtēt no medicīnas centra saņemtos zvanus par bezmaksas veselības pārbaudēm
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Pieļaujamais piesārņojuma līmenis…
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā”
50 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
29 minūtes