Veselam
Ārstēšana

Pēc operācijas drīzāk jāsāk kustēties! Ko darīt, lai neveidojas saaugumi0

Foto – Shutterstock

Vai iespējams novērst saaugumu veidošanos pēc operācijas? PĒTERIS ALŪKSNĒ

 

Pēdējā laikā medicīnas iespējas ir uzlabojušās, tāpēc saaugumi pēc vēdera dobuma operācijām, it īpaši pēc saudzīgākajam laparoskopiskajām operācijām, veidojas retāk, tomēr nedrīkst aizmirst par šādas komplikācijas iespējamību.

Kā skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” ķirurgs Jānis Dūmiņš, saaugumi vēdera dobumā ir organisma atbildes reakcija uz kādu kairinājumu. Jebkurš bojājums rada asiņu saistvielas fibrīna izgulsnēšanos vēderā. Tam laikā neuzsūcoties, izveidojas saistaudi un rodas saaugumi.

Pirmajās divās nedēļās pēc operācijas saaugumu veidošanos var mazināt, lietojot dažādus ārsta ieteiktus medikamentus un fermentus, kā arī izmantojot fizioterapiju.

Pēc operācijas saskaņā ar ķirurga teikto iespējami drīzāk jāsāk kustēties, lai labāk uzsūktos fibrīns, kas kopā ar kolagēnu mēdz veidot saaugumus. Tad zarnām un apkārtējiem orgāniem būs mazāk iespēju salipt.

Tomēr, pat ievērojot profilaksi, no saaugumiem varbūt neizdosies izvairīties. Ja ar tiem nav iespējams sadzīvot, var veikt operāciju, taču katra jauna ķirurģiska iejaukšanās rada jaunu saaugumu risku.

LA.lv