Veselam
Ārstēšana

Sākumposmā tuberkulozes simptomus bieži “noraksta” uz kaut ko citu. Ko pamanīt0

Foto – Fotolia.com

Latvija joprojām ir vienā no vadošajām vietām Eiropā pēc saslimstības ar tuberkulozi, tādēļ klepus, kas moka ilgāk nekā divas nedēļas, noteikti ir iemesls pārbaudīt plaušu veselību.

Pērn Latvijā tuberkuloze tika atklāta 483 cilvēkiem. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenā ārste Andra Cīrule skaidro, ka tuberkulozei nav specifisku simptomu, ar ko tā atšķirtos no citām plaušu slimībām.

“Klepus var būt gan ar, gan bez krēpām. Visbiežāk cilvēkam ir paaugstināta temperatūra – mazliet virs 37 grādiem, nogurums dienas otrajā pusē. Raksturīga arī svīšana naktīs un – vēlākā posmā – krišanās svarā,” skaidro daktere Cīrule.

Sākumposmā cilvēks tuberkulozes simptomus bieži “noraksta” uz kaut ko citu.

Klepus tiek saistīts ar saaukstēšanos, nogurums – ar pārslodzi darbā vai mūsdienu straujo dzīves ritmu. Savukārt to, ka ķermeņa temperatūra ir nedaudz paaugstināta, ir pavisam viegli nepamanīt.

Tāpēc, ja klepus nepāriet ilgāk par divām nedēļām, noteikti vajadzētu pie pneimonologa, lai noskaidrotu tā cēloni, piekodina daktere Cīrule.

Saistītie raksti

Protams, ieilguša klepus iemesls var būt arī ļoti daudzas citas veselības problēmas, kā astma vai atviļņa slimība, to var izraisīt arī atsevišķas asinsspiediena zāles un smēķēšana. Taču nevajadzētu pašam minēt, kas par vainu, bet gan vērsties pie ārsta un veikt nepieciešamās pārbaudes. Ielaistu slimību izārstēt ir daudz grūtāk.

Latvijā tuberkulozes diagnostika un ārstēšana ir bez maksas, to apmaksā valsts. Pneimonologs ir tiešās pieejamības speciālists, kuru aizdomu gadījumā par tuberkulozi var apmeklēt bez ģimenes ārsta nosūtījuma.

LA.lv