Veselam
Ārstēšana

Kā medikamenti un uztura bagātinātāji var kaitēt aknām. Kā pārliecināties, vai aknas nav jau cietušas? 16

Foto – Shutterstock

Zāles būtu jālieto tikai tad, kad nepieciešams, un, ja iespējams, īslaicīgi, lai nekaitētu aknām. Šis orgāns pārstrādā uzņemtos medikamentus, tāpēc tam rodas papildu slodze. Kā nenodarīt pāri aknām?

Kā stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane, medikamenti ir pārbaudīti klīniskajos pētījumos, tādēļ lielākajā daļā gadījumu ir zināms, ko no tiem varam gaidīt. Ārsts, kurš izrakstījis zāles, lai maksimāli pasargātu pacientu, nosūta to uz noteiktām pārbaudēm. Taču var kaitēt arī bez receptes nopērkamie medikamenti un uztura bagātinātāji, kuri parasti tiek lietoti bez mediķa ziņas, īpaši, ja to dara nepamatoti un ilgstoši.

 

Vairāk palīdz vai kaitē?

Ikvienā gadījumā jāizvērtē medikamenta lietošanas riski un ieguvumi. Ja esam saslimuši, piemēram, ar plaušu karsoni, lai to izārstētu, jālieto antibiotikas, un tad pats galvenais nav rūpēties par aknām. Zāles noteikti nepieciešamas arī pēc miokarda infarkta, lai tas neatkārtotos vai arī asinsvados nenotiktu cita katastrofa, un tad aknu veselība atvirzās otrajā plānā. Ja ārsts atklāj, ka tās nejūtas labi, viņš iesaka mainīt preparātu vai devu, uzrauga, lai nevēlamās blaknes tiktu maksimāli mazinātas.

Ieva Tolmane uzsver, ka ar ārstu vajadzētu konsultēties arī par bezrecepšu medikamentu lietošanu. Gan paracetamolu, gan nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu vai aspirīnu, drīkstam lietot tikai neparedzētos gadījumos, taču pēc tam jācenšas noskaidrot un novērst sāpju cēloni.

Daktere stāsta, kāds pacients pret galvassāpēm bija lietojis 20 tabletes citramona dienā un saslimis ar smagu toksisku hepatītu. Iedzerot vienu vai divas tabletes, aknām nekas slikts nenotiks, bet, lietojot tās pastāvīgi, nenoskaidrojot problēmas cēloni, orgānu iespējams nopietni bojāt. Piemēram, paracetamola maksimālā pieļaujamā diennakts deva ir 4 grami, taču hroniskas aknu slimības gadījumā tā var būt par lielu.

Medikamentu toksisko iedarbību ievērojami pastiprina alkohols. Aplami rīkojas tie, kuri saaukstēšanās gadījumā iedzer gan groku, gan temperatūru pazeminošas zāles. Akūtas saslimšanas gadījumā alkohols kopā ar medikamentiem var nodarīt dubultu kaitējumu. Protams, lietojot zāles ilgstoši, piemēram, pret augstu asinsspiedienu, svētkos nobaudot glāzi vīna, nekas ļauns nenotiks, jo organisms pie tām ir pieradis.

Bojājas nemanāmi

Ja sāk lietot kādus jaunus medikamentus, pēc ārsta norādījumiem regulāri asinīs jānosaka aknu šūnu ferments ALAT. Tas ir pirmais, kas parāda, ka aknās kaut kas nav kārtībā. Šā rādītāja norma ir 30–40 vienību, taču cilvēks var neko nejust, pat ja tas uzkāpis līdz 1000 vienībām. Iespējams neliels nogurums, miegainība vai citas pazīmes, kurām parasti netiek pievērsta uzmanība. ALAT noteikti jānosaka reizi gadā. Ja šis rādītājs nemainās, zāles var turpināt lietot, taču, ja parādās izmaiņas, jāmaina preparāts vai jāsamazina tā deva. Ja aknas ir slimas, jāizvērtē, cik smaga ir šī kaite un cik – slimība, kuru gatavojamies ārstēt. Dažkārt varbūt labāk ar to sadzīvot, lai pasargātu aknas.

Piemēram, analīzes jānosaka, ja sāk lietot hormonālās kontraceptīvās tabletes. Sievietēm, kurām ir pietiekami nopietnas aknu problēmas, nav ieteicami estrogēnus saturoši pretapaugļošanās līdzekļi.

Saistītie raksti

Medikamentu un uztura bagātinātāju nepārdomāta lietošana var izraisīt dažādus aknu bojājumus, sākot no nelielām izmaiņām asinsanalīzēs bez sūdzībām līdz pat nopietnai aknu mazspējai, kas apdraud dzīvību.

Nav iespējams pašam laikus saprast, ka lietotie medikamenti kaitē aknām, jo tās nesāp un arī citādi neliek par sevi manīt.

Smagāk bojājums mēdz izpausties, ja jau ir kāda hroniska aknu slimība. Taču, kā uzsver Ieva Tolmane, pat ja tās ir veselas, nevar prognozēt, ka medikamentu vai uztura bagātinātāju lietošana beigsies bez nepatīkamām sekām. Katra cilvēka organisms ir atšķirīgs, un zāļu ir tik daudz – nav zināms, kuras kādam var izrādīties bīstami toksiskas, tāpēc svarīgi nelietot uztura bagātinātājus un medikamentus bez pamatotas vajadzības.

LA.lv