Veselam

Sargies no aukstuma! Kā neapsaldēties un kā palīdzēt cietušajam uz ielas0

Foto-LETA/AFP

Ziemā doties laukā nepiemērotā apģērbā ir visai vieglprātīgi, jo nosalt un gūt apsaldējumus iespējams ne tikai ļoti lielā salā. Reizēm pietiek tikai ilgāku laiku pavadīt mērenā aukstumā, un jau sāk svilt ausis, sastingst pirksti.

Izvērtēt risku

Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un veci cilvēki. Ķermenis sāk atdzist, ilgāku laiku uzturoties vidē, kur temperatūra ir zemāka par +10 °C. To veicina nepiemērots un mitrs apģērbs, nekustīgums, traumas un dažādas saslimšanas, piemēram, centrālās nervu sistēmas bojājumi. Atrodoties ārā nepiemērotā apģērbā, jau pēc 15–20 minūtēm var sākties ķermeņa atdzišana un vēlāk rasties dažādu ķermeņa daļu apsaldējumi.

Daudzi, viņu vidū arī zemledus makšķernieki, aplami domā, ka sasildīties palīdz alkoholiskie dzērieni, taču patiesībā to lietošana palielina nosalšanas risku, jo paplašinās ādas asinsvadi, paātrinās sirdsdarbība un palielinās ķermeņa siltuma atdeve. Turklāt cilvēks reibumā nespēj adekvāti uztvert notiekošo un nereti aizmieg, tāpēc, laikus nesaņemot palīdzību, var nosalt.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vītola aicina aukstā laikā biežāk piezvanīt veciem vientuļiem kaimiņiem, tuviniekiem un paziņām vai arī viņus apciemot. Gadās, ka traumas vai veselības traucējumu dēļ cilvēki nav izkurinājuši māju un pakrituši noguļ uz aukstas grīdas pat vairākas dienas, jo nespēj saviem spēkiem piecelties.

Palīdzēt cietušajam

Ja ziemā redzam kādu zemē uz ielas, ilgi sēžam autobusa pieturā vai kāpņu telpā un ir, piemēram, aukstums, vējš, mitrs apģērbs, alkohola reibums vai gūta trauma, radušās citas veselības problēmas, noteikti jāpavaicā, kas noticis. Ja cilvēks ir izteiktā alkohola reibumā, jāzvana 110, taču, ja cietušais neatbild un nereaģē, – 113.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis mudina necensties meklēt atdzišanas pazīmes. – Daudzi domā: ja cilvēks dreb, viņš ir nosalis, kaut gan patiesībā vēl nav atdzisis. Raksturīga atdzišanas pazīme ir ķermeņa stingums, bet var būt arī tāda situācija, ka šķiet – cilvēks gājis bojā, taču patiesībā ir glābjams.

Ja cietušais ir pie samaņas, gaidot mediķu ierašanos, jācenšas aukstuma upuri nogādāt siltākā vietā. Ja nav pieejama telpa, nosalušais jānogādā vismaz aizvējā un jāsasedz ar folijas segu no pirmās palīdzības aptieciņas, kam jābūt ikvienā automašīnā un iestādē. Tā neļaus vēl vairāk atdzist, un, ja vien būs pietiekama gaisa temperatūra, ķermenis sasils pats. Var izmantot arī siltu segu. Kamēr ierodas ātrās palīdzības brigāde, jāpaliek kopā ar cietušo un, ja iespējams, jāpiedāvā viņam silts (nevis karsts!) cukurots dzēriens. Ja cietušais ir bezsamaņā, jārīkojas pēc atdzīvināšanas pasākumu principiem.

Visbiežāk apsalst seja, deguns un ausis. Valkājot šaurus apavus un cimdus, aukstumā cieš roku un kāju pirksti, jo tiek kavēta asinscirkulācija un netiek nodrošināts termoizolējošais slānis, kas pasargā no atdzišanas. Apsaldētajā vietā āda kļūst balta, taču citas pazīmes pirmās palīdzības speciālists aicina nemeklēt, jo cilvēks bez atbilstīgām zināšanām tās ne vienmēr pratīs izvērtēt. Haralds Lučkovskis uzsver, ka apsaldētās vietas nedrīkst berzēt ar sniegu vai cimdu, jo āda tiks bojāta vēl vairāk. Nav ieteicams arī iet karstā vannā vai sala skartās ķermeņa daļas sildīt pie atklātas liesmas vai cita siltuma avota.

Ja nav skaidrs, kā rīkoties, vajag sazināties ar savu ģimenes ārstu vai vērsties tuvākajā ārstniecības iestādē. Mediķu padomu var saņemt, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 – brīvdienās un svētku dienās visu diennakti, bet darbdienās no plkst. 17 līdz plkst. 8. Elektroniskai saziņai ar ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķiem var rakstīt: [email protected] vai izmantot Skype (lietotājvārds medkonsultācija).

Lai nenosaltu

• Lai nodrošinātu brīvu asinsriti, aukstā laikā velciet vairākas apģērba kārtas, kas cieši nepieguļ ķermenim.

• Izvēlieties mitrumu necaurlaidīgas virsdrēbes! Sala laikā noder termoveļa, kas saglabā ķermeņa siltumu.

Saistītie raksti

• Nedodieties prom no mājas bez cepures, šalles un cimdiem, kā arī raugieties, lai bērni būtu tērpti atbilstīgi laika apstākļiem.

Uzziņa

Ja uz ielas pakritis/guļošs cilvēks ir izteiktā alkohola reibumā, jāzvana 110, taču, ja cietušais neatbild un nereaģē, jāzvana 113.

LA.lv