Veselam
Bērni

Ja bērns pieķer vecākus mīlējoties. Kā runāt ar bērnu par seksualitāti0

Foto – pexels.com

Sarunas par seksualitāti ar bērniem sākas agrā vecumā, pat ja mēs to neapzināmies. Ģimenes psiholoģijas centra “Līna” rīkotajā konferencē “Labi vecāki šodien” psiholoģijas doktore Ieva Stokenberga uzstājās ar tēmu “Vecāki un bērnu seksuālā izglītošana”.

Par seksualitāti vajadzētu runāt, atbilstoši bērna tā vecuma vajadzībām. “Piemēram, jau divu trīs gadu vecumā ir labi ierādīt atvasei sava ķermeņa robežas – citi tev nedrīkst skarties klāt,” stāsta Ieva Stokenberga.

Vēlāk jau, aizskarot seksa tēmu, mēs ļoti daudz nododam caur sajūtu, ko sniedzam bērnam sarunas laikā. “Svarīgi, kādu attieksmi, atbildot uz bērnu jautājumiem, nododu viņam. Tad viņš saņem sajūtu, vai var vēl kādreiz kaut ko jautāt,” norāda psiholoģijas doktore.

Ja vecāki var demonstrēt, ka tēmai ir vārdi, bērns jūtas droši un uzticami (nav jārāda video).

Piemēram, Ieva Stokenberga atklāj, ka ģimenē mazās meitas, kuras ir redzējušas tēti pliku, saka, ka viņam vienmēr starp kājām karājas kaka. Savukārt reiz, teju nakts vidū, atgriežoties no kādas konferences, viņai mazajai meitai bijis jāatbild uz tik svarīgu jautājumu – kā bērniņi tiek ārā no mammas vēdera? Viņa paskaidrojusi, ka ir viens caurumiņš, pa kuru sievietes čurā, viens – pa kuru kakā un ir vēl viens – pa to bērniņš nāk ārā. Ar to meitai pieticis un jau svarīgāka likusies multfilmiņas uzlikšana…

Ko darīt, ja bērns pieķer vecākus mīlējoties

Diviem vecākiem atrast laiku intimitātei, kad ir jau bērni, ir īsts izaicinājums. Ne velti ir ģimenes, kur speciāli liek modinātāju, lai nodoties seksam varētu tad, kad bērni vēl guļ…

Tomēr – patiesi, ko darīt, ja esat atvases “pieķerti”? “Tad ieteiktu bērnam jautāt – kā tu jūties? Ko tu redzēji? Varbūt neko daudz viņš nav redzējis… Katrā ziņā var paskaidrot, ka vecāki mīlējās. Un ka parasti viņi to dara, citiem neredzot. Un teikt – nākamo reizi, ja redzi – zini, tas nav domāts tev, tas ir tikai mums.”

Ja nevaru jautāt tagad, nevaru jautāt, kad esmu apdraudēts

Katram ir ļoti personiskas attiecības ar seksualitāti un katrā ģimenē var veidot citādāku skatījumu uz to.
Katrā ziņā seksualitāte ir spēks. Un reizē, vecākiem, domājot par bērniem šajā kontekstā, līdzi nāk arī bailes, īpaši domājot par pusaudžu un jauniešu vecākiem.

Psiholoģijas doktores un viņas kolēģes veiktais pētījums Latvijā atklājis, ka vairums vecāku atbalsta seksuālo zināšanu sniegšanu bērniem.

Kas interesanti – ja skolā vairāk izglīto par seksualitāti, arī vecāki tiek vairāk iesaistīti šajā tēmā un bērni vairāk uzdrošinās uzdot jautājumus.

Saistītie raksti

Ja bērns ir audzināts, ka nevar neko par seksualitāti runāt, tad, piemēram, ja internetā redzēs kaut ko savam vecumam neatbilstošu, viņš ar vecākiem par to nerunās un tas viņu pašu var apdraudēt…

Ko darīt, ja bērns atklāj, piemēram, ka internetā kāds viņam licis skatīties pornogrāfiju? “Saistībā ar jebkuru vardarbību, tostarp seksuālo vardarbību (arī likšana skatīties tāda ir!), jāievēro princips “no-go-tell”. Tulkojumā no angļu valodas tas ir “(saki)nē-ej (prom)-stāsti”. Tas nozīmē, ka saki nē vardarbībai, ej prom no šīs vietas un kādam to pastāsti. Vecāku uzdevums būtu uzklausīt, gādāt un rūpēties un vardarbības gadījumā – lūgt speciālista padomu,” uzsver Ieva Stokenberga.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Veselam
Iedzīvotāji sniedz viedokli, kur meklēt papildu 60 miljonus mediķu algām 1
14 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai ar tavu vairogdziedzeri viss kārtībā?
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
36 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
3 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Šteinbors rāda meistarklasi “Arka” vārtos
47 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 stunda