Veselam
Dzīvesveids

Saules hormons D vitamīns. Vai pietiek ar vasaras saulītē uzņemto?0

Foto – Shutterstock

Vai pietiek ar saulainajos gada mēnešos uzņemto D vitamīnu un vai tas nav jāuzņem papildus, atkarīgs no katra cilvēka veselības stāvokļa un šā vitamīna daudzuma asinīs.

 

Ar hormoniem līdzīgu darbību

“D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, bet ar hormoniem līdzīgu darbību,” skaidro Capital Clinic Riga, Diagnostikas centra un Jūrmalas medicīnas centra endokrinoloģe Gita Erta. “Nelielā daudzumā to var uzņemt ar uzturu, un vitamīns tiek sintezēts caur ādu, tādējādi tā nosacīti pilda arī endokrīna orgāna funkciju. D vitamīns jeb, kā to skaisti varam nosaukt, saules hormons ir neatsverams ne tikai kaulu mineralizācijā, bet veselībai kopumā. Svarīgs spēlētājs hronisku slimību gadījumā, jo pazemināts līmenis var būt viens no iemesliem, kāpēc grūti panākt remisiju jeb atveseļošanos.

Tikai pēdējos gados parādījušās zinātniska līmeņa publikācijas, kurās skaidrota D vitamīna ietekme uz cilvēka veselību. Interesanti, ka šī iedarbība ir daudz komplicētāka un nozīmīgāka, nekā uzskatīja agrāk. Piemēram, imūnsistēmas ietvaros vitamīns iedarbojas neskaitāmos veidos. Akūtās sezonālās saslimšanas – gripa, biežas saaukstēšanās – novērojamas cilvēkiem, kuriem ir zemāks vitamīna līmenis. Kāds Japānā veikts pētījums pierādījis: skolēniem, kuri ikdienā saņēma vitamīnu, saslimšana ar A tipa gripu būtiski samazinājās jau pirmajā ziemā.”

Mūsu platuma grādos, arī ievērojot veselīgu dzīvesveidu, diemžēl neesam pasargāti no D vitamīna deficīta, tāpēc Gita Erta iesaka ikvienam vismaz reizi gadā apmeklēt savu ārstu un konsultēties par izmeklējumiem. Iespējams, ārsts ieteiks arī pārbaudīt vitamīna līmeni asinsanalīzēs. Ja nav vēlmes doties pie ārsta, var iztikt bez norīkojuma, bet saprātīgāk to darīt ar ārsta ziņu, jo svarīgs ir profesionāls analīžu skaidrojums, nepieciešamības gadījumā – arī terapija.

 

Svarīgs jebkurā vecumā

Ilgu laiku uzskatīja, ka D vitamīna trūkums lielākoties skar mazus bērnus un vecus cilvēkus, taču tagad šāds viedoklis palicis pagātnē. Pirms vairākiem gadiem ASV un pēc tam arī Vācijā veiktie pētījumi apliecināja: vitamīna deficīts diemžēl mēdz būt jebkura vecuma cilvēkiem. Piemēram, pētījumā Vācijā piedalījās cilvēki vecumā no pusotra līdz 90 gadiem, un katrā vecuma grupā konstatēja šo problēmu. Pretēji agrākajiem pieņēmumiem izrādījās, ka vismazākais deficīts ir tieši mazuļiem, jo rahīta profilakses programmas ietvaros jaundzimušie parasti saņem D vitamīnu. Otrajā dzīves gadā šī terapija lielākoties tiek pārtraukta, jo bērni var skraidīt un rotaļāties brīvā dabā un trūkstošo uzņemt tādējādi. Taču laiki mainās, un mūsdienās bērni daudz vairāk atrodas telpās pie datoriem vai televizoriem, nekā uzturas svaigā gaisā.

Vai vajag uzņemt papildus?

Daudzi domā, ka viņiem organismā D vitamīna jau nu gan netrūkst, tāpēc nepievērš šim aspektam uzmanību, un nav arī nekādu simptomu, kas par to liecinātu. Ārste Gita Erta skaidro, kuros gadījumos vitamīns ir vai nav jāuzņem papildus.

* Ja D vitamīns ir vajadzīgajā līmenī un nav nekādu hronisku saslimšanu, to nav nepieciešams lietot.

* Ja analīzes rāda, ka līmenis ir zemāks par normu, ārsts ieteiks papildus uzņemamo diennakts devu. Atkarībā no vitamīna daudzuma organismā katram tiek noteikta terapija, tāpēc nevajadzētu dzert uz savu roku, pirms tam izlasot vien zāļu anotāciju.

* Tie, kuriem vasaras beigās analīzes uzrāda normu, ziemā, visticamāk, nonāks līdz vitamīna deficītam un to vajadzēs uzņemt papildus.

* Nav pareizi uzskatīt, ka vitamīns jālieto tikai gada aukstajos mēnešos, bet vasarā to var nedarīt – tas ir individuāli atkarībā no vitamīna līmeņa, kā arī vispārējā veselības stāvokļa.

* Trīs mēnešus pēc lietošanas sākuma ieteicams atkārtot analīzes, lai pārliecinātos, vai vērojama pozitīva dinamika.

* Bērniem pirmajā dzīves gadā D vitamīna diennakts norma ir 400–800 darbības vienību. Interesanti, ka pat pētījumā Itālijā, kur saules ir pietiekami, secināts: bērniem un pusaudžiem, kuri nesaņem vitamīnu, vērojams tā deficīts.

* Sievietēm grūtniecības laikā ieteicams to uzņemt papildus, par devu konsultējoties ar ārstu.

Jāņem vērā, ka D vitamīnu var pārdozēt, ne velti tas ir recepšu medikaments, un devu nosaka ārsts.

 

Jāizmanto saules dāsnums

Ārsti uzskata, ka Latvijā ļoti daudziem pietrūkst D vitamīna, it īpaši ziemas mēnešos. Tāpēc vasarā jāļauj organismam šo svarīgo hormonu saražot, pēc iespējas vairāk atrodoties nevis slēgtās telpās un automašīnās, bet gan svaigā gaisā.

“Mūsu dzīvesveids lielā mērā ietekmē veselību, un būtu ļoti vieglprātīgi nemaz nedomāt par to, ko ēdam, vai ikdienā atvēlam laiku fiziskām aktivitātēm un vai pietiekami daudz laika pavadām svaigā gaisā,” akcentē Gita Erta. “Vasarā D vitamīna līmenis organismā var ievērojami palielināties. Līdzās pozitīvajai iedarbībai uz veselību tā sagādāšana nemaksā neko, kas nav mazsvarīgs aspekts.”

 

Saistītie raksti

36,6 °C konsultante GITA ERTA, endokrinoloģe Capital Clinic Riga, Diagnostikas centrā un Jūrmalas medicīnas centrā

 

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Kurš brauc dzērumā biežāk – sievietes vai vīrieši?
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Rīgas dome lems par pabalsta piešķiršanu Stradiņu slimnīcā dzimušajiem trīnīšiem
5 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: vai alksti gūt jaunus iespaidus?
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Kam ticēt – realitātei vai solījumiem? Ekskluzīva saruna ar “PNB Bankas” vienu no īpašniekiem, miljardieri Rodžeru Tamrazu 1
Ekskluzīvi 1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Pētījumā atklāj, kur Latvijā dzīvot ir dārgi
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
VK sagatavojusi atzinumu par LU rektora vēlēšanām
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atsavinās trīs Sprūdam un viņa ģimenei piederošos zemesgabalus Skanstē
5 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Pasaulē
Māris Antonevičs: Krievi vairs negrib Štirlicu
6 stundas