Veselam
Dzīvesveids

Apēst 20 olu dzeltenumus!? Jeb – kā un kāpēc pietiekami uzņemt D vitamīnu0

Foto – Shutterstock

Kas notiek, ja organismā pietrūkst D vitamīna? SARMĪTE GREITĀNE SIGULDAS NOVADĀ

 

“Veselības centra 4” endokrinoloģe Renāte Helda atgādina, ka ilgu laiku uzskatīja: D vitamīns ir svarīgs zīdaiņa vecumā – tā deficīts rada kaulu mineralizācijas traucējumus jeb rahītu un kaulu atmiekšķēšanos jeb osteomalāciju. Šī uzturviela līdz ar fosforu un kalciju nodrošina zobu veselību. Pieaugušajiem D vitamīna trūkums liecina par kalcija nepietiekamu uzsūkšanos jeb malabsorbciju. Mūsdienās klāt nācis fakts, ka šā vitamīna deficīts rada arī osteoporozi un pat veicina vēzi. Klīnisko pētījumu un laboratorijas pārbaužu dati rāda, ka augsts D vitamīna līmenis organismā ir svarīgs saaukstēšanās un gripas profilaksē, turklāt tas regulē šūnu dalīšanos un augšanu, normalizē muskuļu funkciju.

D vitamīns sintezējas ādā saules staru ietekmē. Ja ir atklāti aptuveni 30–40% ādas virsmas, vitamīna sintēzei pietiek ar 10–30 minūtēm dienā. Pēc šā laika vitamīna ražošana apstājas.

Mūsu klimata apstākļos vērtīgās vielas līmenis pazeminās rudenī, un ziemas beigās lielai daļai Baltijas valstu iedzīvotāju D vitamīna trūkst. Latvijā 2014. gadā veiktā pētījumā konstatēts, ka 89% cilvēku vitamīna koncentrācija bija nepietiekama ziemā un pat vasarā 87% tā nesasniedza normu.

D vitamīns spēj uzkrāties organisma taukaudos. No šīm rezervēm organisms paņem nepieciešamo daudzumu, lai nodrošinātu dažādu funkciju norisi. Tomēr krājumi, ja tos pastāvīgi nepapildina, izbeidzas aptuveni 60 dienu laikā.

Saistītie raksti

! D vitamīna koncentrāciju pienācīgā līmenī palīdz uzturēt aptiekā nopērkami preparāti, jo ar uzturu, ja ēd arī treknās zivis, uzņemam tikai aptuveni 10% no nepieciešamā daudzuma. Optimālai devai ik dienu vajadzētu apēst krietnu porciju svaiga laša un vēl 20 olu dzeltenumu. Šāds pārtikas daudzums nav pa spēkam, turklāt – dārgi, jo vajadzīgas vēl citas uzturvielas. Taču arī saulē jāuzturas ar mēru, jo pārspīlējumi izraisa apdegumus un palielina ādas vēža risku. Sauļošanās krēms D vitamīna sintēzi bloķē par 95%, tāpēc tas ir obligāts pēc saulē pavadītām 10–30 minūtēm.

! D vitamīna līmeni var noskaidrot, nododot asinsanalīzi no vēnas. Minimālajai pieņemamajai koncentrācijai jābūt ne mazāk kā 30 ng/ml, taču vislabāk, ja visu gadu tas ir 40–70 ng/ml. Šāda koncentrācija aktivizē ķermeņa aizsardzības mehānismus un stiprina imunitāti.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
7 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
10 stundas