Veselam
Sekss

Seksa “melomāni”: ar ko panseksuāls atšķiras no biseksuāla?0

Foto: Pexels

Eiropas tendence – redzēt ne tikai cilvēkā personību, nevis dzimumu, bet arī pieņemt cilvēkus bez birku piekarināšanas un aizspriedumiem. Pastāstīsim par mazāk pazīstamu terminu “panseksuāls”.

Mēs dzīvojam laikā, kad cilvēks brīvi pauž savu “Es”. Sabiedrības spiediena dēļ nav nepieciešams slēpt savas vēlmes vai izlikties par kādu citu. Laikabiedri sapratīs. Jā, iespējams, ka “vecticībniekiem” vēl arvien ir grūti samierināties ar neskaitāmiem jauniem terminiem (vai vienkārši slinkums tos saprast). Bet mūsu nepieņemšanas problēma ir tikai tā, ka mums nav informācijas. Nekas vairāk.

Ko tu zini par biseksuāliem cilvēkiem?

Viens no iespējamajiem seksuālās orientācijas veidiem (jā, visi cilvēki pasaulē nav heteroseksuāli) tiek definēts kā romantiskas (!), erotiskas un seksuālas jūtas, tieksme gan pret vīriešiem, gan sievietēm. Nav teikts, ka tas notiek vienlaicīgi (mēs runājam par orientāciju, nevis seksu trijatā), un ne vienmēr intereses izpausmes pret dažādiem dzimumiem ir vienādas.

Šo terminu ieviesa amerikāņu sociologs Alfrēds Kinsijs. Viņš bija tas, kurš seksuālās revolūcijas laikā ASV ietekmēja notikumu attīstību. Savos pētījumos par cilvēka seksualitāti viņš spēra milzīgu soli uz priekšu un izveidoja skalu, kas izskatās šādi:

0 pilnīgi heteroseksuāls
1 pārsvarā heteroseksuāls, epizodiskas homoseksuālisma izpausmes
2 pārsvarā heteroseksuāls, homoseksuālisma izpausmes nav nejaušas
3 biseksuāls
4 pārsvarā homoseksuāls, heteroseksualitātes izpausmes nav nejaušas
5 pārsvarā homoseksuāls, epizodiskas heteroseksualitātes izpausmes
6 pilnīgi homoseksuāls
X aseksuāls

Biseksuāls ir cilvēks, kurš tiecas pie cita cilvēka. Tad kāda atšķirība, tieši pie kāda?

Kāpēc biseksuāls un panseksuāls nav viens un tas pats

Panseksualitāte ir termins, kas tiek plaši izmantots seksoloģijā. Tas apzīmē seksuālu vai romantisku tieksmi pēc cilvēka, neatkarīgi no viņa bioloģiskā dzimuma un dzimuma identitātes.

Panseksuāļus piesaista ne tikai sievietes vai vīrieši, bet arī transpersonas (cilvēki, kuru iekšējā pašsajūta atšķiras no dzimuma, ar kādu nācis pasaulē), un interseksuāļi (cilvēki ar vīriešu un sieviešu dzimuma pazīmēm). Viņiem dzimums, izvēloties partneri, vispār nav svarīgs.

Vēlreiz: biseksuāļus vienlaikus piesaista vīrieši un sievietes, bet panseksuāļi ir absolūti vienaldzīgi pret partnera dzimumu.

Tas ir plašāks jēdziens. Tas uzsver nevis tieksmes dubulto dabu, bet tās neatkarību. Iemesli, kāpēc cilvēki, kuri ir panseksuāli, neasociē sevi ar šo terminu, var būt saistīts ar to, ka termins nav izplatīts vai sabiedrība to nosoda.

Saistītie raksti

Mēs ne velti lietojām vārdu “melomāns”, jo, patiesībā cilvēki, kas ietilpst šajā kategorijā, ir līdzvērtīgi dažādu žanru mūzikas baudītājiem. Galvenais taču ir mūzika.

Stereotipi, audzināšana un pasaules uztvere piespiež mūs visiem piekarināt “birkas”. Vīrietim jābūt spēcīgam, sievietei – maigai utt.

 

Avots: hochu.ua

LA.lv