Veselam
Dzīvesveids

Vai tēvs nav pārāk apātisks? Meita jautā gerontologam-geriatram Jānim Zaļkalnam0

Foto – Shutterstock.com

Lasītāja Zanda jautā gerontologam-geriatram Jānim Zaļkalnam: “Manam tētim ir 85 gadi, viņa veselības stāvoklis ir diezgan labs, jo viņš cītīgi apmeklē ārstus un ievēro visus viņu norādījumus. Tomēr tētis šķiet tāds kā apātisks. Manā skatījumā viņš par daudz guļ un par maz izkustas. Liekais svars nav problēma, tomēr pēdejā laikā viņš izskatās tūskains. Ko darīt viņa labā? Cik daudz un kādas ikdienas fiziskās aktivitātes viņa gados būtu normālas? Vai pietiek ar pastaigu ar sunīti?”

Atbild gerontologs-geriatrs Jānis Zaļkalns: “Ja viņš regulāri apmeklē ģimenes ārstu, tad gadījumā,ja viņam būtu tūska, to ārsts uzreiz pamanītu, izvērtētu, veiktu nepieciešamos izmeklējumus un uzsāktu nepieciešamo ārstēšanu. Par apātiju – tētim pašam, pirmkārt, jādomā, kā saturiski piepildīt dienu, lai tā sniegtu jaunas atziņas, radītu prieku un veicinātu interesi par dzīvi. Jūs savukārt pacentieties tēti iesaistīt dažādos ģimenes pasākumos, aiciniet kopā apmeklēt teātra izrādi vai koncertu.

Par fizisko aktivitāti – piemērotai slodzei ir viens kritējs – tās rezultātā iestājas patīkams nogurums, bet ne vairāk. Nav jāpierāda sev vai kādam citam, cik un ko es spēju. Allaž atcerēties – kustība ir dzīvība un dzīvība ir kustība!”

 

Līdz 13. decembrim varat uzdot jautājumu gerontologam-geriatram Jānim Zaļkalnam!

LA.lv