Veselam
Sekss

Sešas biežākās sūdzības no sievietēm par sliktu laulāto seksu0

Foto: Shutterstock

Pasaulē ir pārāk daudz cilvēku, kuri ir neapmierināti ar seksu starp laulātajiem partneriem un gadiem ilgi ir spiesti apmierināties vien ar mazumiņu. Taču katrs no mums ir pelnījis maksimumu! Seksoloģe, ģimenes terapeite mēģina viest skaidrību, kādēļ tik daudziem pāriem intīmās attiecības neizdodas tādas, kādas viņi vēlētos.

Portālā “Parents” speciāliste Marina Jumina aplūkos biežākās sūdzības par seksu ģimenes dzīvē. Taču viņa arī uzsver, ka vienmēr jāņem vērā, ka seksā ir divi spēlētāji, un vairumu no šīm sūdzībām ir iespējams mainīt un pat pārvērst pretēji. Lai gan vīrieši retāk atzīst, ka viņiem šajā jomā ir kādas problēmas, tomēr arī viņiem pretenziju ir ne mazums. Un centieni atrast šajā situācijā vainīgo arī ir attiecināmi teju uz visiem pāriem.

Taču, tā vietā, lai meklētu iemeslu partnerī, daudz produktīvāk būtu iesākumā ielūkoties pašam sevī. Šī dzīves gudrība attiecas uz visām mūsu dzīves jomām, tikai tad, kad runa ir par seksu, mēs par to bieži vien piemirstam, akcentē speciāliste. Šoreiz speciāliste piedāvā iepazīties ar biežākajām sūdzībām no sieviešu skatpunkta.

“Man patīk lomu spēles, bet vīrs ir ļoti konservatīvs”

Spēja “reinkarnēties” seksa laikā daudzējādā ziņā ir saistīta ar spēles pieredzi, kas iegūta agrīnā bērnībā. Katram no mums tā ir dažādāka, tāpēc arī attieksme pret karnevālu gultā partneriem var būt ne tik līdzīga. Ja bērnībā spēļu repertuārs bērnam bijis bagāts, viņš labprāt atbalstījis vienaudžu idejas, atšķīries ar bagātu fantāziju, iespējas, ka viņam patiks lomu spēles, ir daudz lielākas.

Bet, ja partnerim bijusi traumatiska vai vienveidīga pieredze (tostarp arī spēļu), viņam ir daudz grūtāk atbrīvoties, būt spontānam, piekrist eksperimentiem. Šādi cilvēki uzliek sev tādu kā iekšējo bloķēšanas mehānismu un tikt tam cauri nespēj. Viņiem šādas lomu spēles var šķist “nenormāla uzvedība gultā”.

Taču ir arī cits iespējamais izskaidrojums, kāpēc partneris var atteikties piedalīties lomu spēlēs. Šāda rotaļīga uzvedība seksa laikā vienmēr ir saistīta ar lielu risku: ko partneris par mani padomās, kā uztvers manu piedāvājumu?

Lai partneri spētu pamēģināt sev jaunas seksa formas, starp abiem ir jābūt drošam emocionālajam kontaktam.

Tikai tādā gadījumā viņi varēs atklāti izrunāt savas vēlmes. Bet, ja viens no partneriem baidās seksa laikā neatrasties virsotnē, jo arī parastajā dzīvē viņš “visu dara ne tā”, vēlme paeksperimentēt diezin vai izdosies.

“Neesmu gatava piedalīties viņa fantāzijās”

Katram no mums ir savi priekšstati un vajadzības, tostarp seksā. Un partneriem tās var arī nesakrist. Starp citu, tieši tā arī visbiežāk mēdz būt, un tas ir pilnīgi dabiski, mierina ģimenes terapeite. Pat, ja partneri dzīvo kā roka ar cimdiņu un no malas šķiet, ka viņiem ir sinhronas intereses un vēlmes.

Veidi, kā apmierināt savas seksuālās vēlmes, katram no mums ir savas. Un te nav jautājums par to, kāda tieši ir tava attieksme pret partnera piedāvāto variantu, bet gan par to, kādēļ tu nevēlies izdarīt ko patīkamu mīļotajam cilvēkam. Iemesli atteikumam var būt vairāki. Viens no tiem – cīņa par varu.

Daudzās ģimenēs laulātie savā starpā cīnās par pirmo vietu, arī gultā.

Lai saprastu, kurš tavā ģimenē ir galvenais, kurš no jums visbiežāk pieņem gala lēmumus, sekss šodien būs vai nebūs… Atsakot partnerim radīt baudu, šādā veidā tu vari viņu sodīt, apzināti vai arī neapzināti. Par to, ka ikdienas dzīvē viņš pret tevi nav pietiekami uzmanīgs, neattaisno tavas gaidas, nepilda to, ko solījis. Ja sieva vīram atsaka intīmās attiecības apzināti, tā jau ir manipulēšana: “Kad tu man sāksi darīt to, ko es tev lūdzu, tad es tev izdarīšu to, par ko tu sapņo”.

“Viņš visu dara pārāk ātri”

Mērķtiecīgs sekss bez priekšspēles, kurā ir glāsti, skūpsti, rada spēcīgu emocionālo spriedzi. Dažiem cilvēkiem šī priekšspēle ir nepieciešama orgasma sasniegšanai. Bet kādam citam šāds ātrais sekss ir veids, kā noņemt stresu, piemēram, pēc smagas darba dienas.

Ja vīrietis atklāti atzīstas, ka viņam šāds sekss ir nepieciešams, un visādos veidos uzsver, ka vēlas to praktizēt ar savu sievu, ka partnere viņam ir svarīga, ka viņu mīl, piekrist šādiem intīmiem brīžiem ir vieglāk. Ja pārim ir uzticamības pilnas attiecības, raisās domas: “Tas ir veids, kā viņš gūst baudu, tad kāpēc gan nepalīdzēt to sasniegt?” Un tas attiecas arī uz citām fantāzijām, ar kurām partneris ar tevi dalās.

Bet mēdz būt citādāk. Daudzas sievietes šādā situācijā jūtas kā lietas. Rodas domas: “Tu šajā brīdī vispār esi ar mani? Vai arī principā vienalga, kuras ķermenis tev ir blakus? Tas taču ir netaisnīgi!” Tomēr vajadzētu paraudzīties dziļāk. Tieši tāpēc tu arī negūsti baudu. Dažas sievietes tā vietā samierinās un nonāk pie melīga secinājuma, it kā laulāto sekss “tāds” arī ir.

Citi sāk cīnīties par savu baudu – kritizē un pieprasa, piemēram. Arī šāds kara stāvoklis paaugstina libido temperatūru un rada to distanci, kas palīdz vēlmei pieaugt.

Tā ka – samierināšanās sekss pēc liela strīda – arī ir normas variants. Pie noteikumiem, ka pēc tam nav sajūtas, ka tev ir slikti.

Bet, ja šis ir vienīgais veids nodarboties ar seksu ar savu partneri, tad tas gan ir trauksmes signāls un iemesls aizdomāties. Ja tu vēlies kaut ko citu, ir jāprot pašai to sev noorganizēt. Ja to nespēj, pavaicā sev, kāpēc. Iespējams, tev ir bijusi neveiksmīga pieredze. Piemēram, bijušais vīrs, kurš savulaik tevi pametis, tāpēc tu tagad baidies, ka partneris tevi pametīs, ja būsi pret viņu atklāta un sāksi prasīt kaut ko personīgi sev.

“Man nepietiek seksa”

Mēdz būt vīrieši ar miegainu temperamentu, kuriem ir pietiekami apskaut savu mīļoto un iemigt ciešā miegā. Bet, iespējams tavam partnerim patlaban ir stresa pilns periods, un viņš savu seksuālo enerģiju realizē darbā vai kādā radošā nodarbē. Iesākumā ir vērts tikt skaidrībā, vai šis “miega lāča” periods ir īslaicīgs vai arī tavs vīrs vienmēr tāds ir bijis?

Pirmajā gadījumā, ja starp jums pastāv emocionāls kontakts, dabiska reakcija būtu nogaidīt un nesaasināt šo situāciju. Otrajā variantā ir vērts aizdomāties par to, ko tu lieliski zināji jau agrāk un tomēr izvēlējies viņu par savu otro pusīti. Taču arī tas nav iemesls samierināties ar šādiem apstākļiem.

Ir svarīgi atzīt, ka seksam tavā dzīvē ir lielāka nozīme, bet tad jau var būt varianti. Daži cilvēki mierīgi attiecas pret sakariem ārpus ģimenes, taču nelabprāt izvēlas šādu problēmas risinājumu. Taču, ja esi paguvusi noskaidrot, ka krāpšanu tavs vīrs nekad nepiedotu, tas varētu būt liels risks. Tad var atklāti atzīties: “Man ir nepieciešams vairāk seksa, citādāk es jūtos nelaimīga. Es neesmu gatava tevi zaudēt, bet arī atteikties no savām vajadzībām nevaru. Kam tu šajā gadījumā esi gatavs? Pacentīsimies kopā kaut ko izdomāt”. Un tad paraudzīties, ko partneris piedāvās.

Jumina atzīmē, ka iet vardarbības ceļu, piespiežot vīru būt aktīvākam, ir bezjēdzīgi, bet ir jārada labvēlīgi apstākļi libido stimulēšanai.

Seksā mēs teju vienmēr pārsniedzam savas robežas. Katru reizi tas ir izaicinājums. Ja šajā teritorijā mēs jūtamies drošībā, mēs nebaidāmies darīt kaut ko jaunu. Bet, ja sieva visu laiku kritizē, mūžīgi ir neapmierināta ar vīru, viņam būs bail mainīt savu seksuālo uzvedību. Jo viņš jau iepriekš zina: lai ko viņš nedarītu, izdabāt neizdosies. Vēlme kaut ko mainīt un vēl jo vairāk – uzlabot seksuālo dzīvi – pie šāda scenārija diezin vai īstenosies.

“Viņš vienmēr dara ne tā”

Šādas sūdzības ir nepamatotas jau no sākta gala, jo vedina uz domām, ka tu pati nezini, ko vēlies. Iespējams, tev ir maza seksuālā pieredze, tu esi slikti pazīstama ar savu ķermeni vai arī viss slēpjas kādā psiholoģiskā traumā. Tādā gadījumā vislabāk būtu vērsties pie psihologa. Bet, ja gaidīsi, ka vīrs pats visu uzminēs, nekas labs no tā neiznāks.

Atrast pārceltuvi pāri upei pilnīgā tumsā ir sarežģīts un nepateicīgs pieņēmums. Laulātais pieļaus vienu kļūdu aiz otras: atkal izdarīja ne tā, netrāpīja desmitniekā. Tavs sašutums tikai augs, bezspēcība radīs dusmas un pārmetumus, reizēm abpusējus. Vēlme meklēt tālāk šādos apstākļos vīrietim ātri pazudīs. Patiešām, kāpēc mēģināt, ja viss, ko viņš dara, tev nepatīk. Uzdevums tiek uztverts kā absolūti neizpildāms, un rokas nolaižas.

Ar vīru nepiedzīvoju orgasmu, lai gan ar bijušo partneri viss izdevās”

Orgasms ir fizioloģisks fenomens. Gandrīz ikviena sieviete var to sasniegt patstāvīgi un sekojoši – var to iemācīt palīdzēt izdarīt arī jebkuru vīrieti. Turklāt visi mēs protam fantazēt, bet tas ļoti palīdz. Un, ja pārim ir pamata uzticēšanās, tad uz jebkuru lūgumu partneris var izteikties aptuveni šādi: “Man ir svarīgi, lai tu būtu laimīga. Es to izdarīšu tevis labā. Ieskaitot tāpēc, ka esmu pārliecināts, ka arī manas vajadzības tiks sadzirdētas”.

Saistītie raksti

Tomēr seksā vienmēr līdzdarbojas vēl viens mehānisms, kas var bloķēt baudas gūšanu, skaidro speciāliste. Ja atmosfēra nav piemērota (sienas ir pārāk plānas, gaisma par spilgtu un citi iemesli) vai partneris izdarīja vai pateica kaut ko ne tā, orgasms neiestāsies. Arī tas ir jāņem vērā.

Taču, ja tu partnerim nevari pastāstīt, kā viņam rīkoties, atkal rodas jautājums: kāpēc? Daudzas sievietes, dodot priekšroku savus noslēpumus paturēt pie sevis, sāk simulēt orgasmu. Taču agri vai vēlu rodas domas: kā dēļ es nesu šādu upuri un atsakos no personīgās baudas? Labāk līdz šādai stadijai situāciju neielaist.

 

LA.lv