Veselam
Psiholoģija

Iepazīsti sevi! 5 iemesli mūsu dusmām0

Foto – Shutterstock.com

Dusmas ir postošas emocijas. Tās ietekmē ne tikai tos, kas tās piedzīvo, bet arī apkārtējos. Portālā psychologies.ru klīniskā psiholoģe Barbara Grīnberga stāsta par galvenajiem dusmu iemesliem.

Nav tāda cilvēka, kurš nekad nedusmojas. Mēs esam arī barikāžu otrā pusē: izjūtam citu cilvēku dusmas.

Šīs emocijas rodas, ja cilvēks jūtas neapmierināts, jo kāds viņu aizvainojis. Dusmas var būt īslaicīgas un var ilgt visu mūžu. Tā ir ļoti sāpīga sajūta, galvenokārt tāpēc, ka mēs vienmēr nevaram izskaidrot to iemeslu. Turklāt dusmas bieži vien noved pie svarīgu attiecību pārtraukšanas.

Daži cilvēki dusmojas biežāk, jo viņiem ir tāds temperaments un viņi neprot konflikta situācijā uzvesties citādi. Daudziem ir grūti apspriest savas jūtas ar tiem, uz kuriem dusmojas, un mēs vienkārši par to noklusējam. Dažreiz mēs pat aizmirstam, kas mūs sarūgtināja, bet vienmēr atceramies, kā mēs jutāmies.

Ir daudz iemeslu, kāpēc esat dusmīgi, bet vērts pievērst uzmanību izplatītākajiem.

Pārpratumi un nepamatotas aizdomas

Dažreiz mums šķiet, ka kāds mums vēl ļaunu, lai gan patiesībā tā nav. Ja šis pārpratums uzreiz nenoskaidrojas, var rasties sajūta, ka visi apkārtējie mums vēl ļaunu. Mēs apvainojamies uz cilvēkiem, kuri nav domājuši neko sliktu, un sākam dusmoties.

Nereālistiskas cerības

Mēs bieži vien pārāk daudz sagaidām no citiem cilvēkiem. Ja viņi neattaisno mūsu cerības, esam aizvainoti, neapmierināti, sarūgtināti un vīlušies.

Augstsirdīgi cilvēki pārāk labi domā par citiem un cieš, kad izrādās, ka viņi atšķiras no iedomātā tēla. Ja vienmēr esi gatavs palīdzēt, tevi var aizvainot, ka cilvēki neatbild ar to pašu.

Pamestības sajūta

Šim iemeslam ir daudzas variācijas: tu jūti, ka tevi izmanto, ignorē un nodod. Tu zvani draugam, un viņš atbild tikai tad, kad viņam kaut kas vajadzīgs no tevis. Tevi neuzaicina uz korporatīvo pasākumu.

Būt nepamanāmam un pat neredzamam citiem ir nepatīkami.

Bet varbūt cilvēki, uz kuriem tu apvainojies, ir maldīgas pārliecības varā. Piemēram, kolēģi patiesi tic, ka tev nepatīk saviesīgi pasākumi un tu tāpat būtu noraidījis uzaicinājumu. Draugs var būt patiešām aizņemts.

Riebums vai robežas sasniegšana

Saskarsme ar dažiem cilvēkiem mums sagādā sāpes un agrāk vai vēlāk sasniedzam robežu – mēs to vairs nevēlamies un nespējam paciest.

Tā gadās laulāto un mīlas pāru attiecībās, kad kāds saka: “Viss, man pietiek.” Dažreiz cilvēki apgalvo, ka viņiem vairs nav spēka izturēt partnera uzvedību. Viņi jūt tukšumu un nogurumu.

Skaudība

Kad attiecības pasliktinās un neapmierinātība pieaug, uz skatuves parādās skaudība. Šķiet, ka mums vajadzētu priecāties par tuvinieku panākumiem, bet daudziem tas ir grūts uzdevums.

Lai cik skumji tas nebūtu, dažkārt ir vieglāk palīdzēt cilvēkam, kurš cieš, nekā dalīties priekā ar kādu, kurš sasniedzis mērķi. Tas saistīts ar mūsu iekšējām problēmām, un visbiežāk tas ir jautājums par zemu pašapziņu.

Padomājiet par to, kuri no šiem iemesliem ietekmē jūsu dzīvi? Informētība par cēloni būs pirmais solis, lai atbrīvotos no destruktīvajām emocijām – dusmām.

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Slavens psiholoģisks tests: Izvēlies figūru un noskaidro piemērotāko profesiju 1
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
FOTO. Atzīmējot dienesta desmitgadi, godina NMPD darbiniekus
2 dienas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nepieciešama tuvība. Kā runāt par seksualitāti? 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 3 stundas
DT
Dace Terzena
Latvijā
Dace Terzena: Pēc labākās apziņas
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Portugāles vidienē plosās plaši meža ugunsgrēki
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irānas varasiestādes liegušas iespēju sazināties ar uz kuģa aizturēto Latvijas pilsoni
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
TIEŠRAIDE: “RallyX Nordic” rallijkrosa čempionāta sacensības Biķernieku trasē
Tiešraide 4 stundas