Veselam
Psiholoģija

Slepens mīļākais – alkohols. Sieviešu alkoholisma raksturiezīmes 16

Foto – Shutterstock

Mūsdienās sievietes ir finansiāli neatkarīgas, nereti pašpietiekamas, vienlaikus arī aizsteigušās līdzi vīriešiem alkohola patēriņa apmēros. 2015. gadā veiktā jauniešu aptauja rāda, ka meitenes vairāk nekā zēni lietojušas apreibinošos dzērienus, turklāt viņas atklāj, ka biežāk piedzērušās. Alkohols patiesi atstāj spēcīgāku iespaidu uz sievietēm – gan efektīvāk izraisa reibumu, gan ātrāk rada atkarību.

 

Vēsturiski dzeršana asociējas ar stipro dzimumu: XIX gadsimtā vīrieši divreiz biežāk aizrāvās ar alkoholu un trīsreiz biežāk nonāca līdz alkohola radītām problēmām, arī līdz atkarībai. Tomēr laika gaitā sieviešu dzeršanas paradumi ir mainījušies. Statistika liecina, ka dāmas vadošos amatos dzer vairāk nekā vidusmēra sievietes. Pārmaiņas veicinājis arī dzērienu cenu kritums un pieejamība.

 

Pieķeras, ziedojas alkoholam

“Sievietes ķermenī ir vairāk tauku un zemāks šķidruma līmenis, tāpēc uzņemtais alkohols organismā ir koncentrētāks. Izdzerot vienādu alkohola daudzumu, sieviete noreibst ātrāk nekā vīrietis. Turklāt būtiska ir hormonālā sistēma un vielmaiņa,” atkarību veicinošos faktorus uzskaita Psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe Inga Landsmane. “Hormonu svārstības ietekmē emocionālo stāvokli un centrālās nervu sistēmas receptoru darbību. Līdz ar to sieviete ir pakļauta krasākām emocionālām svārstībām nekā vīrietis.”

Daiļā dzimuma pārstāves mēdz pieķerties, ziedoties kaut kādam mērķim, cilvēkam. Gūstot labsajūtu un iespēju novērst raizes, sievietei ātrāk veidojas psihiskās pieķeršanās mehānisms.

Kad attīstās alkohola atkarība, visbiežāk iepriekš jau bijis kāds emocionāls disbalanss, piemēram, depresijas iezīmes vai cits psihiskās veselības traucējums – trauksme, nemiers.

Arī vīrieši alkoholu ļoti bieži lieto, lai novērstu depresijas simptomus. Lielākoties viņi nelabprāt atzīst, ka to piedzīvo. Depresijas pazīmes ārsts pamana, tikai sākot strādāt ar pacientu.

Sievietēm pastāv augstāks risks kļūt atkarīgām, jo:

ar alkoholu saistītās problēmas rodas, iedzerot mazāku alkohola daudzumu nekā vīrieši;

sievietes sver mazāk nekā vīrieši;

sieviešu organismā ir mazāk ūdens, un alkohols pamatā nogulsnējas ķermenī esošajā šķidrumā.

 

Veselības riski

Dzeršanas dēļ sievietēm biežāk nekā vīriešiem attīstās nieru iekaisumi.

Sievietēm pastāv lielāks sirds un asinsvadu slimību risks.

Sievietēm, kuras ikdienā lieto alkoholu, ir augstāks krūts vēža veidošanās risks nekā tām, kuras nedzer nemaz.

Alkohola lietošana grūtniecības laikā ir bīstama, jo alkohols plūst cauri placentai un nokļūst auglī.

 

Dzeršanas motīvi

Abiem dzimumiem nepastāv būtiskas atšķirības alkoholisma attīstības cēloņu ziņā. Tie ir biopsihosociāli motīvi, proti, indivīda spēja funkcionēt, tas, kā uztver dzīves notikumus.

Arī līdzatkarība nav tipiskākais iemesls, kāpēc sievietes sāk dzert. Līdzatkarība ir līdzīga atkarībai no alkohola, tikai bez dzeršanas. Tās laikā var mainīties personība. Dzeršana savukārt ir saistāma ar kādu emocionālu traumu. Ja sieviete dzīvo kopā ar dzērāju un ir izmēģinājusi visus veidus, lai kontrolētu viņa atkarību, bet nekas nav līdzējis, viņa pati, iespējams, ar laiku izvēlas dzeršanu, jo uztver to kā zāles pret pārdzīvoto. “Es tikai pamēģināšu, varbūt man kļūs vieglāk!” Tas, vai viņa kļūs par alkoholiķi, atkarīgs no sievietes personības.

! Sievietes biežāk nekā vīrieši pievēršas alkoholam pēc pārdzīvotas emocionālas vai fiziskas vardarbības.

Paiet noteikts laiks (parasti no sešiem mēnešiem līdz gadam), līdz izveidojas alkohola lietošanas paradums.

Sistemātiskas dzeršanas dēļ var sākties psihiski traucējumi, mainās uzvedība. Alkohols ietekmē dzīvībai svarīgus orgānus, tomēr medicīnā nav vērojami klasiski pārmērīgas dzeršanas izraisīti veselības traucējumi, kas radušies nepilna gada laikā. “Divdesmit gadu medicīnas praksē ko tādu esmu konstatējusi tikai pāris reižu. Piemēram, kādai aptuveni 50 gadu vecai sievietei gada laikā, regulāri pirms gulētiešanas iedzerot trīs alkoholiskos kokteiļus, sākās nervu sistēmas un muskuļu darbības traucējumi. Šī paciente bija zaudējusi visus vajadzīgos vitamīnus, nepilnvērtīgi ēdusi, sākās vielmaiņas traucējumi. Pēc gada slimniecei attīstījās toksisks bojājums smadzenīšu struktūrā, kas atbild par gaitu un kustībām. Viņa pārvietojās līdzīgi dzērājiem – ar kokainām, vates pilnām kājām,” piemēru min ārste.

Skaiti, cik daudz izdzer!

Ja sieviete pārsniedz optimālu alkohola dienas devu, kas ir 12–24 grami absolūtā etilspirta, var rasties veselības traucējumi. Ieteicamais nedēļas limits ir deviņas devas sievietēm un 14 devas vīriešiem.

Dzerot par daudz un pārāk bieži, var rasties saindēšanās un veidoties aknu ciroze, alkohola kardiomiopātija. Ar dzeršanu daļēji var izskaidrot arī tādas problēmas kā ļaundabīgie audzēji, aborti, aknu slimības, nieru mazspēja, paaugstināts asinsspiediens, insults, sirds un asinsvadu slimības.

 

Raksturīga slapstīšanās

Sievietēm raksturīgāka dzeršana vienatnē. “Kā es izskatīšos citu acīs? Ko par mani nodomās? Labāk, lai nezina neviens!” Šo netikumu sāk slēpt no saviem mājiniekiem, vēlāk arī no radiem, draugiem un darbabiedriem. Vīriešiem tas nav tik izteikti, jo viņi šādu aizraušanos demonstrē pārliecinošāk.

“Sieviete jau kopš pašiem pirmsākumiem jūtas vainīga par alkohola lietošanu, jo tā taču sabiedrībā nav pieņemts! Vīrietim vainas apziņas rodas vēlāk. Ir zināmi neskaitāmi gadījumi, kad sieviete alkoholu slēpj skapī, somiņā, pagultē un dzer klusībā,” apstiprina narkoloģe.

“Alkohola lietošanu nevar noslēpt ilgi. Agri vai vēlu visās ģimenēs, kur kāds pārmērīgi lieto apreibinošos dzērienus, rodas psiholoģiskas un sociālas problēmas. Tas ietekmē arī darbu. Sākumā kolēģi palīdz slēpt alkohola lietošanas faktu, bet vēlāk tas vairs nav iespējams. Gadās, ka sieviete pārstāj rūpēties par saviem bērniem vai netiek galā ar citiem pienākumiem,” iespējamās problēmas uzskaita speciāliste.

Visbiežāk dzeršana ir saistāma ar finansiālām grūtībām, veselības pasliktināšanos, ģimenes vai laulības problēmām. Netikums sāk traucēt draudzībai, attiecībām ar apkārtējiem, kā arī darbam un mācībām. Kā liecina statistika, sievietes ar dzeršanas radītām problēmām tomēr saskaras retāk nekā vīrieši.

Tad aizvien biežāk kāds viņu pieķer reibumā. Visdrīzāk kāds no radiniekiem izvirza ultimātu – vai nu pārtrauc, vai… Atturēšanās posmi kļūst aizvien īsāki, biežāki ir atkritieni. Sieviete saprot, ka kaut kas būs jāzaudē, ja nepiekritīs ultimātam. Tas parasti ir brīdis, kad nonāk ārstniecības iestādē.

Speciālists uzreiz pamana, vai atkarīgais ir gatavs ārstēties. Ja ierasties piespieduši radinieki, cilvēks ir gatavs mainīties vien par 10 procentiem. Rezultāts nebūs tūlītējs, tomēr, ja pirmajā sarunā novērojams, ka sievietes gatavība mainīties ir augsta, jau var izvēlēties ārstēšanas veidu.

“Zelta standarts ir pilnīga atturība. Dažkārt iespējama kontrolēta alkohola lietošana,” saka Inga Landsmane.

 

Izlikšanās meistares

Ārstēšanas metodes pamatā ir vienādas gan vīriešiem, gan sievietēm. Katram individuāli var izvēlēties piemērotāko. Bieži vien medikamentus kombinē ar psihoterapiju.

Grūtāk ārstēt ir tad, ja sieviete nāk pie ārsta tikai radinieku spiediena dēļ. Sievietes ir prasmīgas psiholoģiskās izlikšanās mākslā. Sākumā dara visu, ko liek radinieks un rekomendē ārsts. Sola, ka visu izdarīs, bet atkal sāk paklusām dzert.

“To, ko runā draugi un radinieki, atkarīgais vairs neuztver kā patiesību. Pieradis pie moralizēšanas un pārmetumiem, to vairs īsti nedzird. Kad atnāk pie speciālista un pārrunā problēmas, atkarīgie ir vairāk gatavi ieklausīties. Tas, protams, uzreiz negarantē pozitīvus rezultātus. Liela nozīme ir ārsta un pacienta aliansei – vai izveidosies sadarbība, cik ieinteresēti tajā būs abi. Ārstēšanas process var sākties tikai brīdī, kad sieviete pati apzinās tās nepieciešamību,” – tāda ir ārstes pārliecība.

Recidīvu biežums ir atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, kāds simptoms atturēšanās laikā traucē. Būtisks ir emocionālais, psiholoģiskais fons ģimenē un darbā, vai ir pieejamas atbalsta personas.

 

Alkohols un grūtniecība

Ja sieviete alkoholu lieto grūtniecības laikā, pastāv augļa alkohola sindroma attīstības risks. Tas nozīmē samazinātu jaundzimušā svaru, garīgo atpalicību, specifiski deformētus sejas vaibstus, arī uzmanības, kustību attīstības traucējumus un hiperaktivitāti. Šīs problēmas bērna tālākajā dzīvē apgrūtina sociālo adaptāciju, mācīšanās un izziņas spējas. Pieaugot alkohola devas daudzumam un biežumam, palielinās arī augļa attīstības traucējumu risks. Pēc vairākām minūtēm alkohola koncentrācija augļa asinīs ir tikpat augsta kā mātes asinīs. Turklāt alkohols uzkrājas augļa ūdeņos arī tad, kad mātes asinīs alkohola promiles vairs nekonstatē.

 

Latvietēm patīk iedzert

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, Latvijā alkohola lietošana sieviešu vidū ir izplatīts paradums. 2012. gadā veikts pētījums atklāj, ka gada laikā alkoholiskos dzērienus lietojuši 82% sieviešu. Vislielākais alkoholisko dzērienu lietotāju īpatsvars ir vecuma grupā no 25 līdz 54 gadiem.

Pētījumi liecina, ka sievietes alkoholu lieto nedaudz retāk kā vīrieši. Daiļā dzimuma pārstāves biežāk izvēlas vīnu, gatavos alkoholiskos kokteiļus vai sidru. Stipro alkoholisko dzērienu lietošana sieviešu vidū pieaug līdz ar vecumu. Visizteiktākā tā ir 45–54 gadu vecumā.

Tomēr 2015. gadā veiktā skolēnu aptauja rāda, ka meitenes alkoholu lieto vienlīdz bieži kā zēni. Turklāt skolnieces biežāk nekā zēni norāda, ka dzērušas pēdējā mēneša vai gada laikā un biežāk piedzērušās

 

 

Mūsu eksperte Inga Landsmane, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe, Narkoloģiskās palīdzības dienesta Ambulatorās nodaļas vadītāja

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv