Veselam
Dzīvesveids

Solārijs pirms atpūtas pludmalē. Laba vai slikta doma?0

Foto: pexels.com

“Parasti pirms nedēļas nogales dodos uz solāriju un tad sauļoties, lai esmu pirms visas dienas pludmalē jau mazliet iedegusi. Draudzene teica, ka tas nav labi, āda šādi tiek slikti ietekmēta. Vai tā tiešām ir? Kā pareizāk sagatavot ādu vasarai? Varbūt labāk izmantot pašbrūninošo krēmu?” jautā lasītāja Laura.

“Cilvēkiem, kuri kaut reizi mūžā izmantojuši solāriju, ir daudz lielāks risks saslimt ar melanomu nekā tiem, kuri nav bijuši pakļauti mākslīgajam UV starojumam,” teic Derma Clinic Riga dermatoveneroloģe Evita Jakušonoka.

Solārija apmeklēšana līdz 35 gadu vecumam par 75% palielina ādas vēža attīstības risku.

Āda atceras ikvienu UV staru, ar ko saskārusies bērnībā, jaunībā un iepriekšējā vasarā, jo UV staru ietekme summējas. Katru apdegumu un čūlu tā fiksē un laika gaitā vairs necenšas sevi aizsargāt. Tāpēc veidojas ļaundabīgi audzēji. Protams, tas nenotiek uzreiz nākamajā dienā pēc sauļošanās.

Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Iedegumu solārijā gan var iegūt krietni ātrāk nekā saulē, taču abi ir vienlīdz kaitīgi. Jāatceras, ka iedegums ir ādas aizsargreakcija pret UV starojumu.

Sauļojoties aktīvajā saulē, jāatceras, ka nevajadzētu uzturēties tiešos saules staros laikā no pulksten 11 līdz 16, kad saules iedarbība ir visspēcīgākā, kā arī jālieto aizsargkrēms, kas bloķē gan UVA, gan UVB starus.

Pretsaules efektivitātei jābūt vismaz 30 SPF. Autoiedeguma jeb pašiedeguma līdzekļi ir veselībai nekaitīgi, lai iegūtu iedegušas ādas izskatu, jo cilvēks netiek pakļauts ultravioleto staru iedarbībai. Tādējādi nepastāv ādas vēža attīstības risks. Autoiedegums nesatur kaitīgas vielas, tāpēc šos līdzekļus drīkst izmantot arī grūtnieces un sievietes, kuras baro bērnu ar krūti.

Saistītie raksti

Šos līdzekļus var lietot mājas apstākļos, taču ir skaistumkopšanas saloni, kur to piedāvā kā pakalpojumu. Ķermeņa kopšanas speciālists uzklāj klienta ādai paštonējošo līdzekli, tādējādi tiek vienmērīgi apstrādāta arī mugura un kāju mugurējās virsmas, kas pašam grūti aizsniedzamas.
Ir līdzekļi, kuru sastāvdaļas stimulē pigmenta veidošanos, kā arī tādi, kas ietonē (iekrāso) ādu. Visbiežāk šie līdzekļi ir hipoalerģiski, neaizsprosto poras un darbojas arī kā ādas mitrinātāji.

Svarīgi atcerēties, ka pašiedeguma līdzekļi visbiežāk nesatur saules aizsargfiltrus (SPF), tāpēc šis iedegums neaizsargā pret saules kaitīgo ietekmi.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Ziemas peldētāji aicina pievienoties kopīgai peldei Liepājas jūrmalā
3 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
“Tēt, esi unikāls!”. Nākamnedēļ startē jauna informatīva kampaņa
3 dienas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
No sirds vai pienākuma dēļ? Kā pareizi dāvināt – garīgais skatupunkts
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
6 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 11 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
11 stundas