Veselam
Bērni

Raivim Hščanovičam bērnībā atklāja vēzi. Nu viņš organizē labdarības spēli bērniem0


Raivis Hščanovičs
Raivis Hščanovičs
Foto – Karīna Miezāja

Septembris ir Pasaules bērnu pretvēža mēnesis, un 26. septembrī notiks labdarības futbola spēle, kas tiks veltīta 30 bērnu rehabilitācijai, kuri cietuši no onkoloģiskām saslimšanām. “Zinu, cik smagas sekas rada slimības ārstēšana – ķīmijterapija, apstarošana, amputācija. Tieši tādēļ akcents tiek likts uz atveseļošanos pēc tās,” skaidro idejas autors Raivis Hščanovičs, fonda “RH3 Foundation.org” dibinātājs, kuram pašam septiņu gadu vecumā tika atklāts vēzis.

Rehabilitācija sešu mēnešu garumā

Tolaik tieši sapnis par futbolu mazajam Raivim neļāva padoties.

Lai gan zaudējis vienu nieri, puisis uzveica ļaundabīgo audzēju un piepildīja savu sapni – nonāca profesionālajā sportā.

Viņš spēlēja skatītāju pilnos stadionos un kļuva pat par Kanādas čempionu. Jāatzīmē, ka Raivis joprojām ir vienīgais Latvijas futbolists, kurš spēlējis “MLS” līgā (augstākā profesionālā futbola līga) Ziemeļamerikā, tur pārstāvot “Toronto FC” vienību.

Pirms pieciem gadiem Hščanovičs nodibināja “RH3 fondu”, kas tagad pārdēvēts par “RH3 Foun­dation.org”, lai palīdzētu bērniem, kas saskārušies ar onkoloģiskām saslimšanām. Līdzekļi galvenokārt tika iegūti, pateicoties izsolēm. Pārdots tika sporta apģērbs un inventārs, ko ziedojuši vairāk nekā 200 gan Latvijā, gan pasaules līmenī zināmi sportisti, olimpiskie un Eiropas čempioni, “NHL” spēlētāji, Stenlija kausa ieguvēji utt. Piemēram, fonda rīcībā nonāca izcilu futbolistu – Krištianu Ronaldu un Lionela Mesi – parakstīti krekli.

“Šo gadu laikā ir notikušas 350 izsoles. Pateicoties sportistiem, kas iesaistījās, mēs varējām sarīkot trīs nometnes, divus koncertus, samaksāt par rehabilitācijas kursiem vairākiem bērniem, dāvināt dāvanas, kā arī noorganizēt vairākas ārpus slimnīcas aktivitātes gan bērniem, gan viņu vecākiem.” Fonds uz brīdi bija pārtraucis darbību, taču nu ar jaunu sparu Raivis ir gatavs turpināt, lielu daļu sava spēka un laika ziedojot labdarībai.

“Līdz šim Latvijā pasaules bērnu pretvēža mēnesis nav pilnvērtīgi aktualizēts, tieši tādēļ labdarības futbola spēle notiks šomēnes. Latvijā katru gadu ar onkoloģiskajām slimībām saslimst vidēji 50 bērnu. Manuprāt, labdarības spēle ir risinājums, lai sniegtu palīdzīgu roku gan pašiem bērniem, gan viņu vecākiem. Ja viss izdosies, ar šīs spēles palīdzību panāksim, lai 30 bērniem tiek nodrošināta rehabilitācija sešu mēnešu garumā. Rehabilitācijā ietilps uztura speciālista konsultācija visai ģimenei, fizioterapija, kā arī tas, ko būs rekomendējis rehabilitologs, ārstējošais vai ģimenes ārsts. Katram tiks izstrādāta individuāla programma atkarībā no slimības sekām. Jo bieži vien ir tā, ka asinsanalīzes ir tīras, taču bērna imunitāte un ķermenis ir ļoti sliktā stāvoklī.”

Iespēja dzīvot labāku dzīvi

Piecu gadu laikā Raivis iepazinis aptuveni 70 bērnus. Dažu no viņiem vairs nav šaisaulē, un ir arī tādi, kas joprojām cīnās ar slimības sekām.

“Tie, kas pārcietuši ķīmijterapiju, apstarošanu, amputāciju, vairs nekad nebūs tādi, kādi bija pirms saslimšanas.”

“Slimība samazina arī dzīvildzi. Katrs bērns no slimnīcas iznāk ar savu stāstu. Es iznācu bez nieres un ļoti vājš. Bērniem, kuriem ir galvas audzējs, tiek izgriezta arī daļa, kas atbild par loģiku. Tie, kuriem ir kaulu vēzis, no slimnīcas iznāk bez kādas ķermeņa daļas, piemēram, rokas. Citi iznāk kurli, citi akli… Tādēļ ar labdarības spēles starpniecību vēlos piesaistīt pēc iespējas lielāku cilvēku uzmanību. Lai pēc tās bērniem un viņu ģimenēm tiek sniegta iespēja uzsākt jaunu posmu, dzīvojot labāku un kvalitatīvāku dzīvi. Un mans lielais mērķis ir, lai šāda spēle kļūtu par tradīciju, turpmāk notiekot ik gadu.”

Spēlē piedalīsies divas komandas. Viena būs Latvijas futbola izlase “Euro 2004”, kas spēlēja 2004. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā Portugālē. Otra būs “RH3 Foundation.org” komanda, kuras sastāvā būs ne tikai futbolisti, bet arī citu arodu pārstāvji.

Saistītie raksti

“Būs daudz un dažādi pārsteigumi, bet jau tagad varu pastāstīt, ka spēli komentēs Anatolijs Kreipāns, par pasākuma atmosfēru rūpēsies Armands Simsons, savukārt Latvijas valsts himnu izpildīs Aija Andrejeva. Futbolu uzspēlēt ieradīsies spēlētāji arī no Krievijas, Slovākijas, Lietuvas, Somijas, Melnkalnes u. c. Spēles laikā darbosies ziedojuma tālrunis un visi iegūtie līdzekļi no ieejas biļetēm un ziedojuma tālruņa tiks novirzīti bērnu rehabilitācijai. Labdarības spēle notiks Skonto stadionā un tiks translēta arī televīzijā un interneta tiešraidē.”

LA.lv