Veselam
Ārstēšana

“Staigājot sāp kājas, vai pārbaudīt vēnas?” Atbild ķirurgs0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Zane Bitere/LETA

“Jau desmit gadus slimoju ar II tipa cukura diabētu. Kad pasūdzējos par sāpēm kājās, ģimenes ārste mani nosūtīja pārbaudīt kāju artērijas. Vai tādos gadījumos nav jāpārbauda vēnas?” jautā lasītājs Arnolds (67 gadi) no Smiltenes.

“Sāpes kājas ikru muskuļos pastaigājoties, mijklibošana jeb tā sauktais skatloga sindroms, kad pacients sāpju dēļ spiests ik pa brīdim apstāties, lai sāpes mitētos, ir viens no pirmajiem perifērās artēriju slimības simptomiem.

Par nopietnām problēmām liecina sāpes kājās ne tikai slodzes laikā, bet arī miera stāvoklī, piemēram, naktī.

Reizēm perifēro artēriju slimība var sākties akūti, kad atrāvies trombs nosprosto kājas artēriju. Par to liecina pēkšņas stipras sāpes, bet kājas āda kļūst bāla, auksta. Šādos gadījumos nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.

Foto: Shutterstock

Perifēro artēriju slimības biežākais cēlonis ir ateroskleroze, kuras gaitu paātrina smēķēšana, hipertensija, lipīdu vielmaiņas traucējumi jeb paaugstināts holesterīna līmenis, kā arī cukura diabēts,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gaiļezers Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš. Ateroskleroze izraisa ne tikai miokarda infarktu vai insultu, išēmija jeb smagi asinsrites traucējumi var rasties arī kājās.

Saistītie raksti

Ģimenes ārsts var sākotnēji pārbaudīt kāju artērijas, piemēram, izmērot pulsu uz pacienta pēdām, bet pēc tam nosūtīt pacientu uz kājas asinsvadu dupleksdoplerogrāfiju. Perifēro artēriju slimību vispirms ārstē ar medikamentiem, kas paplašina asinsvadus.

Ļoti svarīgi ir atmest smēķēšanu, asinsspiediena, cukura un holesterīna līmeņa normalizēšana. Lai veicinātu perifēro asinsriti, neraugoties uz sāpēm, daudz jāstaigā. Ja ar šo terapiju ir par maz, pacientam veic asinsvadu angiogrāfiju, kuras laikā asinsvadi tiek paplašināti, bet lielajos – augšstilba asinsvados nepieciešamības gadījumā iespējams ievietot stentu. Ja saudzējošas metodes nav iespējamas, pacientam, lai atjaunotu asinsriti, veic operāciju.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Veselam
Iedzīvotāji sniedz viedokli, kur meklēt papildu 60 miljonus mediķu algām 1
14 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai ar tavu vairogdziedzeri viss kārtībā?
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
20 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
2 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO. Policijas reidā atklāj ar cik drausmīgi nodilušām riepām brauc kurzemnieki 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 stunda