Veselam
Ārstēšana

“Staigājot sāp kājas, vai pārbaudīt vēnas?” Atbild ķirurgs0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Zane Bitere/LETA

“Jau desmit gadus slimoju ar II tipa cukura diabētu. Kad pasūdzējos par sāpēm kājās, ģimenes ārste mani nosūtīja pārbaudīt kāju artērijas. Vai tādos gadījumos nav jāpārbauda vēnas?” jautā lasītājs Arnolds (67 gadi) no Smiltenes.

“Sāpes kājas ikru muskuļos pastaigājoties, mijklibošana jeb tā sauktais skatloga sindroms, kad pacients sāpju dēļ spiests ik pa brīdim apstāties, lai sāpes mitētos, ir viens no pirmajiem perifērās artēriju slimības simptomiem.

Par nopietnām problēmām liecina sāpes kājās ne tikai slodzes laikā, bet arī miera stāvoklī, piemēram, naktī.

Reizēm perifēro artēriju slimība var sākties akūti, kad atrāvies trombs nosprosto kājas artēriju. Par to liecina pēkšņas stipras sāpes, bet kājas āda kļūst bāla, auksta. Šādos gadījumos nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.

Foto: Shutterstock

Perifēro artēriju slimības biežākais cēlonis ir ateroskleroze, kuras gaitu paātrina smēķēšana, hipertensija, lipīdu vielmaiņas traucējumi jeb paaugstināts holesterīna līmenis, kā arī cukura diabēts,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gaiļezers Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš. Ateroskleroze izraisa ne tikai miokarda infarktu vai insultu, išēmija jeb smagi asinsrites traucējumi var rasties arī kājās.

Saistītie raksti

Ģimenes ārsts var sākotnēji pārbaudīt kāju artērijas, piemēram, izmērot pulsu uz pacienta pēdām, bet pēc tam nosūtīt pacientu uz kājas asinsvadu dupleksdoplerogrāfiju. Perifēro artēriju slimību vispirms ārstē ar medikamentiem, kas paplašina asinsvadus.

Ļoti svarīgi ir atmest smēķēšanu, asinsspiediena, cukura un holesterīna līmeņa normalizēšana. Lai veicinātu perifēro asinsriti, neraugoties uz sāpēm, daudz jāstaigā. Ja ar šo terapiju ir par maz, pacientam veic asinsvadu angiogrāfiju, kuras laikā asinsvadi tiek paplašināti, bet lielajos – augšstilba asinsvados nepieciešamības gadījumā iespējams ievietot stentu. Ja saudzējošas metodes nav iespējamas, pacientam, lai atjaunotu asinsriti, veic operāciju.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Ziemas peldētāji aicina pievienoties kopīgai peldei Liepājas jūrmalā
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Tēt, esi unikāls!”. Nākamnedēļ startē jauna informatīva kampaņa
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
No sirds vai pienākuma dēļ? Kā pareizi dāvināt – garīgais skatupunkts
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Vai neredz, kas notiek ārpus Rīgas? Ko novadu reforma nesīs kultūrai
1 stunda
LE
LETA
Dabā
No 22.novembra Latvijā iespējams neliels sals
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Rīgas apvedceļa smags negadījums: ir bojāgājušais
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Porziņģim otrais “double-double” pēc kārtas un uzvara pār NBA čempioni
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1919. gada 17. novembrī. Valsts vadītāja “diskrēts lūgums tautietēm”
4 stundas