Veselam
Bērni

Stalts kopš bērnības: kā palīdzēt bērnu veidot pareizu stāju1

Foto – Shutterstock

Mugurkauls pareizus izliekumus iegūst ap sešu gadu vecumu. Muguras noslogojumam un korsetes nostiprināšanai jāpievērš uzmanība arī skolas vecuma bērniem un pusaudžiem.

Veselības centru apvienības poliklīnikas “Pļavnieki” neiroloģe Dace Bērziņa novērojusi, ka deviņiem no desmit skolēniem ir stājas problēmas, kas pēcāk veicina pārmaiņas mugurkaulā. Sena kaite ir skolioze – mugurkaula izliekums uz sāniem un skriemeļu rotācija. Tas neiztaisnojas, mainot ķermeņa pozu. Neparedzamas problēmas sagādā traumas, iedzimtas un onkoloģiskas saslimšanas. Pārējās novērš profilakse un pareizs dzīvesveids jau kopš mazotnes.

Sāpes mugurkaula apvidū pusaudžu vecumā rodas nepareizas stājas vai mugurkaula daļu pārmērīga noslogojuma dēļ. Retāk sāpju iemesls ir diska trūce. Biežāk tās izraisa pārmaiņas locītavās, ko ietekmējuši izslīdējušie diski.

– Vecāku ziņā ir bērna dzīvesveida ritma noteikšana – cik ilgu laiku pavadīs pie datora vai televizora, ar kādu sporta veidu nodarbosies, jo agrīni parādās spondiloartroze, spondilolistēzes, starpskriemeļu disku velvēšanās, trūces un citu nopietnu mugurkaula pārmaiņu izpausmes, – uzskata neiroloģe.

Muguras sāpju gadījumā viena no sliktākajām pašārstēšanās metodēm ir medikamentu lietošana bez ārsta ziņas. – Ja pretsāpju līdzekli lieto vienu vai divas reizes, tas ir attaisnojams, taču zāļu nepārtrauktu dzeršanu bez ārsta ziņas neatbalstu, – uzsver Dace Bērziņa. Daudz lielāka iedarbība ir, vingrojot, stiepjot, atslābinot muguru un, protams, ievērojot slodzi. Profilaksei svarīgi ir pareizi celt un nest piemērotu smagumu (arī skolas somu) un regulāri nostiprināt ap mugurkaulu esošos muskuļus – vingrot, peldēt vai nūjot.

Saistītie raksti

Ja sāpes nepāriet vai periodiski atkārtojas, jādodas pie ārsta un jāveic sāpošās muguras daļas rentgena uzņēmums. Tas ļaus novērtēt skriemeļu attiecības vienam pret otru, mugurkaula simetriskumu, fizioloģiskos izliekumus un novirzes no normas. Neskaidros gadījumos, lai precizētu sāpju iemeslu, nepieciešama datortomogrāfija vai magnētiskās rezonanses izmeklējums. Dažreiz nākas ultrasonogrāfijā izmeklēt iekšējos orgānus vai doties pie ginekologa vai urologa, jo dažas slimības refleksa veidā var izpausties kā muguras sāpes.

SVARĪGI

Bērniem jau 12–13 gadu vecumā izveidojas stājas stereotips, ko var salīdzināt ar pieauguša cilvēka normālu stāju. Pusaudžu vecumā strauji augot garumā, līdz tam nelielās pārmaiņas stājā kļūst labāk pamanāmas un var progresēt.

 

 

LA.lv