Veselam
Ārstēšana

Stradiņos sekmīgi veiktas pirmās CO2 lāzera mikrolaringeālās operācijas0


Dakteris Dins Sumerags mikrolaringeālās operācijas laikā, pielietojot CO2 lāzeru. Publicitātes foto
Dakteris Dins Sumerags mikrolaringeālās operācijas laikā, pielietojot CO2 lāzeru. Publicitātes foto
Dakteris Dins Sumerags mikrolaringeālās operācijas laikā, pielietojot CO2 lāzeru. Publicitātes foto

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcā, ORL klīnikā, jaunajā A korpusa operāciju blokā veiktas pirmās CO2 lāzera mikrolaringeālās operācijas, informē slimnīca.
PSKUS ORL klīnikas vadītājs Dins Sumerags atklāj – lai to paveiktu, tika ieguldīts liels darbs sagatavošanās procesā – apgūta jaunā CO2 lāzera iekārta, apmācīts personāls, iegādātas īpašas lāzera staru rezistentas pacientu intubācijas kaniles un pielāgota lāzera iekārta operāciju mikroskopam.

Lāzerķirurģija ir mūsdienīga un minimāli invazīva, maksimāli saudzējot veselos audus, radot tikai minimālu apkārtējo audu termisko bojājumu. Pierādīta laba audu epitelizācija, ātrāks dzīšanas process un mazāks saistaudu veidošanās risks. Īpaši tas ir svarīgi veicot kontaktgranulomu un papilomu ablāciju no balss saitēm, kas nereti atkārtojas.

Tādējādi tiek samazināts atkārtotu operāciju – recidīvu – risks. Efektīva koagulācija ir viena no galvenajām metodes priekšrocībām, jo asiņošana augšējos elpceļos, piemēram, hordektomijas, jeb balss saišu ekscīzijas operācijas laikā, var būt nopietna, dzīvību apdraudoša, un lāzera pielietošana ievērojami mazina asiņošanas risku. Laba hemostāze saglabā tīrāku un pārskatāmāku operācijas zonu. Pēcoperācijas periodā pacients parasti nejūt sāpes vai diskomfortu kaklā, audu tūska ir minimāla. Metodei ir augsta precizitāte, ar selektīvu iedarbību uz audiem.

Kontrolējot lāzera enerģijas blīvumu un ablācijas dziļumu, ir iespēja veikt niansētas, precīzas ķirurģiskas manipulācijas, ar apkārtējo audu minimālu termāla bojājuma risku. Pateicoties lāzerstara endoskopiskajai pieejai, iespējams tieši iedarboties uz patoloģisko zonu, netraumējot citus audus ārpusē, piemēram, endolaringeālā mikroķirurģijā pie balsenes subkompensētas stenozes, n.recuurens abpusējas parēzes. CO2 lāzera izmantošana LOR orgānu saslimšanu terapijā paaugstinās ķirurģiskās ārstēšanas kvalitāti, samazinot komplikāciju biežumu, hospitalizācijas laiku un pēc operācijas ārstēšanas izmaksas.

Pielietojot lāzeru LOR klīnikā tiek veiktas arī deguna, mandeļu u.c. operācijas un droši var apgalvot, operāciju zāļu aprīkojums atbilst augstiem standartiem, lai ārsts varētu izvēlēties labāko, pacientam piemērotāko, ķirurģiskās ārstēšanas metodi.

Lāzera tehnikas ēras aizsākumu medicīnā varētu datēt ar 1960. gadu, kad ASV korporācijā “Hughes Aircraft’’ zinātnieks T. Meimans radīja pirmo funkcionējošo rubīna lāzeri pasaulē. Turpmākajos gados zinātnieki intensīvi pētīja lāzera starojuma un vielas savstarpējas iedarbības rezultātus, kas deva ierosmi radīt arvien jaunas un efektīvākas , medicīnā pielietojamas lāzertehnoloģijas.

1964.gadā tika radīti pirmie Oglekļa dioksīda lāzeri un arī pirmie pusvadītāju lāzera aparāti, kuri šobrīd tiek saukti kā diodes lāzeri. Pasaulē lāzera tehnoloģija ir atzīta kā droša metode un tiek plaši izmantota pēdējo 30 gadu laikā daudzās medicīnas nozarēs – uroloģijā, endovaskulārā ķirurģijā, otorinolaringoloģijā, ginekoloģijā un dermatoloģijā. Pateicoties intensīvajai medicīnas tehnoloģiju integrācijai lāzeru ģeneratoru attīstībā, LOR ķirurģijā tā ir devusi iespēju veikt daudz saudzējošākas un efektīvākas operācijas plaša spektra LOR patoloģiju novēršanā un slimību ārstēšanā.

LA.lv