Veselam
Dzīvesveids

Strauji samazināt svaru nedrīkst! Kā to darīt pareizi, iesaka psiholoģe un uztura speciāliste 16

Gata Šļūkas zīmējums

Lai svētki sagādātu prieku

Tuvojoties gadu mijas krāšņajiem pasākumiem, prātojam, kā saposties. Bieži izrādās, ka pagājušajā gadā pirktajai skaistajai balles kleitai vairs neiet ciet rāvējslēdzējs, bet mīļotais vīrietis nevar aizpogāt izejamo bikšu pogu. Un līdz Jaungada ballei palikušas mazāk nekā divas nedēļas! Vai tik īsā laikā var paspēt būtiski samazināt svaru? Vai to vispār drīkst darīt tik strauji, ja negrib iedragāt veselību?

Psiholoģe, psihodinamiskā psihoterapeite Zane Krūmiņa: – Katram no mums līdzās reālistiskajam “es” mīt priekšstati par ideālo “es”. Ideālajā komplektā atrodam mums pievilcīgas rakstura īpašības, ideālos reaģēšanas veidus, arī ideālā vizuālā tēla veidolu. Vēloties tam tuvināties, cenšamies sevi pilnveidot. Kad tad vēl demonstrēt savu ideālo “es”, ja ne svētku reizē! Nevar noliegt, ka saviesīgos pasākumos pavīd konkurences vilinājums. Būt visskaistākajai, saņemt komplimentus, izcelties, patīkami atšķirties, izskatīties nevainojami.

Saposties svētku laikā – tas nozīmē sagatavot sevi kaut kam svinīgam, stimulējot sevī pacilātu noskaņu. Diemžēl ne vienmēr šis uzpošanās laiks sniedz tikai prieku. Tiklīdz parādās neapmierinātība ar sevi, tas var atnest daudz vairāk sarūgtinājuma. Nereti iedomājamies, ka citi mūs pieņems un mīlēs tikai tad, ja būsim tuvu ideālam. Izteikts nemiers par savu ārējo izskatu (un, visticamāk, ne tikai) var likt ķerties pie drastiskām tievēšanas metodēm. Ja nesasniedzam ideālo variantu, varam justies vīlušies, šaustīt sevi un līdz ar to zaudēt prieku par svētkiem. Ja tievēšana, vizuālā tēla spodrināšana izvirzās priekšplānā, var zust iespēja patiesi baudīt svētkus. Tam nepieciešams justies brīvi.

Pirmssvētku apņemšanās – labs sākums

Uztura speciāliste Lizete Puga: – Svētku laiks daudziem rada bažas, jo visu gribas nogaršot un pēc tam vēl ielīst skaistā, iespējams, piegulošā vakartērpā. Taču gan pirmssvētku, gan svētku laikā tāpat kā ikdienā vajadzētu paturēt prātā mērenības principu un izvairīties no lielas našķēšanās.

Lai samazinātu svaru, saviem pacientiem rekomendēju ieviest stingrāku dienas režīmu, kura laikā lielāka uzmanība tiek pievērsta ēdienreizēm. Jāēd mazām porcijām trīs līdz piecas reizes dienā, ik pēc trīs līdz četrām stundām galvenokārt baudot augu valsts produktus – dārzeņus un pilngraudus, divas līdz trīs reizes dienā tos papildinot ar olbaltumvielas saturošiem produktiem – liesu gaļu, nesaldinātiem piena produktiem, pākšaugiem, sēnēm un zivīm. Uzturā jāiekļauj arī sēnes un pākšaugi. Starplaikos jādzer ūdens vai nesaldināta tēja. Ieteicams vairāk baudīt mājās gatavotu ēdienu un izvairīties no sabiedriskās ēdināšanas. Taču, ja gadās piedalīties ballītē, iesaku ievērot viena šķīvja principu – uzlieciet uz tā visu, ko vēlaties, un lēni tukšojiet visa vakara garumā.

Vai svaru ir iespējams samazināt divās nedēļās? Mazāk ēdot un palielinot izdzertā ūdens daudzumu, pašsajūtu divu nedēļu laikā noteikti var uzlabot, nedaudz var izdoties samazināt apkārtmērus. Galvenais ir sākt darīt. Ja vienu dienu neveicas ievērot apņemšanos mainīt ēšanas paradumus, jācenšas tiem sekot nākamajā dienā.

Pirmssvētku laikā nevajadzētu līdz minimumam samazināt apēstā ēdiena daudzumu (badoties), citādi pēc svētkiem svars var strauji nākt atpakaļ. Ja ir nepieciešamas korekcijas, tās ir jāveic ilgtermiņā, palēnām mainot ēšanas paradumus. Ja divas nedēļas pirms svētkiem esat apņēmības pilns darīt visu iespējamo, lai samazinātu apkārtmērus, tas jāturpina arī pēc tam.

Ar uztura bagātinātājiem, kas domāti svara samazināšanai, iesaku neaizrauties, it īpaši ar tiem, kas nav reģistrēti un var apdraudēt lietotāja veselību. Tie var izraisīt no vieglas līdz smagākai caurejai, vēdera pūšanos, atvilni, gremošanas traucējumus utt. Medikamentus svara samazināšanai izvēloties internetā, jābūt ļoti uzmanīgiem, jo, piemēram, uztura bagātinātājs orlistats un rimonabalts var izraisīt pat aknu darbības traucējumus, depresiju u. tml. Problēmas. Lietojot tievēšanai domātos preparātus, jāseko līdzi to mijiedarbībai ar citām ikdienā lietotām zālēm, piemēram, kontracepcijas tabletēm, pretiekaisuma līdzekļiem u. c. Internetā bieži vien atrodamas reklāmas, kurās piedāvā ar uztura bagātinātāju palīdzību strauji zaudēt svaru neilgā laikā, piemēram, desmit kilogramus nomest vienas nedēļas laikā. Šie solījumi visbiežāk ir tikai reklāmas triks. Veselam cilvēkam ar lieko svaru šāds svara zudums ir neiespējams. Reizēm gan var gadīties, ka zaudē diezgan daudz liekā svara īsā laikā, bet visbiežāk tas notiek tūskas dēļ, ko var izraisīt liels sāls patēriņš.

Lai no svara samazināšanai paredzētajiem uztura bagātinātājiem gūtu gaidīto efektu, vienalga jāmaina ēšanas paradumi. Tabletīte viena pati brīnumus nepaveiks. Lai mazinātu apetīti vakara stundās, kad pēc paēšanas gribas vēl našķēties, var izdzert kokteili, kura pamatā ir balastvielas, piemēram, glāze kefīra ar vienu vai divām ēdamkarotēm kliju vai ar ūdeni aplietas linsēklas vai čia sēklas. Taču jāielāgo, ka šādu kokteili drīkst lietot ne biežāk kā reizi dienā un vienlaikus pietiekami daudz jādzer. Arī limfas drenāžas masāža un citas skaistumkopšanas procedūras var veicināt svara zudumu, taču jāielāgo, ka viss jādara kompleksi, vienlaikus mainot ēšanas paradumus un dzīvesveidu, piemēram, jādzer daudz ūdens, pietiekams laiks jāvelta miegam utt.

Galerijas nosaukums

Preparāti aptiekā – tievēšanai droši

Farmaceite Iveta Zicāne: – Pirms dažiem gadiem vairāki tā dēvētie tievēšanas preparāti tika aizliegti, jo saturēja vielas, kas iedarbojās kā stimulanti un radīja uzbudinājuma stāvokli. Tie līdzekļi, kas šobrīd nopērkami aptiekās, ir droši, veselībai nekaitīgi ar noteikumu, ja tos lieto atbilstoši lietošanas pamācībai. Tiesa, divās nedēļās atgūt normālu svaru tie nepalīdzēs. Turklāt pirms šo uztura bagātinātāju lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Maksimālais šāda veida preparātu lietošanas laiks ir divi līdz trīs mēneši.

Ieteicamais svara zudums – puskilograms nedēļā

“Veselības centra 4” ģimenes ārste Vizma Vecvērdiņa: – Ja svaru samazināsiet nevis pakāpeniski, bet lielā ātrumā, tas vēlāk pieaugs daudz straujāk un atgriezīsies ar uzviju. Viena gada laikā svaru ieteicams samazināt par 10 procentiem. Rekomendējamais svara zudums ir 0,5 kilogrami nedēļā.

Neticiet visiem brīnumlīdzekļiem un reklāmām, kas sola ar kapsulu palīdzību atbrīvoties no liekajiem desmit kilogramiem dažu nedēļu laikā! Labums būs tikai pārdevējam, nevis pircējam. Ja gribat veicināt pastiprinātu svīšanu problēmzonās, varat tīties plēvēs, bet kopējo ķermeņa masu tas neiespaidos. Limfodrenāža palīdz mazināt tūsku, celulītu un saistaudu vājumu, uzlabo limfas cirkulāciju, Lai samazinātu apjomu centimetros, ar pāris procedūrām nepietiks. Pirms limfodrenāžas vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu, jo ir virkne slimību, kuru dēļ limfodrenāža nav ieteicama.

Ja svaru samazināsiet strauji un kampaņveidīgi, viegli varat dabūt žultsakmeņus, sagādājot darbu ķirurgiem.

Reāls piemērs

Modes dizainere Indra Salcēviča: – Vēlos tikt vaļā no sava virssvara un lēnām, bez stresa virzos uz to. Mans mērķis nav kļūt superslaidai, un es nevēlos ietilpt noteiktos izmēros. Dzīvoju ar pārliecību – katrā vecumā un dzīves periodā ir savs svars. Galvenais ir patikt sev un justies komfortabli. Esmu zaudējusi jau vairāk par divdesmit kilogramiem, nestresojot un neizmantojot agresīvas metodes, neesmu arī lietojusi nekādas tievēšanas tabletes. Pārāk sevi mīlu, lai kaut ko sev aizliegtu. Viss slēpjas mērenībā un daudzumos. Ēst var visu, bet nedaudz. Bez sporta, samazinot svaru, arī nevar neiztikt, jo taukus dedzina muskuļi. Manas sabiedrotās ir nūjas. Tā pamazām ceru sasniegt savu komforta svaru, kurā jūtos vislabāk.

Svara samazināšanai paredzētie drošie preparāti

Taukus un ogļhidrātus šķeļošo vai dedzinošo preparātu sastāvā ir viengadīgā asā paprika, epigalokatehīna gallāts, iegūts no zaļās tējas ekstrakta, hroma pikoliāts, magnijs un B grupas vitamīni. Čili piparu ekstrakts palīdz dedzināt taukvielas, ogļhidrātus, veicina enerģijas patēriņu, kaloriju zaudēšanu un samazina to uzņemšanu. Zaļās tējas ekstrakts palīdz dedzināt taukvielas un veicina enerģijas patēriņu. Magnijs, niacīns, pantotēnskābe, B1, B2, B6 un B12 vitamīns uztur normālu enerģētisko vielmaiņu, bet hroms – normālu makroelementu vielmaiņu un normālu glikozes līmeni asinīs. Kad organisms sašķeļ enerģētiskās vielas – olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus –, sadeg kalorijas un izdalās enerģija. Savukārt pipars, kas atrodams cita preparāta sastāvā, veicina ķermeņa svara samazināšanos, zaļā tēja, rūgtais apelsīns un garcīnija – lipīdu vielmaiņu un to šķelšanos un mazina izsalkuma sajūtu.

Šķiedrvielu preparātu sastāvā ir šķiedrvielas, kas uzbriest kuņģī un rada sāta sajūtu, kā arī uzlabo kuņģa un zarnu trakta mikrofloru.

Zāļu tējas – palīglīdzeklis svara samazināšanai. Iedarbība balstās uz zarnu darbības uzlabošanu un sārņvielu jeb vielmaiņas galaproduktu izvadi. Aptiekās pieejamo Latvijā ražoto svara samazināšanai domāto tēju sastāvā ietilpst augi, kas aktivizē vielmaiņu (zvērene, trejkrāsu vijolīte un vārpata), samazina apetīti (gandrene, trejkrāsu vijolīte un vīnogu lapas), pastiprina nieru darbību (maura sūrene) un veicina vēdera izeju (ugunspuķe).

Organismu attīrošie preparāti palīdz atbrīvoties no sārņvielām un tādā veidā atbrīvo no liekā svara. Šo uztura bagātinātāju sastāvā aktīvās vielas ir parastā cigoriņa sakņu pulveris, ārstniecības sparģeļa sakņu ekstrakts, lielās nātres lapu ekstrakts, rūgto citrusaugu augļu mīkstums, seleriju sēklu ekstrakts, smilts ceļteku sēklu pulveris, ārstniecības pieneņu ekstrakts, ārstniecības timiāna ekstrakts, artišoku lapu ekstrakts.

LA.lv