Veselam
Dzīvesveids

Tabakas firmas reklamē “drošākas” cigaretes1

Publicitātes foto no pmi.com

2016. gadā tabakas koncerns “Philip Morris” laida pārdošanā jaunu, it kā mazāk kaitīgu cigareti. Kā apgalvo ražotāji, tā piedāvājot lietotājiem tādu pašu nikotīna devu kā parastās cigaretes, bet samazinot ieelpoto kaitīgo toksīnu daudzumu par 90 procentiem.

Lai veiksmīgāk bīdītu savu jauno projektu, tabakas firmas kā aizsegu izvirzīja “pilsoņu ierosinājumu” uzskatīt veipošanu (e-cigarešu lietošanu) par atšķirīgu no tradicionālās smēķēšanas. Tabakas lielfirmām ir ietekmīgs lobijs ES mītnē Briselē, kur veipošana tiek uzdota kā pilsoņu gribas izpausme un iesaistīšanās lēmumu pieņemšanas procesā. Februārī Eiropas Komisijā iesniegta un reģistrēta petīcija, kas aicina vērtēt veipošanas produktus atšķirīgi no tabakas, atzīmē izdevums “Politico”. Kampaņu veipošanas atbalstam ar dāsniem ziedojumiem atbalsta tabakas lielfirma “Imperial Brands” un Eiropas veipošanas produktu nozares lobiju pārstāvji.

ES regulām ierobežojot cigarešu pārdošanu, tabakas firmas paplašina veipošanas produktu izstrādi, cenšoties panākt, lai e-cigaretes netiktu pakļautas tradicionālās smēķēšanas ierobežojumiem. Petīcija aicina mazināt kontroli pār veipošanas produktiem un vērtēt tos atsevišķi no tabakas izstrādājumiem. Eiropas Pilsoņu iniciatīva paredz: ja petīcijas virzītājiem gada laikā izdodas savākt vienu miljonu parak­stu vismaz septiņās ES valstīs, tad Eiropas Komisijai ir jāizskata viņu lūgums, kas var tikt arī noraidīts.

Ar tabakas firmām un veipošanas nozari tieši saistītu personu saistība ar minēto petīciju padara to (pilsoņu iniciatīvu) par “absurda instrumentu un tās ļaunprātīgu izmantošanu”, intervijā “Politico” izteicies Briseles domnīcas “Corporate Europe Observatory” pētnieks Olivjē Hēdemans. Viņaprāt, tabakas firmai “Imperial Brands” ir savtīgas komerciālas intereses, lai panāktu veipošanas produktu izslēgšanu no tabakas produktu regulas. Petīcijas iesniedzēji apgalvo, ka darbojas kā privātpersonas, taču vairāki no viņiem ir tieši saistīti ar tabakas firmām un veipošanas produktu lobiju.

Firma “Imperial Brands”, kas ražo cigaretes “Gauloises” un “Montecristo”, ir aktīvi iesaistījusies veipošanas produktu izstrādē, izveidojot atzaru “Fontem Ventures”, kur ražo e-cigaretes “Blu”. Tās lielākie noieta tirgi ir ASV un Britānija, bet firma ir sākusi piedāvāt savu preci arī Francijā, Vācijā un Itālijā. Petīcijā apgalvots, ka Eiropas Komisijai vajadzētu nākt klajā ar veipošanas politiku, kas “nodrošinātu pieeju no tabakas brīvām mazāk kaitīgām alternatīvām”, pieņemot uz pierādījumiem balstītus likumus, kas atvirzītu veipošanas produktus no lielo tabakas firmu ēnas. EK pārstāvis paziņojis, ka firmas nevar ierosināt “pilsoņu iniciatīvas”, bet noteikumi neaizliedz to ierēdņiem piedalīties kā privātpersonām, gādājot par pilnīgu atklātumu.

Kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem tabakas firmas ir centušās mazināt saikni starp smēķēšanu un plaušu vēzi un nikotīnu un atkarību, uzsverot zinātnisko pētījumu “nenoteiktību”. Tagad visas lielākās tabakas firmas ir pievērsušās veipošanas produktu ražošanai, apgalvojot, ka e-cigaretes esot “mazāk kaitīgas” nekā parastās. “Agrāk tabakas firmas mēdza teikt, ka nav reālu pierādījumu. Tagad to argumentācija ir pretēja, reklamējot veipošanu kā pretstatu tradicionālajai smēķēšanai,” uzskata Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas institūta profesors Mārtins Makijs.

ASV zinātnieku jaunākie pētījumi liecina, ka e-cigarešu lietošana vairo infarkta un asinsrites slimību risku un veicina depresiju, raksta vācu žurnāls “Focus”. E-cigaretēs veidojas dažādu ķimikāliju kokteilis, kas negatīvi ietekmē organisma funkcijas un var izraisīt astmu, bronhītu un plaušu vēzi.

E-cigarešu dažādās “garšas” ir ķimikāliju radītas un nav nekaitīgas. E-cigarešu ķīmiskās “garšvielas” ir acetāli, kas uzkrājas organismā, izraisot iekaisumu elpvados un plaušās.

EK 2014. gadā ar īpašu direktīvu ierobežoja tabakas un nikotīna produktu reklāmu, kā arī e-cigarešu uzpildes apjomu un stiprumu. Šo direktīvu paredzēts pārskatīt līdz 2021. gada maijam, un veipošanas produktu ražotāji “pilsoņu iniciatīvas” aizsegā grib panākt sev labvēlīgu risinājumu.

 

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Cik bieži jāmēra acu spiediens?
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik labi tu proti ”lasīt” cilvēkus?
1 diena
ZE
Zane Eniņa
Veselam
Lai ēdiens nekļūst par baktēriju bumbu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Meklēsim “Latvijas lepnumu” kopā!
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sākumā gaidāms sauss un saulains, tad laiks pamainīsies. Prognoze jaunajai nedēļai
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
13 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Rimi” var skenēt preces iepirkšanās laikā. Kā tas darbojas?
3 stundas
LE
LETA
Sports
Samoilovs uzvaras svin bez šampanieša – šobrīd nedrīkst
2 stundas