Veselam
Netradicionāli

Tautas tradīcijas godinot, 11. maijā Cēsīs Ūsiņu sagaidīs ar ugunsrituālu0

Foto: Laura Grīnvalde

Kurš gan nezina kaut vienu no Lieldienu, Jāņu vai Ziemassvētku senajām tradīcijām, taču pārējās piecas senču Saules kalendāra gadskārtas pa daļai jau nozaudētas. Tomēr senās tautas tradīcijas ir svarīgi celt gaismā un iemācīties no jauna, tāpēc 11.maijā 18:30 Cēsīs, senajā vendu pilskalnā Riekstu kalnā noritēs Ūsiņa dienai veltīts ugunsrituāls, kurā piedalīties aicināts ikviens.

Viscītīgāk politiskā, ekonomiskā un reliģiskā vara savulaik nīdējusi tieši Ūsiņa dienu. Ūsiņš, tāpat kā Metenis, Jumis un Mārtiņš, senču panteonā ir Dieva dēls, tomēr tikai Ūsiņš savā valdīšanas laikā (vasaras sākumā) stādīts vienā varenumā ar Dievu.

“Šāds pagodinājums Saules gadskārtu ritumā un daļēja sistēmas maiņa, kaut tikai uz šo svētku brīdi, ir sastopama tikai Ūsiņos,” skaidro baltu dzīvesziņas pētnieks, pirtnieks un rīkstnieks Jānis Martinsons.

Ūsiņš ir Saules vedējs, kas uzsāk saimniecisko gadu, bet vienlaikus arī zināšanu gaismas nesējs: mūsu senči bija pārliecinati, ka Ūsiņos laika lūkas vaļā un cilšu viedie var vieglāk piekļūt informācijai par notikumiem, kas vēl tikai gaida savu realizāciju materiālajā pasaulē.

Īstais Ūsiņa laiks ir viduspunktā starp Lielu dienu un Vasaras saulstāvjiem, nevis 23. aprīlī, kad Ūsiņu piesaistīt sava svētā Jura dienai centās kristīgā baznīca. Tādējādi Jurģi uzskatāmi par vēlāku tradīciju, kas nesaskan ar vasaras sākumu.

Viena no senču svētku neiztrūkstošām sastāvdaļām allaž bijis ugunsrituāls, kurā piedalījušies visi, ne tikai krīvi un vecajie. Ūsiņa ugunsrituāls seno vendu pilskalnā – Riekstu kalnā Cēsīs 11.maijā notiks veselības prakšu un seno zināšanu festivāla “Spīdolas salidojums” ietvaros, un tajā līdz ar festivāla dalībniekiem aicināts piedalīties ikviens apmeklētājs, īpaši tie, kuriem šī senā tradīcija pagaidām vēl ir sveša.

Lai piedalītos ugunsrituālā, nav nepieciešams kaut kā īpaši sagatavoties, ietērpties vai “ekipēties”, skaidro pasākuma rīkotāji.

Nepieciešams vien ar atvērtu sirdi būt gatavam apgūt kaut ko jaunu, būt klātesošam. “Caur ugunsrituālu Ūsiņš dod savu svētību darīšanai, saslēdz dalībniekus Ūsiņa enerģijās,” stāsta Cēsu ugunsrituāla vadītāja Māra Brante.

“Uz kopējās rituāla enerģijas var iznest arī kādu savu personīgo ieceri, un – cik tad ir to iespēju piedalīties tik kuplā rituālā? Šo savu individuālo nodomu gan ir vērts apdomāt un noformulēt jau iepriekš!”

Kopīga sagatavošanās Ūsiņa ugunsrituālam sāksies 18:30, un tajā ir aicināts piedalīties ikviens – ne tikai “Spīdolas salidojuma” dalībnieki un ameklētāji. Rituālu vainagos spēka dainu sadziedāšanās Cēsu tautas mākslas kolektīvu vadībā.

LA.lv