Veselam
Bērni

“Tētiņa meitas” retāk ir vientuļas, kad pieaug0

Foto – pexels.com

Jaunākie pētījumi atklāj, ka “tētiņa meitas” retāk ir vientuļas, kad sākt iet skolā.

Meitas, kurām ir ciešas attiecības ar tēviem, labāk spēj tik galā ar izolētības sajūtu, kad sasniedz sākumskolas vecumu, ja salīdzina ar mazām meitenēm, kurām nav tik ciešu attiecību ar tētiem.

“Saikne starp tēviem un meitām ir ļoti svarīga. Mēs noskaidrojām, ka tuvība starp abiem pasargā meitas un palīdz tām ātrāk pārvarēt izolētības sajūtu,” saka pētījuma autors, profesors Ksins Fengs no Ohaijo valsts universitātes.

Tiek uzskatīts, ka “tētiņa meitas” ir mazāk pakļautas vientulības riskam, jo meklē savu tēvu palīdzību un aizsardzību grūtos laikos, piemēram, skolas sākumā.

Pētnieki analizēja datus par 695 ģimenēm no visām ASV malām, kuras piedalījās valsts līmeņa agrīnās bērnu aprūpes izpētes projektā. Pētījumā tika iekļauti pirmo piecu klašu bērni, kuri tika aptaujāti par vientulības sajūtu.

Aptaujas anketas tika iedotas arī bērnu vecākiem, lai fiksētu jebkura veida saiknes vai konfliktus starp viņiem un to atvasēm.

Rezultāti, kas publicēti “Journal of Family Psychology”, atklāj, ka vientulības līmenis ir viszemākais, ja saites starp tēvu un meitu ir visspēcīgākās.

Taču šīs saites ar laiku samazinās, kad jaunās meitenes sāk veidot attiecības ar klases biedriem un pavadīt vairāk laika ārpus ģimenes mājām, tam seko arī konfliktu pieaugums.

“Šajā laikā bērni kļūst aizvien neatkarīgāki, veido attiecības ar draugiem un pavada daudz laika ārpus mājām. Tad arī attiecības ar vecākiem kļūst mazāk ciešas un veidojas vairāk konfliktu, jo viņiem ir jāaizstāv sava autonomija,” saka vadošā pētniece Džūlija Jana.

Tomēr rezultāti liecina, ka saites starp meitām un tēviem nekad neizzūd un var būt izdevīgas, jo “tētiņa meitām” labāk veicas skolā.

Runājot par to, kādēļ šādi rezultāti nav novērojami gadījumos, kad meitas ir tuvas ar mātēm, profesors Fengs skaidro: “Mūsu sabiedrībā mātes ir atbildīgas par bērnu ikdienas aprūpi un stabilitāti. Savukārt tēviem ir lielāka brīvība sadarboties ar bērniem dažādos veidos, izaicināt tos un viņiem ir plašāks emocionālais kontakts. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kādēļ tēviem ir lielāka ietekme uz meitām.”

Rezultāti arī liecina, ka zēnu vientulības sajūta nav saistīta ar to, cik tuvi viņi ir ar saviem vecākiem. Iespējams, to var saistīt ar faktu, ka tēvi parasti vairāk aizsargā savas meitas, taču sagaida, ka dēli aizsargās sevi paši.

Pievērsiet uzmanību savu meitu sajūtām, it īpaši, viņas ir skumjas vai nejūtas laimīgas, palīdziet tām atgūties. Mūsu pētījums liecina, ka tas patiešām palīdz, profesors mudina tēvus.

Vai vientulība ir slikta?

Vientuļi cilvēki divreiz biežāk mirst no sirds problēmām, secināts pētījumā, kas publicēts 2018.gada jūlijā.

Sociālā atbalsta trūkums var padarīt cilvēku dzīves veidu neveselīgu, padarīt tos uzņēmīgākus pret stresu, ir mazāk ticams, ka viņi lietos nepieciešamos medikamentus.

Lai gan pētījumā nebija atklātas neveselīga dzīves veida pazīmes, vientuļiem cilvēkiem tas var ietvert sliktu diētu, mazkustību, smēķēšanu un pārmērīgu dzeršanu.
Saistītie raksti

Šodien vientulība ir izplatīta vairāk nekā jebkad agrāk, aizvien vairāk cilvēku dzīvo vieni. Vientulība ir spēcīgs arguments priekšlaicīgai nāvei, sliktākai garīgai veselībai un zemākai dzīves kvalitātei pacientiem ar sirds asinsvadu slimībām. Daudz spēcīgāks, nekā vienkārša dzīvošana vienatnē, atzīst pētījuma autore Anna Vingārda Kristensena no Kopenhāgenas universitātes.

Vientulība sievietēm var palielināt risku mirt no sirds slimībām, bet vīriešiem sociālo kontaktu trūkums var samazināt dzīves ilgumu. Tas teju trīs reizes palielina trauksmes un depresijas iespējamību gan vīriešiem, gan sievietēm un būtiski samazina dzīves kvalitāti.

 

Avots: dailymail.co.uk

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Tests: Vai esi taisnības cīnītājs?
21 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Eksperte: Vājredzību var veiksmīgi koriģēt ar dažādiem palīglīdzekļiem
21 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Neļaut emocijām kontrolēt šķīvja saturu
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
AP nāk klajā ar jaunu ideju, kā pacelt mediķiem algas
7 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Vērienīga kratīšana Rīgas Centrāltirgū: aizturēti pārdevēji, apsargi
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Atvadīsies no Helgas Dancbergas
21 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Uzticības zaudēšanas dēļ no amata atbrīvo “Enefit” valdes priekšsēdētāju Betheru
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Tiešraide. LMT Tehnoloģiju diena 2019
Tiešraide 47 minūtes