Veselam
Dzīvesveids

Topošajām māmiņām visvairāk jautājumu – par veselības profilaksi0

Foto: Stock xcng

Vairāku mēnešu garumā valsts portāls Grutnieciba.lv topošos vecākus un citus zinātkāros – kopumā aptuveni 130 interesentus – īpašās zināšanu pēcpusdienās Rīgā un reģionos izglītoja par veselīgas grūtniecības norises priekšnoteikumiem un vecāku emocionālo labsajūtu mazuļa gaidīšanas laikā, informē Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Āboliņa.

Pasākumu laikā topošās māmiņas pauda viedokli, ka par grūtniecības norisi un bērniņa attīstību grūtniecības laikā pieejama apjomīga informācija, taču bieži vien viedokļi ir pretrunīgi, to objektivitāte var radīt šaubas, tādēļ grūti izvērtēt, kuram avotam uzticēties

Interesējas par veselības profilaksi
Vaicātas par saviem paradumiem grūtniecības laikā, daudzas sievietes atzina, ka nepievērš pietiekamu uzmanību tieši savas veselības veicināšanai un profilaksei. Veselīgs uzturs, pietiekami daudz šķidruma un mērena fiziskā slodze – tas viss, kā norādīja ginekoloģe Dr. Daiga Baranovska, ne tikai ļaus topošajai māmiņai justies labāk gaidību laikā, bet arī palīdzēs sagatavoties dzemdībām.

“Topošajām māmiņām dienā noteikti jāizdzer vismaz 1,5 – 2 litri šķidruma, un jāatceras, ka tieši šķidruma trūkums var kļūt par tūsku rašanās cēloni, nevis otrādi,” norādīja D. Baranovska, uzsverot, ka tikpat būtiska grūtniecības laikā ir fiziskā slodze – dienā ieteicama 30 minūšu ilga vidēja līmeņa fiziskā slodze – tas vairos kopējo enerģiju, uzlabos sirds un asinsvadu sistēmas darbību, miegu, kā arī palīdzēs sagatavoties dzemdībām un regulēt svara pieaugumu.

Vēl viens būtisks aspekts, kas interesēja teju visas topošās māmiņas, bija jautājums par nepieciešamību grūtniecības laikā nēsāt kompresijas zeķes. “Slodze uz kājām grūtniecības laikā ir ļoti liela, un tās radītās sekas ne vienmēr var būt manāmas uzreiz, tāpēc noteikti katrai grūtniecei būtu jāpārrunā ar savu ārstu, kā rūpēties par kāju veselību un izvairīties no varikozām vēnām, ja pastāv šāds risks,” norāda D. Baranovska.

Kā dzemdēt?
Aktuāls bija arī jautājums – kā dzemdēt? Vai izvēlēties individuālās aprūpes līgumu ar vecmāti vai dzemdību speciālistu? Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek nodrošināta ārstniecības iestādēs, kuras ir līgumattiecībās ar valsti. Dzemdību norises vietu grūtniece var izvēlēties pati, vienojoties ar ārstniecības iestādi par dzemdību palīdzības sniegšanu.

Būtiski atcerēties, ka no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas arī ģimenes dzemdības – grūtnieces vīrs vai kāds radinieks var bez maksas piedalīties dzemdībās. Pasākumos topošie tēti vairākkārt aktualizēja jautājumu par piedalīšanos dzemdībās – cik svarīga ir topošā tēta klātbūtne, ja pārliecība, ka to vajadzētu darīt, tomēr nav pietiekami spēcīga? D. Baranovska uzsvēra, ka mūsdienās dzemdībās var piedalīties ne tikai tēti, bet arī mammas, draudzenes, dūlas vai kāds cits tuvs cilvēks, tāpēc topošajiem vecākiem noteikti pašiem būtu jāsaprot, kas viņiem ir piemērotākais.

Piedzimt par mammu un tēti
Ne mazāk būtiski par medicīniskajiem aspektiem grūtniecības laikā ir topošo vecāku emocionālā labsajūta. Ja topošie vecāki jūt, ka viņiem ir nepieciešams papildus atbalsts, to noteikti vajag meklēt. “Mūsdienās ir ļoti plašas iespējas saņemt visdažādāko emocionālo atbalstu grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību periodā dažādos krīzes un psiholoģiskā atbalsta centros. Ja grūtniece vai jaunā māmiņa izjūt pastāvīgu nomāktību, trauksmi, nogurumu un dzīvesprieka zudumu, noteikti vajadzētu pārrunāt ar savu ārstu, lai kopīgi izvēlētos un saprastu, kāda palīdzība nepieciešama un kur to saņemt,” norāda D. Baranovska.

Topošajiem vecākiem noteikti vajadzētu ņemt vērā, ka mamma ar tēti ne vienmēr piedzimst kopā ar mazuli. “Viss, kas mazulim vajadzīgs pirmajos dzīves gados, ir droša vide, atbalsts un mīlestība! Tāpēc gan grūtniecības laikā, gan pēc bērniņa piedzimšanas vajag izrunāt visus jautājumus, kas rada kaut nelielu trauksmi, ar savu partneri vai tuviniekiem,” sacīja ārsts – psihoterapeits Dr. Oļegs Plesunovs, “Pretēji sabiedrībā valdošajam stereotipam, grūtniecei tomēr nevajadzētu būt kašķīgai – grūtniecības laikā laimes sajūtai un pašcieņai būtu jāpalielinās. Ja ir sajūta, ka grūtības būs, taču pēc tam es būšu laimīga, tad viss ir kārtībā.”

LA.lv