Veselam
Ārstēšana

Tuberkulozi ar jaunu metodi var noteikt dažu stundu laikā un iespējams ārstē efektīvāk0

Foto-Shutterstock

Pacientiem ar smagām tuberkulozes formām Latvijā pieejama jauna metode, kas ļauj to atklāt dažu stundu laikā. Turklāt valsts kompensē medikamentus, kas palielina izredzes izārstēties.

Multirezistentās tuberkulozes formu izraisa baktērijas, kas nereaģē uz standarta terapiju. Tās var kļūt neuzņēmīgas pret antibiotikām ārstēšanas laikā, ja pacients nepabeidz visu kursu vai zāles lieto neregulāri.

Latvijā pieejamā ģenētiskās diagnostikas metode, ko izmanto uz Rīgas Austrumu slimnīcas bāzes izveidotā laboratorija un izmeklējuma paraugs nonāk no E. Gulbja laboratorijas, tagad palīdz īsā laikā noteikt tuberkulozes pacienta rezistenci. Savukārt tādējādi var ātrāk noteikt piemērotāku ārstēšanu, liekot lietā jaunus medikamentus – bedahilīnu un delamanīdu.

Tuberkulozes un plaušu slimību centra Multirezistentās tuberkulozes nodaļas vadītāja Līga Kukša stāsta, ka līdzšinējie medikamenti bija radīti citiem mērķim un to spēja cīnīties arī pret tuberkulozes mikrobaktēriju bija tikai pozitīva blakne. Jaunie medikamenti ir mērķtiecīgi radīti tuberkulozes ārstēšanai, pacientiem ar noteiktām indikācijām pieejami arī Latvijā, un tos kompensē valsts, jo sešu mēnešu kurss izmaksā ap 10 000 eiro.

Ārste gan uzsver, ka arī šīs zāles vienas pašas nav efektīvas, ja tās nekombinē ar citiem preparātiem un nepievērš uzmanību iespējamajām blaknēm, kā arī ja pacients nav disciplinēts un neievēro rekomendācijas.

Līga Kukša apstiprina, ka tiem, kuri jaunos medikamentus jau saņem, veselība ir manāmi uzlabojusies. – Bez jaunajām zālēm labs ārstēšanas rezultāts bija 54% pacientu, bet ar jaunajām – jau 84%. Šie medikamenti var ievērojami saīsināt ārstēšanās laiku, un tas ir svarīgi cilvēkiem darbspējīgā vecumā.

Patlaban jaunos medikamentus saņem tikai multirezistentās tuberkulozes pacienti, bet ārsti cer, ka drīzumā būs iespēja tos piedāvāt plašākam lokam.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Tests: Cik nozīmīga Tev ir ģimene?
1 diena
LE
LETA
Veselam
Uz Latvijas lielāko slimnīcu padomes locekļu amatiem izsludināts konkurss
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele valdības ārkārtas sēdē: Valstij parāds mediķiem būs jāatlīdzina
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Esmu optimists, bet bez ilūzijām.” Saruna ar Egilu Levitu par Latvijas zaļumu un paša izvēlēm 1
Intervija 1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Ir skaidrs, kurš turpmākos četrus gadus valstī būs centrālais atslēgas cilvēks 2
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners
1 stunda