Veselam
Bērni

Kas notiek smadzenēs, smaržojot jaundzimušo0

Foto – Shutterstock.com

Sievietes, kas smaržo savus jaundzimušos bērnus, jūtas tik labi kā atkarīgais, lietojot narkotikas vai “fast-food” ēdiena cienītājs, baudot čīzburgeri, liecina Monreālas Universitātē veikts pētījums.

Monreālas Universitātes zinātnieki skaidro, ka jaundzimušo smarža aktivizē apmierinājuma centrus smadzenēs, ko citas smaržas nevar. Un sievietēm, īpaši mammām, pieaug dopamīna (tā saucamā laimes hormona) līmenis smadzenēs.

Frasnelli ir psiholoģijas profesors Monreālā. Viņš nesen sadarbojies ar Zviedrijas un Vācijas kolēģiem projektā, lai pētītu, kā smarža ietekmē mūsu smadzenes. Vai mēs citādi reaģējam uz svešinieka un ģimenes locekļu vai draugu smaržu?

Tika veikts pētījums par zīdaiņa smaržu. Viņu drēbītes, kurās mazie bija dzīvojušies dienu vai divas, tika ieliktas saldētavā, lai saglabātu smaržu. Tad 30 sievietes – puse no kurām bija mammas un puse ne – piedalījās testā.

Ar speciālu ierīci tika izšļākta “gaisa” smarža, jaundzimušā smarža un vēl cita smarža. Pēc tam katra smarža bija jāapraksta. Tipiski, ka reakcija uz bērnu smaržu smadzenēs bija kā uz ko “viegli patīkamu”.

Smadzeņu skenēšana rādīja, ka eksperimenta laikā sieviešu limbiskās sistēmas daļa smadzenēs izgaismojās. Un jaunajām māmiņām atalgojuma centrs iezīmējās ļoti būtiski salīdzinot ar sievietēm, kurām vēl nebija raisījušies mātes instinkti.

Saistītie raksti

Tas izskaidro, kāpēc mammas un tēti ir tik laimīgi. Pat ja mazulis nav viņu acu priekšā, viņu smadzenes ir pārpilnas ar endorfīniem, kas liek labi justies.

“Jums ir šis cilvēciņš, kurš mājās visu laiku raud, un ir šīs brīnišķīgās izjūtas – to jums izstāstīs katrs vecāks. Un kādēļ tā ir? Jo notiek atbildes reakcija ķermenī,” saka Frasnelli.

Izmantots raksts no globalnews.ca

LA.lv