Veselam
Ārstēšana

Tuvredzība – arvien lielāka. Faktori, kas to ietekmē dažādos vecumos0

Foto: Nicoleta Ionescu/Shutterstock

Kā paiet gads, tā atkal vajadzīgas stiprākas brilles tālumam. Kāpēc tā notiek? Vai ar laiku redze nezudīs pavisam? Vai tuvredzības progresu iespējams apturēt?

Cilvēkus un īpaši bērnus ar brillēm arvien biežāk pamanām ne tikai tāpēc, ka tuvredzība kļuvusi izplatītāka, bet arī tāpēc, ka problēmas atklāj agrīnāk. Āzijas valstīs, kur digitālās tehnoloģijas lieto vēl vairāk nekā pie mums, tuvredzības izplatību jau pielīdzina epidēmijai.

Jārēķinās, ka sava nozīme ir arī iedzimtībai. Ja kaut vienam no vecākiem vajadzīgas brilles tālumam, pastāv liels risks, ka tuvredzība būs arī bērnam.

KONSULTĒJUSI OUTLET OPTIKA OPTOMETRISTE SARMĪTE GŽIBOVSKA

 

Kāpēc attēls miglains

Tuvredzība jeb miopija nozīmē – skatoties tālumā, objekta attēls veidojas pirms acs tīklenes, līdz ar to uz tīklenes ir izplūdis. Acs optiskais stiprums ir par lielu, gaismas stari tiek lauzti pārāk stipri un par ātru fokusējas vai arī acs ābols ir par garu un tīklene atrodas tālāk, nekā tai vajadzētu būt. Parasti šie abi iemesli kombinējas.

Tuvredzīgajiem acis ir lieliski pielāgojušās tuvuma redzei, taču smadzenēm jāliek saprast, ka ne mazāk svarīgi ir labi redzēt tālumā.

Ar mīnusu brillēm vai kontaktlēcām redzes sistēmu var padarīt optiski vājāku, tā panākot, ka gaismas stari fokusējas uz tīklenes.

Tomēr ne vienmēr redzes asums atkarīgs tikai no mīnusa stipruma. Ja redzes sistēmā ir kādas citas problēmas (radzenes izmaiņas, katarakta, tīklenes vai redzes nerva bojājumi), ar brillēm vai kontaktlēcām nevar panākt pilnīgi skaidra attēla veidošanos.

Tāpat jāsaprot, ka mīnusa briļļu lēcas samazina attēlu, kas veidojas acī, tāpēc nereti pie augstas miopijas pakāpes ar brillēm nav iespējams iegūt simtprocentīgu redzes asumu. Šāds efekts neveidojas ar kontaktlēcām, kas pilnībā piegulst acs virsmai, veidojot ar aci vienotu sistēmu. Tāpēc, ja ir lielāki mīnusi, nereti ar tām var redzēt un justies labāk nekā ar brillēm.

 

Svarīgi apturēt

Augstas pakāpes tuvredzība izraisa ne tikai redzes diskomfortu, bet ir liels risks citām acu struktūru izmaiņām, piemēram, tīklenes deģenerācija un atslāņošanās, ātrāka kataraktas attīstīšanās, glaukoma. Tāpēc miopijas progresa kontrolei jāpievērš īpaša uzmanība, nedrīkst pret to izturēties vieglprātīgi.

Ja vēlamies, lai brilles ne tikai labi rāda, bet arī glīti izskatās, zināms, ka lielāku mīnusu gadījumā jāizvēlas plāninātas lēcas, kuru izgatavošana parasti aizņem vairāk laika un arī izmaksas ir augstākas. Svarīga ir arī piemērota briļļu ietvaru izvēlēšanās. Optikas nozarē attīstība ir ļoti strauja, un iespēju ir arvien vairāk.

Arī kontaktlēcu ražošana attīstās – kādreiz augstas pakāpes miopijas gadījumā piedāvāja tikai cietās kontaktlēcas, bet tagad mīkstās kontaktlēcas pieejamas līdz pat -20 dioptrijām.

Veicot regulāras redzes pārbaudes un sekojot redzes izmaiņu dinamikai, var pro­gnozēt, cik lielā mērā iespējams kavēt tuvredzības progresēšanu un kā redze attīstīsies.

Tuvredzīga acs ir optiski stiprāka, nekā tai vajadzētu būt, tomēr ar vingrinājumiem, kā daži cer, no īstas miopijas neizdosies atbrīvoties.

Arī redzes lāzerkorekcija, kamēr tuvredzība progresē, nebūs glābiņš, jo tā šo procesu neapturēs, tikai likvidēs pašreizējos mīnusus. Ja pieņemts šāds lēmums, to vērts darīt tikai pēc redzes stabilizēšanās.

Tuvredzības progresu var mazināt:

• ja ir pareiza optiskā korekcija;

• maksimāli daudz ārpus telpām pavadīts laiks un aktivitātes svaigā gaisā;

• pareizi sabalansēts tuvuma darba režīms;

• pilnvērtīgs uzturs.

 

Vajadzīgas brilles

Agrāk pastāvēja uzskats: ja bērnam ir mazs mīnusiņš, labāk brilles nenēsāt, lai pie tām nepierastu, vai arī iegādāties vājākas brilles. Taču tā rīkoties ir aplami – ja bērnam ir nevis viltus tuvredzība, bet īsti mīnusi, tad jānēsā brilles ar precīzu optisko korekciju, turklāt visbiežāk pastāvīgi. Lai acis un redze attīstītos pareizi, attēlam acī jāveidojas skaidram. Citādi tiek provocēta miopijas palielināšanās un redzes sistēmas nepareiza veidošanās.

Jau 6–7 gadu vecumā acs ābols un redze ir praktiski tāda pati kā pieaugušam cilvēkam, taču acs un organisms turpina augt, attīstīties. Tuvredzības progresēšana visaktuālākā ir bērniem un pusaudžiem – jo straujāk bērns aug, jo straujāk mainās acs ābols.

Kad augšanas process beidzies, briļļu nēsāšana vai nenēsāšana acu veselību vairs īpaši neietekmē, tikai nodrošina skaidru redzi un komfortu.

Arvien biežāk kā redzes korekcijas līdzekli izvēlas kontaktlēcas, jo tas šķiet ērtāk un izdevīgāk nekā vienu vai pat divas reizes gadā iegādāties jaunas brilles. Tomēr jāatceras, ka ikvienam kontaktlēcu lietotājam jābūt arī atbilstīgām brillēm.

 

Redzi labo naktī

Pašlaik par vienu no efektīvākajām tuvredzības progresēšanas samazināšanas metodēm uzskata nakts lēcas jeb ortokeratoloģiju. Šī metode gan nav ļoti populāra un plaši pieejama. Nepieciešamas daudzkārtējas kontroles vizītes, speciāli aprīkots kabinets, un izmaksas ir salīdzinoši augstas. Tomēr pētījumos šī metode uzrāda pat 30–60% efektivitāti.

Nakts lēca ir īpaša dizaina individuāli izgatavota lēca, ko ieliek uz nakti, kamēr cilvēks guļ.

Tiek izmainīta radzenes forma un panākta skaidra redze dienas laikā bez brillēm vai kontaktlēcām.

Ar nakts lēcām pilnībā var koriģēt līdz -4,5 dioptriju stiprumu. Ja ir lielāka miopija, būs vajadzīga papildu optiskā korekcija, tomēr arī šajā gadījumā tiks bremzēts tuvredzības progress.

Citu kontaktlēcu (mīksto hidrogela vai silikonhidrogela, kā arī cieto gāzu caurlaidīgo kontaktlēcu) lietošana pētījumos būtiskus rezultātus miopijas progresa samazināšanā nav parādījušas, lai gan daudziem ir pozitīva pieredze, nēsājot cietās kontaktlēcas.

 

Palīdz multifokālās lēcas

Meklējot alternatīvas, plašāk pieejamas un lētākas metodes tuvredzības progresa samazināšanā salīdzinoši labi rezultāti iegūti, izmantojot multifokālās kontaktlēcas. Parasti tās izmanto pēc 40–45 gadu vecuma, kad samazinās acs akomodācijas spējas un, skatoties tālumā, nepieciešamas viena optiskā stipruma brilles, bet darbam tuvumā – citas. Šāda veida kontaktlēcās ir apvienotas šīs abas optikas.

Multifokālajām kontaktlēcām ir dažādi dizaini. Miopijas progresēšanas samazināšanai tiek izmantotas multifokālās kontaktlēcas ar center-distance dizainu. Kontaktlēcas centrā optika nodrošina skaidru redzi tālumā, bet tālāk no tā mainās uz plusu pusi. Tiek izmantota kontaktlēca ar lielāko iespējamo plusu, kas vēl nesamazina redzes asumu tālumā.

 

Pareizs režīms un acu pārbaudes

Obligātās redzes pārbaudes bērniem nepieciešamas viena, triju un septiņu gadu vecumā. Protams, atkarībā no katras apskates rezultātiem tās var būt arī biežākas. Skolas vecumā redzes pārbaudēm jābūt vismaz reizi gadā.

Visstraujāk acis attīstās līdz sešu gadu vecumam. Dažādi treniņi acu slinkošanas un šķielēšanas novēršanai visefektīvākie būs līdz šim laikam. Pēc tam risināt šādas problēmas ir grūtāk un nereti pat nav iespējams.

Vecākiem būtu jāielāgo, ka bērnam līdz divu gadu vecumam nedrīkst ļaut skatīties planšetdatoru, viedtālruni vai citas digitālās ierīces.

Mazuļa redzei jāattīstās ar dažādu rotaļu un kustīgu mantiņu starpniecību.

Arī vēlāk laiks, ko viņš pavada, skatoties tuvumā bez atpūtas, ir jāierobežo. Agrāk bērni, kad izpildīja mājasdarbus, parasti skrēja ārā spēlēties, taču tagad skatās viedtālrunī vai planšetdatorā, jo bieži vien šādi atpūšas arī vecāki. Taču tas redzei nenāk par labu.

Pierādīts, ka tuvredzību var veicināt dabīgās gaismas un saules trūkums. Bērniem vismaz divas stundas dienā būtu jāpavada ārā, kas visgrūtāk īstenojams gada tumšajos mēnešos. Protams, atrodoties ārā, acis pret ultravioleto starojumu jāsargā ar saulesbrillēm vai optiskajām brillēm, kurās iestrādāts UV filtrs.

Saistītie raksti

Būtiska nozīme ir arī pilnvērtīgam uzturam. Acīm un labai redzei īpaši svarīgs ir A, C, D, E vitamīns, cinks, selēns, luteīns. Ja ar ēdienu netiek uzņemtas visas nepieciešamās vielas, var lūkoties pēc uztura bagātinātājiem. Visbiežāk vitamīnu trūkums organismā novērojams pavasarī.

 

Foto: Mrs_Bazilio/Shutterstock

UZZIŅA

Tuvredzības pakāpes

• līdz –3 D zema

• 3, 25–6 D vidēja

• –6,25 D un vairāk – augsta

 

KONSULTĒJUSI OUTLET OPTIKA OPTOMETRISTE SARMĪTE GŽIBOVSKA

LA.lv
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Lai nav no viena grāvja otrā! Pareizs uzturs pēc žultsakmeņu operācijas
8 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Kā vislabāk uzglabāt rudens avenes ziemai?
9 stundas
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Viņš gribēja izdarīt pašnāvību…kad pēkšņi viss mainījās
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
VIDEO: Purgaile sola pārmaiņas FKTK un atbalsta pievienošanu Latvijas Bankai
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība: prognoze 7 dienām
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Par tēva lomu ģimenes un valsts dzīvē. Vai dzīvojam beztēva laikā?
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Rokot dārzu Pārdaugavā, atrod vēsturiskus dokumentus
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pie Āfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim “Ance”
3 stundas