Veselam
Ārstēšana

Urologs: “Lauciniekiem ir mazāks urīnpūslis”. Par ko liecina bieža un reta čurāšana0

Foto – Shutterstock

Kādam uz tualeti vajag aiziet teju visur, kur gadās iegriezties, bet cits lepni paziņo: man ir izturīgs urīnpūslis, čurāju tikai divreiz dienā. Ko pēc urīna izdalīšanās biežuma, daudzuma un krāsas var spriest par veselības stāvokli?

Ja cilvēkam nav veselības problēmu, viņš fiziski smagi nestrādā, nesporto un stipri nesvīst, atkarībā no ķermeņa svara dienas laikā vajadzētu izdzert 1,5–2 l ūdens un pat vairāk, bet izčurāt apmēram 400 g mazāk. Ja bijuši nierakmeņi un urīnceļu iekaisumi, jāuzņem vismaz 500 ml vairāk šķidruma. Pieticīgi dzerot, urīns ir koncentrēts, kairina urīnpūsli, kas ar laiku var veicināt pat audzēja veidošanos.

Urīnpūšļa tilpums mēdz svārstīties no 200 līdz 450 gramiem. Kad tas piepildījies, rodas nepieciešamība čurāt. Ja kopējais urīna daudzums ir apmēram divi litri, normāli būtu čurāt 6–7 reizes dienā.

Tomēr ambulances “Uro” urologs Armands Bāliņš uzsver, ka nepastāv vienotas normas, cik bieži būtu jāiztukšo urīnpūslis. Svarīgāks rādītājs ir kopējais izdalītā urīna daudzums.

Katra individuālo čurāšanas grafiku nosaka diennaktī uzņemtā šķidruma un saražotā urīna daudzums, kā arī fiziskā aktivitāte. Apmēram 500 ml šķidruma dienas laikā izdalās elpojot un svīstot, bet lielas fiziskas piepūles gadījumā – vairāk.


Bieži vai reti?

Kopumā sievietēm vajadzība urinēt rodas biežāk nekā vīriešiem, jo viņām ir nedaudz mazāks urīnpūslis, kuram blakus olnīcām un dzemdei nav tik daudz vietas, kā arī vājāka muskulatūra, kas notur urīnu.

Pēc urologu vērojumiem, mazāks urīnpūslis ir lauciniekiem, jo viņiem atšķirībā no pilsētniekiem, piemēram, lielveikalu kasieriem, parasti nenākas paciesties, lai nokļūtu tualetē.

Biežāk mazajās darīšanās jādodas, ja urīnpūšļa tilpums samazinājies iekaisumu un dažādu slimību, piemēram, cistīta vai nierakmeņu, dēļ.

– Ja pacients urologam sūdzas, ka bieži jāiet čurāt, dakteris jautās, cik daudz urīna izdalās vienā reizē, – stāsta Armands Bāliņš. – Tad ārsts liks iekārtot urinācijas dienasgrāmatu un vismaz trīs diennaktis pierakstīt, kad iet čurāt un cik daudz urīna izdalās.

Pastiprinātu urinēšanu veicina stress, jo adrenalīns stimulē nieres. Biežāk nākas urinēt, uzņemot vielas, kas stimulē nieru darbu, piemēram, dzerot urīndzenošu tēju. Daudziem vēlmi doties mazajās darīšanās rosina kafija, kas stimulē asinsriti nierēs.

Vēlmi pačurāt provocē arī psihoemocionālas situācijas. Tas, piemēram, notiek, atgriežoties mājās un slēdzot durvis vai no rīta izdzirdot tekošu ūdeni, jo izveidojies rituāls pieceļoties doties uz tualeti. Ja kādā nepiemērotā brīdī iedomāsimies, kaut tikai nesavajadzētos uz tualeti, ļoti iespējams, tāda vajadzība radīsies.

Nieres aktīvāk strādā, ja orgāna darbs ilgāku laiku bijis ierobežots slimības dēļ. Tad svarīgi gādāt, lai tām netrūktu šķidruma. Jauniem vīriešiem skraidīt uz tualeti liek prostatas iekaisums, jo tiek kairināts urīnpūslis. Savukārt vecākiem kungiem vainojama prostatas palielināšanās.

Biežas čurāšanas cēlonis var būt cukura diabēts, kas nereti ir viena no pirmajām slimības izpausmēm. Neiroloģisku slimību, piemēram, izkaisītās sklerozes un Pārkinsona slimības, gadījumā, kā arī pēc mugurkaula traumām vajadzība urinēt var rasties gan bieži, gan reti.

! Ja daudz jāskraida uz tualeti, parasti cilvēks sāk mazāk dzert, taču tas lielākoties nepalīdz, jo, ja ir kairināts urīnpūslis, vēlme urinēt rodas neatkarīgi no uzņemtā šķidruma daudzuma.

– Ja paredzams atrasties vietā, kur nav brīvi pieejama tualete, nekas ļauns nenotiks, iepriekš dzerot mazāk un šķidruma trūkumu kompensējot vēlāk, kad būs sasniedzamas labierīcības, – iesaka urologs.

Retāk uz tualeti nākas doties, ēdot sāļus produktus, jo sāls aiztur organismā šķidrumu.

Mazāk čurā tie, kuri daudz svīst. Sportisti pēc intensīva treniņa vai sacensībām dažkārt uz tualeti dodas tikai nākamajā dienā, jo šķidrums ir iztvaikojis ar sviedriem.

! Ar retu čurāšanu nav ko lepoties, jo urīnā ir baktērijas un ar laiku var iedzīvoties urīnceļu infekcijās, kas anatomisku īpatnību dēļ vairāk iespējamas sievietēm. Lai to nepieļautu, nepieciešams uzņemt pietiekami daudz šķidruma un urīnpūsli kārtīgi izskalot.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
19 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
20 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
11 stundas
LE
LETA
Dabā
Gaisa temperatūra naktī vietām nav noslīdējusi zem +18 grādiem. Sinoptiķu prognoze sestdienai
51 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Posies ceļā uz Jūrmalu? Brīvdienās norīkoti papildu vilcieni
10 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1989. gada 24. augustā. Nekomunists padomju satelītvalsts valdības priekšgalā
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Divās dienās izmaksāti teju 60 miljoni eiro. Izmaksa turpināsies arī sestdien un svētdien
31 minūtes