Veselam
Uzturs

Vai aktivētā ogle var būt ēdiens? 16

Foto – Shutterstock

Lasītājs jautā: “Internetā manīju recepti kokteilim ar ingveru un aktivēto ogli. Aktivētā ogle esot viena no jaunajām tendencēm veselīga uztura produktos. Tiek veidotas ogles limonādes, smūtiji un pat saldējumi. Vai šī ogle patiesi var kļūt par uztura sastāvdaļu? To taču pazīst kā zāles, kā līdzekli pret caureju. Bet tagad – kokteilītī?!”

 

“Aktivētā ogle nav vesela cilvēka ikdienas uztura sastāvdaļa, bet gan uztura bagātinātājs, kas tiek lietots, lai samazinātu pastiprinātu gāzu uzkrāšanos. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir atzinusi vienu no veselīguma norādēm, kas tiek attiecināta uz aktivēto ogli: tā samazina pastiprinātu gāzu uzkrāšanos, vēlams uzņemt vienu gramu aktivētās ogles vismaz 30 minūtes pirms un vienu gramu pēc ēdienreizes. Vēlamais aktivētās ogles darbības efekts tiek panākts, ievērojot konkrētu tās devu un lietošanas režīmu,” atklāj OnPlate uztura speciāliste Tatjana Tepo. “Aktivētā ogle absorbē ne tikai organismam nevajadzīgās vai kaitīgās vielas, bet arī citas. Ikdienā lietojot aktivēto ogli, ir iespējama samazināta vitamīnu un minerālvielu, kā arī ļoti daudzu medikamentu uzsūkšanās. Ir arī tādas vielas, kuras aktivētā ogle neuzsūc, jo tām ir pārāk maza molekulmasa, piemēram, cianīdu, dzelzi, etanolu, metanolu un litiju, līdz ar to vēlamais efekts netiks panākts.

Noteikti nevar apgalvot, ka aktivētā ogle ir nekaitīga un nerada blaknes, jo tās lietošanas rezultātā var būt slikta dūša, vemšana, caureja un aizcietējumi. Turklāt cilvēkiem ar aizcietējumiem aktivēto ogli lietot ir kaitīgi, jo tā var pastiprināt šo problēmu. Ir vieglprātīgi lietot publiski pieejamus produktus, kuru pagatavošanai tiek izmantota aktivētā ogle, jo nav iespējams zināt, kāds ir pievienotais daudzums. Jāņem vērā, ka ogles darbības efektu nav iespējams panākt, dzerot dažādus to saturošus kokteiļus, jo aktivētā ogle uzsūks arī pārējās kokteiļa sastāvdaļas.”

 

 

LA.lv