Veselam
Uzturs

Vai cukura ražošanā pievieno balinātājus? 0

Foto – Shutterstock

Kādu cukuru mēs pērkam veikalos un lietojam uzturā? Kas tam pielikts klāt, un kā tas ietekmē mūsu veselību? Dace Talsos

 

Latvijas veikalos ir nopērkams dažādu ražotāju piedāvātais cukurs. Lielākoties to gatavo līdzīgi, jo tehnoloģiskais process daudz neatšķiras. A/s Nordic Sugar pārstāve Iveta Zariņa apgalvo, ka uzņēmums saviem produktiem nepievieno balinātājus vai ķīmiskas vielas. Agrāk cukurs bija nedaudz iedzeltens, tagad tas ir zili balts, tāpēc cilvēkiem šķiet, ka tas ir balināts. Patiesībā cukura kristāli jau ir balti – tie ir caurspīdīgi un atstaro gaismu, ja apskata kristālus mikroskopā.

Lai pārliecinātos, ka cukuram netiek pievienoti balinātāji un citas vielas, svarīgi saprast, kā no cukurbietes vai cukurniedres top cukura kristāli. “Cukura ražošanas process, kā tas notiek mūsu ražotnēs, neparedz nekādu ķimikāliju pievienošanu,” skaidro Iveta Zariņa.

Cukura ražošana sākas ar cukurbiešu sasmalcināšanu. Pēc tam cukurbiešu skaidiņas tiek savārītas tumši brūnā šķidrumā, ko sauc par jēlsulu. To izkāš, filtrējot caur kalcija hidroksīda filtriem. Ar sīrupa atlikumiem piesūcinātais kaļķis ir ļoti vērtīgs mēslojums un tiek izmantots lauksaimniecībā. Pēc filtrācijas cukura biezsula iegūst gaiši dzeltenu toni. To karsējot tālāk, liekais šķidrums iztvaiko, līdz saharozes blīvums biezsulā sasniedz 75 procentus.

Nākamais solis – kristalizācija, kas notiek, biezsulu karsējot augstspiediena tvertnēs. Kristalizācija notiek, kad sasniegta noteikta temperatūra un šķidruma blīvums. Cukura kristāli aug, līdz sasniegts nepieciešamais to izmērs. Tas dažādu veidu cukuram ir atšķirīgs. Piemēram, Dansukker Jelgavas cukura kristāli tiek veidoti ilgāk, tāpēc ir lielāki nekā parasti Eiropas mazumtirdzniecībā tirgotā standarta cukura kristāli. Interesanti, ka cukura saldums atkarīgs no kristālu izmēriem – lielākie uz mēles kūst ilgāk, tāpēc garša ir izteiktāka.

Kad visa saharoze kristalizējusies, to ar centrbēdzes spēku, griežot cauri centrifūgām, atdala no sīrupa. Kristāli kļūst dzidri un caurspīdīgi, taču uz tiem vēl, iespējams, ir saglabājies nedaudz sīrupa jeb melases. Šajā posmā, ja cukurs tiek iegūts no cukurniedrēm, ir radies tā sauktais nerafinētais jeb brūnais cukurs. Lai pircējiem varētu piedāvāt balto cukuru, kristālus noskalo ar karstu tvaika strūklu, pēc tam tie tiek izžāvēti un ir gatavi fasēšanai.

 

UZZIŅA

Saistītie raksti

• Kā zināms, balto, rafinēto cukuru ražo no cukurbietēm, bet brūno – no cukurniedrēm. Brūnā jeb nerafinētā cukura ražošanai tiek izmantotas cukurniedres, jo to melase ir maigāka un garša tīkamāka nekā cukurbiešu biezsula.

• Cukura galvenā sastāvdaļa saharoze ir konservants, tāpēc tā nebojājas. Šo saldvielu var uzglabāt ilgstoši, tai nav realizācijas beigu termiņa.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Olainfarm” mantinieku konflikts nerimst. Intervija ar “karojošajām” pusēm
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kam uzticēs valdības veidošanu? Prezidents šorīt ticies ar Gobzemu un Pabriku
15 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Simtgades svinību apmeklētājiem vajadzēja rēķināties ar pūli, policija noraida pārmetumus 1
1 stunda
ML
Māra Libeka
Latvijā
Māra Libeka: “Necepieties”, viss būs kārtībā!
3 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Mūžībā aizgājis pazīstamais režisors Eimunts Nekrošus
6 minūtes