Veselam
Sekss

Vai esmu slims, ja negribu seksu? “36,6” pēta aseksualitāti2

Foto – Shutterstock

36,6 °C konsultants
ARTŪRS UTINĀNS,
psihoterapeits

Arvien biežāk līdzās heteroseksualitātei, homoseksualitātei un biseksualitātei tiek runāts arī par ceturto orientāciju – aseksualitāti. Tā, piemēram, ierakstīta Ņujorkas Seksuālās orientācijas prediskriminācijas aktā. Taču šā jautājuma zinātniskās izpētes lauks ir samērā jauns, tāpēc ekspertu viedokļos nav vienprātības par to, vai apzīmējums orientācija ir atbilstīgs.

Aseksualitāte ir pilnīgs dzimumtieksmes trūkums. Taču vārds orientācija ietver domu, ka persona tiecas kādā no virzieniem. Seksuālās dziņas neesamības vai nolieguma iemesli var būt dažādi – bioloģiskas īpatnības, traucējumi, slimības, apzināta izvēle.

Negrib, tātad slims?
Ar slimību saprot stāvokli, kas personai rada ciešanas. Piemēram, aseksualitāti var izraisīt hromosomāla patoloģija, ko sauc par Tērnera sindromu. Tas novērojams sievietēm, kuras piedzimst tikai ar vienu X hromosomu. Viņām izdalās par maz hormonu, kas veido bioloģisku seksuālo sajūtu. Pacientēm bieži traucēta arī reproduktīvo orgānu sistēma. Ja sieviete, kas sirgst ar Tērnera sindromu, vēlas dibināt ģimeni un dzemdēt bērnus, bet šis traucējums to liedz un izraisa ciešanas, aseksualitāti var definēt kā slimības simptomu.
Taču, ja sekss ir vienaldzīgs, bet pārdzīvojumi nerodas, tā nav slimība. Ir novirzes no normas, taču nav ciešanu. Ja seksuālā funkcija un vairošanās brīvība cilvēku neuztrauc, ir nekorekti teikt, ka viņš ir slims, to var vienkārši uzskatīt par bioloģisku īpatnību.

Precējies, ir bērns

Aseksuāļi dažādos interneta forumos pauž, ka ir mierā ar savu stāvokli – tieši tāpat kā iespējams sekss bez mīlestības, iespējama arī mīlestība bez seksa. Šīs personas apgalvo, ka savas romantiskās jūtas izpauž citādi. Tas netraucē viņiem iemīlēties un dibināt ģimenes, bet sekss tiek uzskatīts vien par mehānisku darbību, pēc kuras pasaulē laiž bērnus.

Saistītie raksti

Speciālisti prāto: ja pārī abi ar šādu uzskatu ir vienisprātis, viss kārtībā. Tomēr, ja viens cilvēks ir aseksuāls, bet otrs – ne, viņiem var rasties interpersonāls traucējums.

Uzziniet vairāk par aseksualitātes cēloņiem žurnāla 36,6°C februāra numurā vai tā elektroniskajā versijā!

LA.lv