Veselam
Ārstēšana

Ja sāp mugura un smeldz kājas mugurpuse: vaininieks – sēžas nervs? 16

Foto – Shutterstock

Ja sāp mugura un smeldze izstaro pa kājas mugurpusi uz leju, nereti mēdz rasties aizdomas par sēžas nerva iekaisumu išiasu, lai gan visbiežāk tomēr ir cits iemesls.

Sēžas nervs veidojas no pēdējām mugurkaula jostas daļas skriemeļu nervu saknītēm, stiepjas cauri sēžamvietai un pēc tam sazarojas pa abu kāju mugurējām virsmām. Tas inervē apakšstilba muskuļus un ādu, nosaka kustību un jušanas spēju kājās.

– Šā nerva bojājumam raksturīgas izstarojošas sāpes pa kājas aizmuguri. Nereti tās rodas pēkšņi un ir ļoti stipras, bet var būt arī mērenas un attīstīties pakāpeniski. Pēc ilgākas sēdēšanas notirpst kāja. Kustoties pašsajūta parasti uzlabojas. Sēžas nervu var atslogot, guļot uz muguras ar saliektām kājām, zem ceļiem novietojot spilvenu, – skaidro “Veselības centra 4” neiroloģe Inese Blumberga.

 

Kas bojā sēžas nervu

Sēžas nervs var ciest traumas gadījumā, pat neveiksmīgi nokrītot uz dibena. It sevišķi bieži tas notiek, ja ir iegurņa kaula lūzums vai augšstilba trauma ar audu bojājumu, kad izveidojas plašs asinsizplūdums. Šis lielais perifērais nervs atrodas samērā tuvu ādai, tāpēc var tikt bojāts, ilgi sēžot uz akmens vai cita cieta un auksta pamata.

Kā stāsta Inese Blumberga, pacienti nereti sūdzas, ka, piemēram, pēc ilgstošas ravēšanas vai cita darba noliecoties sāp dibens vai ir sajūta, ka kāja aizmugurē kļuvusi īsāka. Tas nozīmē, ka bumbierveida muskulis nospiedis sēžas nervu un tam pietrūkst skābekļa. Šādas sāpes ar laiku pāriet pašas no sevis. Ātrāk tas notiek, veicot stiepjošus vingrojumus.

– Dažreiz išiass rodas pēc nepareizi veiktām injekcijām mājas apstākļos, – atklāj ārste. – Sēžamvieta nosacīti jāsadala četrās daļās un adata jādur augšējā sānu kvadrantā. Darot to nepareizi, kaut gan netiek trāpīts sēžas nervam, iespējams traumēt sīkos asinsvadus, kad veidojas asinsizplūdums, kas nospiež sēžas nervu.

Kā noskaidrot sāpju iemeslu

Lai novērstu smeldzi, vispirms jāatklāj bojājuma iemesls. Sāpes uz kāju var izstarot, ja ir spondiloze, mugurkaula skriemeļu nobīde vai starpskriemeļu disku trūce jostas daļā, citkārt vaina slēpjas gūžā, un sim­ptomi šajos gadījumos ir līdzīgi. Tad jāveic rentgenogramma, taču, lai pārliecinātos, vai nav iekaisušas muskuļu saites, visprecīzāko atbildi sniegs ultrasonogrāfija.

Dedzināšanas vai durstīšanas sajūta apakšstilbos un pēdās var liecināt par polineiropātiju. Tad nepieciešams pārbaudīt cukura līmenis asinīs, veikt neirometriju vai neirogrāfiju. Reizēm ir arī salšanas sajūta, un šajā gadījumā jāpārbauda asinsrite.

Ja nospiests nervs, ādā tiek traucēta vielmaiņa, tāpēc tā kļūst sausāka, zilgani sārta un lobās. Parasti vienlaikus ir arī jušanas traucējumi.

Rodoties aizdomām par nopietnu vainu skriemeļos, jāveic datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse, kā arī elektromiogrāfija vai neirogrāfija, lai pārbaudītu impulsu pārvadi pa nerviem.

Ja ir sāpes, dedzināšanas un salšanas sajūta apakšstilbos, jāpievērš uzmanība kāju asinsritei, it īpaši, ja jau ārstēti sirds, galvas vai kakla asinsvadi.

 

Kā remdēt sāpes

Lai mazinātu sēžas nerva smeldzi, ieteicamas fiziskas aktivitātes, taču Inese Blumberga novērojusi, ka daudzi pieļauj kļūdu – cītīgi vingro, bet dara to nepareizi, lieki noslogojot jostas skriemeļus un vēl vairāk iestiepjot nervu. Prātīgi būtu iepriekš konsultēties ar fizioterapeitu.

Kā uzsver daktere, aplami ir sēžas nerva iekaisuma radītās sāpes mazināt karstā vannā, pirtī vai turot pie smeldzošās vietas siltu termoforu, jo tūska pastiprināsies un problēma samilzīs vēl vairāk.

Pret iekaisušā nerva sāpēm palīdz dažāda veida blokādes, stiepjoši vingrojumi, pretsāpju ziedes vai teipu uzlīmēšana, ko veic fizioterapeiti. Taču, ja smeldzes cēlonis slēpjas mugurkaula skriemeļos, ziedes situāciju īpaši neuzlabos.

Saistītie raksti

Noderīgas būs fizikālās terapijas procedūras, piemēram, TENS jeb transkutānā elektriskā nerva stimulācija, ultraskaņas un amplipulsa procedūras, magnetoterapija, lāzerterapija. Dažkārt, ja nekas nav līdzējis, nervu atbrīvo operējot.

Tomēr reizēm, neraugoties uz ārstēšanu, pēc nopietnas traumas bojātā sēžas nerva sāpes var saglabāties ilgstoši, pat visu mūžu. Tās iespējams mazināt ar zālēm, kas uzlabo nervu impulsu plūsmu vai, tieši pretēji, liekos bloķē.

 

 

LA.lv