Veselam
Ārstēšana

Vairogdziedzeris un matu kvalitāte. Kā atjaunot galvas rotu3

Foto: Shutterstock

Mati ir dabas dota skaistuma rota. Protams, ne katram tie saglabājušies, tomēr, ja tie ir, par tiem var priecāties, ar piebildi – matiem jābūt ne vien labi koptiem, bet arī veselīgiem. Ja kaut kas ar tiem nav kārtībā, tas var liecināt par kādām veselības likstām, to skaitā arī par vairogdziedzera slimībām.

Ģimenes ārste, triholoģe jeb matu problēmu speciāliste Inga Zemīte uzsver, ka matu stāvokli un kvalitāti ietekmē daudzi dažādi apstākļi. Vispirms tā ir iedzimtība, kas nosaka matu struktūru, izturību un citus parametrus. Tikpat svarīga ir galvas asinsrite, kā arī tas, lai būtu adekvāts mikroelementu, piemēram, dzelzs, cinka un vara daudzums organismā. Būtiska ir endokrīnās sistēmas, tajā skaitā vairogdziedzera darbība.

 

Izkrišana – brīdinājums

Veselības centra 4 endokrinoloģe Inese Strautiņa stāsta: “Normāli ir ik dienu zaudēt ap 100 matu, šādu zudumu parasti pat nejūt. Bet, ja mati izkrīt pastiprināti, tas nereti ir veselības traucējumu simptoms, jo āda un mati arī atspoguļo organisma veselības stāvokli.”

Bieži matu izkrišanu rosina vairogdziedzera slimības, taču nevajadzētu aizmirst par citiem iespējamiem cēloņiem. Tādi, piemēram, var būt nepilnvērtīgs uzturs, kurā trūkst olbaltumvielu, dzelzs deficīts, D vitamīna un citu vitamīnu trūkums, galvas ādas slimības (seboreja, sēnīšslimības).

Pārmērīga matu pakļaušana nelabvēlīgiem faktoriem – ieveidošana, krāsošana, balināšana, ļoti karsta ūdens izmantošana mazgāšanas reizēs – ne tik ļoti rosinās izkrišanu, bet noteikti ietekmēs un bojās matu struktūru.

Tā ir arī vairāku medikamentu blakne, piemēram, ja ilgstoši lieto statīnus holesterīna līmeņa pazemināšanai vai protonu sūkņa inhibitorus (tie darbojas, lai mazinātu kuņģa izdalītās skābes daudzumu) un citus kuņģa skābes sekrēciju samazinošus līdzekļus, ja dzer antibakteriālus līdzekļus un daudzus citus medikamentus.

Rodoties aizdomām, ka matu izkrišana saistīta ar medikamentu lietošanu, vienmēr jāsazinās ar savu ārstu.

Arī stress var būt pietiekams iemesls, tajā skaitā tas viss, kas, piemēram, saistās ar dzemdībām, operācijām, vispārējo anestēziju.

 

Ja vairogdziedzeris pieklibo

Foto: Shutterstock

Viens no endokrīnās sistēmas dziedzeriem ir vairogdziedzeris. “Tā funkcija organismā galvenokārt ir vielmaiņas aktivitātes uzturēšana,” akcentē daktere Inga Zemīte. “Tas nozīmē – ja vairogdziedzeris darbojas normāli, vielmaiņa un visas ķīmiskās reakcijas notiek organismam piemērotā ritmā. Bet, ja vairogdziedzeris sāk darboties nepareizi, proti, pastiprināti vai pavājināti, ķīmiskās reakcijas norisinās vai nu intensīvākā režīmā, kad enerģijas tiek patērēts vairāk un organisms var sadegt, vai arī palēninātā, kad ķīmisko reakciju ātrums nav pietiekams, lai nodrošinātu vielmaiņas procesus šūnās.”

Ja rodas aizdomas par vairogdziedzera slimību, kas izpaužas ar garastāvokļa maiņām – depresiju vai trauksmi, ar atmiņas traucējumiem, strauju svara zudumu vai pieaugumu, ar ādas, matu un nagu izmaiņām, nespēku, nogurumu, miegainību, ar sirdsdarbības traucējumiem –, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, piekodina endokrinoloģe Inese Strautiņa.

“Ņemot vērā to, ka matu saknīšu šūnas dalās ātri, tām ir ļoti svarīga metaboliskā aktivitāte – adekvāta bioķīmisko reakciju norise,” akcentē ārste Inga Zemīte.

“Ja organisma vielmaiņa vairogdziedzera darbības dēļ vai nu tiek ļoti paātrināta, vai arī palēnināta, bioķīmiskie procesi arī matu saknīšu šūnās notiek nepareizi.

Ja vairogdziedzera darbība ir paātrināta, matu šūnas dalās ļoti ātri, bet matiņš izaug smalkāks, jo tam nav pietiekama barības vielu un skābekļa apgāde.

Toties, ja vairogdziedzera darbība ir palēnināta, tiek kavēti arī vielmaiņas procesi šūnās, līdz ar to matiņš aug lēnāk un pārāk vēlu iekļaujas nākamajā ataugšanas fāzē pēc izkrišanas, proti, matu daudzums var samazināties.”

“Hipotireozes jeb pavājinātas vairogdziedzera funkcijas gadījumā ir samazināta organismam svarīgo vairogdziedzera hormonu sekrēcija,” piebilst daktere Inese Strautiņa.

“Ja hormonu trūkst, palēninās vielmaiņa un organisma šūnas nesaņem vajadzīgās vielas, lai normāli dalītos un funkcionētu. Āda kļūst raupja, blāva, tūskaina, bet mati sausi, trausli, lūstoši. Nesaņemot vajadzīgās barības vielas, mata folikuls var iet bojā.”

“Gan vienā (hipotireozes), gan otrā (hipertireozes) gadījumā vairogdziedzera dēļ kopējais matu daudzums tiek iespaidots,” uzsver daktere Inga Zemīte. “Taču arī jāsaprot, ka vairogdziedzeris nav vienīgais, kas nosaka matu kvalitāti. Ja cilvēkam ir ļoti laba iedzimtība, tad pat vairogdziedzera saslimšanas gadījumā nekādu matu augšanas traucējumu var nebūt. Matu veselību nosaka arī citi apstākļi: barības vielu daudzums, kas pieejams matu saknītēm, kopējais dzelzs daudzums organismā un citi.”

 

Mati spēj pielāgoties

“Ja cilvēks ir pārcietis smagu infekcijas slimību un organisms ir novājināts, cieš arī matu saknes,” norāda daktere Inga Zemīte.

“Ja ir arī vairogdziedzera veselības problēmas, matu kvalitāte var jūtami pasliktināties. Taču ir nepareizi uzskatīt, ka tieši vairogdziedzera situācija atstāj izšķirīgo ietekmi. Te jāmin arī kompensatoriskie mehānismi, kas darbojas matu saknītes šūnās, nodrošinot mata augšanu.

Svarīgi atcerēties, ka mati kā jebkura sistēma organismā pielāgojas ilgstošiem darbības traucējumiem.

Piemēram, ja cilvēkam ir kāda akūta kaite vai sākusies vairogdziedzera slimība, kad jau sāk mainīties hormonu līmenis, ietekme uz matu veselību ir daudz izteiktāka, nekā ja cilvēkam gadiem ir vairogdziedzera darbības izmaiņas, jo tādā gadījumā mati jau ir pielāgojušies organisma hormonālajam stāvoklim.”

Kopsaucēja meklējumos

Lai atrastu un novērstu matu izkrišanas cēloni, pacientam vajadzētu apmeklēt gan trihologu, gan endokrinologu. Pēc abu dakteru teiktā, jebkurā gadījumā, ja radušās problēmas ar matiem, vispirms jādodas pie trihologa. Bet, ja ir kāda vairogdziedzera kaite, tad pie endokrinologa un jāārstē jau konstatētā slimība. Tikai tad adekvāti var atrisināt ar matiem saistītos veselības traucējumus.

Ja pacients ar sūdzībām par saviem matiem būs vērsies pie trihologa, ārsts ievāks anamnēzi un nozīmēs nepieciešamās analīzes.

Asinsainā ārsts redz, ir vai nav vairogdziedzera darbībā kādas novirzes. Ja konstatētas pārmaiņas, trihologs ieteiks konsultēties ar endokrinologu.

 

Viens no neskaitāmajiem variantiem

Foto: Shutterstock

Daktere Inga Zemīte izstāsta piemēru no savas prakses. “Kāda sieviete sūdzējās, ka pēdējā pusgada laikā viņai mati kļuvuši nedzīvi un sākuši strauji izkrist,” atceras triholoģe.

“Izvaicājot pacienti, izrādījās, ka viņa sūdzas arī par miegainību, par nespēku, biežu nogurumu, ko bija norakstījusi uz pārslodzi darbā. Kad nozīmēju viņai nepieciešamās analīzes, izrādījās, ka sievietei bija paaugstināts viens no vairogdziedzera darbību ietekmējošiem hormoniem – tāds, ko izdala hipofīze, lai stimulētu vairogdziedzera darbību. Tika piesaistīts endokrinologs, lai palīdzētu tikt galā ar šo problēmu. Tikai atrisinot pamatslimību, var apstādināt matu izkrišanu.

Kad pēc ārstēšanas kursa vairogdziedzera hormonu darbība nostabilizējusies un matu izkrišana apturēta, tas nenozīmē, ka ar matiem viss būs kārtībā.

Slimība ir pasliktinājusi matu kvalitāti, tāpēc tas jāuzlabo. Šim nolūkam pacientam var tikt izrakstīti vitamīni, lokāli lietojami līdzekļi. Matu stāvokļa uzlabošanai pieejamas arī dažādas procedūras, kas stiprinās matus un veicinās, lai tie augtu biezāki un veselīgāki.

Saistītie raksti

Un vēl – ne vienmēr, izārstējot vairogdziedzeri, iespējams ataudzēt zudušos matus. Ja ir nopietna vēlme to izdarīt, jāizmanto pieejamās procedūras. Piemēram, lai palielinātu matu apjomu vismaz par pusi, tiek pārstādītas cilmes šūnas, izmantotas lāzerprocedūras. Ir ļoti daudz veidu, kā atjaunot matus, kas cietuši vairogdziedzera problēmu dēļ.”

Hipotireozes simptomi

Svara pieaugums

Neauglība

Neregulārs menstruālais cikls

Paaugstināts asinsspiediens

Paaugstināts holesterīna līmenis

Aizcietējumi

Raupja, blāva, tūskaina āda

Locītavu sāpes vai pietūkums

Traucēta atmiņa

Trausli, sausi un novājināti mati

Pastiprināta jutība pret aukstumu

Palēnināta sirdsdarbība

 

Mūsu ekspertes

Inese Strautiņa, Veselības centra 4 endokrinoloģe

Inga Zemīte,ģimenes ārste, triholoģe

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Eksperte: Vājredzību var veiksmīgi koriģēt ar dažādiem palīglīdzekļiem
20 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Neļaut emocijām kontrolēt šķīvja saturu
21 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Piecas biežāk pieļautās kļūdas lūpu kopšanai rudenī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
Izsola nacionālos dārgumus. “Ordeņa izcelsme joprojām ir mīkla. Versijas ir dažādas.”
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Vērienīga kratīšana Rīgas Centrāltirgū: aizturēti pārdevēji, apsargi
46 minūtes
LE
LETA
Dabā
Gaidāma aukstākā diena kopš gada sākuma
2 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Tukšvārdības cena
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Atrada bezsamaņā, bet glābt neizdevās: traģisks notikums Ventspilī
1 stunda