Veselam
Netradicionāli

Kad un kā vākt pirmos vasaras ārstnieciskos augus0

Ko īsti vākt

“Gribētu uzzināt, kurus ārstniecības augus tagad var vākt un kā tos lieto dažādu slimību profilaksē un ārstēšanā.” LILITA KALNIŅA MADONAS NOVADĀ

Ārstniecībai vācamos augus pavasaris uzplaucējis un uzziedinājis tik strauji, ka to vākšana tējām dažviet drīz būs nokavēta. Valsts novados augu fenoloģiskā jeb sezonālā attīstība atšķiras, tāpēc svarīgi pašiem tai sekot līdzi un nenokavēt ziedēšanas sākumu. “Dr. Pakalna tēju” zīmola autors Dailonis Pakalns atgādina, ka lapu drogas vāc auga ziedēšanas sākumā, kad beigusies to augšana, bet ziedus – pilnziedā.

Bērzu lapas

Bērza lapas parasti vāc līdz jūnija vidum, kamēr tās vēl mīkstas, nedaudz sveķainas. Vislabāk izvēlēties meža izstrādes vietas, kur lapas nobrucina no zariem. Žāvē nojumēs vai sausās telpās, izklājot 2–3 cm biezā kārtā un bieži maisot. Droga noderēs nieru un urīnceļu ārstēšanā, jo tai piemīt izteiktas diurētiskās īpašības.

Panātre

Pašlaik pilnziedā ir baltā panātre. Drogai vāc gan lakstus, gan ziedus – plūc tikai baltās vainaglapas vai apmēram 15 cm garas ziedošu augu galotnītes. Žāvē ēnā vai labi vēdināmā telpā, izklājot pavisam plānā slānī un bieži pārcilājot, jo droga naktīs vai lietainā laikā intensīvi uzsūc apkārtējās vides mitrumu. Jāglabā labi noslēgtā traukā. Dzēriens noderēs, lai apturētu asiņošanu ginekoloģisko problēmu gadījumos.

Nātres

Nātres nogriež vai nopļauj ziedēšanas laikā. Pāris stundu vītina, pēc tam noplūc lapas un žāvē, sargājot no tiešiem saules stariem, lai droga neizbalotu. Nedrīkst pāržāvēt, jo tad nātres viegli sabirst. Dzēriens piemērots imūnsistēmas stiprināšanai.

Gaiļbiksītes

Gaiļbiksītes lapas vāc ziedēšanas beigās, noplūcot vai nogriežot ar visu kātu. Žāvē nojumēs vai siltās telpās. Tēja nomierina un veicina sekrēciju. Droga noder arī vitamīnu dzērienam, bet parasti to izmanto kopā ar citiem augiem.

Meža zemenes

Saistītie raksti

Meža zemenes lapas ziedēšanas laikā noplūc bez kātiem un, regulāri pārcilājot, ātri žāvē ēnainās, labi vēdināmās telpās. Arī mellenes lapas vāc ziedēšanas laikā, nogriežot lapotus dzinumus. Žāvē ēnā, nojumēs vai bēniņos. Pēc tam sausos kātiņus nobrucina.

Rasaskrēsliņi

Ziedēšanas laikā vāc arī rasaskrēsliņa lakstus, nopļaujot vai nogriežot virszemes daļu pāris centimetru virs zemes. Žāvē parastos apstākļos. Droga regulē menstruālo ciklu, mazina asiņošanu un menopauzes simptomus.

LA.lv