Veselam
Ārstēšana

Valsts asinsdonoru centrs uzsāk informatīvu kampaņu “Mirklis tev, dzīvība kādam citam”0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Šodien, Pasaules asinsdonoru dienā, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) uzsāk informatīvu kampaņu “Mirklis Tev, dzīvība kādam citam”, kuras laikā rosina aizdomāties, cik daudz aktivitāšu savā ikdienā varam aizstāt ar ko patiesi vērtīgu un neaizvietojamu, piemēram, dzīvības glābšanu. Tāpat kampaņas laikā Valsts asinsdonoru centrs, sadarbībā ar “Latvijas Pasts”, ikvienam interesentam piedāvā nosūtīt pastkarti draugam, tuviniekam vai kolēģim ar aicinājumu pievienoties donoru kustībai.

No 14. Līdz 30. jūnijam bezmaksas pastkarti var nosūtīt ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš vēlas donoru kustībā iesaistīt sev kādu tuvu cilvēku, draugu vai paziņu vai arī vienkārši atgādināt par labu darbu, mudinot ziedot atkārtoti, ja persona jau kādreiz to darījusi. Pastkarti Latvijas teritorijā būs iespējams nosūtīt mājaslapā www.pastabalodis.lv.

Pasaules asinsdonoru dienā uzsāktā kampaņa turpināsies līdz par augusta beigām, kampaņas sauklis izvēlēts ar mērķi rosināt aizdomāties par ikdienas aktivitātēm un to, kādu vērtību piešķiram savam laikam. Iespējams, mirkļus, kuru pavadām pārbaudot sociālos tīklus vai lasot horoskopu, varam apvienot vai aizvietot ar dzīvības glābšanu. Mirklis no mūsu ikdienas var būt izšķirošs cita dzīvībai.

15.06. VADC kampaņu turpina ar izbraukumu pie Brīvības pieminekļa, kur no plkst. 11.00 līdz 15.00 ikvienam būs iespēja ziedot asinis VADC mobilajā autobusā, bet no plkst. 12.00 līdz 15.00 VADC aktivitāšu teltī ārsta palīgs interesentiem piedāvās pārbaudīt asinsgrupu, kā arī atbildēs uz interesējošiem jautājumiem par asins ziedošanu. Tāpat pasākuma apmeklētājiem būs iespēja griezt VADC laimes ratu un laimēt kādu tematisku suvenīru.

Līdz pat augusta beigām turpināsim kampaņu, regulāri publicējot informatīvos materiālus, kā arī veicinot sabiedrības izpratni par asins ziedošanu.

VADC kampaņu uzsāk Pasaules asinsdonoru dienā, vasaras periodā, kad sezonāli donoru aktivitāte sarūk, bet ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem nekļūst mazāks. Statistika liecina, ka pēdējo gadu laikā donoru aktivitātei ir tendence samazināties – sarucis gan donoru kopskaits, gan pirmreizējo donoru skaits.

Ja 2016. gadā Latvijā asinis ziedoja 53 tūkstoš reižu, tad gadu vēlāk kopējais donāciju skaits valstī nesasniedza 50 tūkstošu atzīmi. Salīdzinot ar 2016. gadu, pērn donoru skaits uz 1000 iedzīvotājiem samazinājies par 0,15%, kas ir 1,54%.

Tāpat pēdējo desmit gadu laikā novērojams zemākais pirmreizējo donoru skaits, 2017. gadā pirmo reizi asinis ziedoja 6,2 tūkstoši donoru, iepriekšējo piecu gadu laikā rādītāji nekad nav bijuši zemāki par astoņiem tūkstošiem.

Vidēji Latvijā persona pirmo reizi asinis dodas ziedot 28,9 gadu vecumā Lai gan pirmreizējo donoru vidējā vecuma rādītājs, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, audzis, pēdējo piecu gadu laikā donora vidējais vecums palielinājies par pieciem gadiem no 31,3 līdz 36,5, ko daļēji ietekmē arī sabiedrības novecošana.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Cik bieži jāmēra acu spiediens?
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik labi tu proti ”lasīt” cilvēkus?
1 diena
ZE
Zane Eniņa
Veselam
Lai ēdiens nekļūst par baktēriju bumbu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Meklēsim “Latvijas lepnumu” kopā!
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sākumā gaidāms sauss un saulains, tad laiks pamainīsies. Prognoze jaunajai nedēļai
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
13 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Rimi” var skenēt preces iepirkšanās laikā. Kā tas darbojas?
3 stundas
LE
LETA
Sports
Samoilovs uzvaras svin bez šampanieša – šobrīd nedrīkst
2 stundas