Veselam
Ārstēšana

Vērtīgi padomi, kā cīnīties ar kukaiņu kodumiem0

Foto: Shutterstock

Vasara nav iedomājama bez odu un citi kukaiņu dzēlumiem. Dažs tos pārdzīvo itin viegli, bet citiem rodas izteikts diskomforts. Kā no tā atbrīvoties?

Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks, entomologs Voldemārs Spuņģis teic, ka Latvijā var iedzelt ap 200 sugu asinssūcēji.

Daudzi novērojuši: ja pavasarī ļauj odiem sevi sadzelt, izveidojas imunitāte, ko apstiprina arī zinātnieks. Dzēlēji kopā ar siekalām ievada upura organismā svešas olbaltumvielas. Jo vairāk tiekam sadzelti, jo bagātīgāk izdalās antivielas un kļūstam izturīgāki pret kukaiņu dzēlumiem.

Vasaras sākumā dzēlienu vietas izteikti niez un pietūkst, taču rudens pusē organisms uz kukaiņiem vairs tik ļoti nereaģē. Taču, ja gadās, ka sadzeļ citas odu sugas, kas izdala organismam nepazīstamas olbaltumvielas, atkal var rasties nepatīkama reakcija.

Pret kukaiņu dzēlieniem īpaši izteikta reakcija mēdz būt bērniem, kamēr nav izveidojusies pietiekama imunitāte, turklāt viņi sadzeltās vietas mēdz sakasīt līdz asinīm.

Jebkuru insektu dzēlumu gadījumā uz traumētās vietas var paturēt ledusgabaliņus, uzlikt aukstu kompresi, tecināt uz tās aukstu ūdeni, lai mazinātu tūsku un niezi.

Ja iespējams, to atkārto vismaz 3–5 reizes dienā trīs dienas. Mērcēt cietušo vietu nevajadzētu, jo tad āda kļūs uzņēmīgāka pret infekcijām. Ja nav nekā auksta, sadzeltajai vietai var pielikt aukstu ceļmallapu.

Foto – Fotolia © Gina Sanders

Noderēs geli, kuriem piemīt gan atvēsinoša, gan pretniezes iedarbība, ar kuriem var atvieglot niezi un mazināt iekaisumu. Insektu skarto vietu vēlams arī dezinficēt, piemēram, ar mentolspirtu, kas vienlaikus arī atvēsina.

Ja ir izteikta alerģiska reakcija, iekšķīgi lieto antihistamīna preparātus, piemēram, suprastīnu, tavegilu vai fenkarolu.

Saistītie raksti

Ja kukaiņi sadzēluši ļoti stipri, piemēram, uzbrucis bišu spiets, ārsts var izrakstīt hormonālos medikamentus gelu veidā. Smagākos gadījumos tos var uzņemt arī iekšķīgi – ar tabletēm vai sapilinot ar sistēmu asinīs.

Ziedes lielākoties nav ieteicamas, jo tām parasti piemīt sildošs efekts, kas var palielināt niezi. Pēc kukaiņu sadzelšanas jāizvairās no mazgāšanās karstā vannā un saules iedarbības, jo tas kavēs veselības stāvokļa uzlabošanos.

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Slavens psiholoģisks tests: Izvēlies figūru un noskaidro piemērotāko profesiju 1
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
FOTO. Atzīmējot dienesta desmitgadi, godina NMPD darbiniekus
2 dienas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nepieciešama tuvība. Kā runāt par seksualitāti? 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 3 stundas
DT
Dace Terzena
Latvijā
Dace Terzena: Pēc labākās apziņas
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Portugāles vidienē plosās plaši meža ugunsgrēki
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irānas varasiestādes liegušas iespēju sazināties ar uz kuģa aizturēto Latvijas pilsoni
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
TIEŠRAIDE: “RallyX Nordic” rallijkrosa čempionāta sacensības Biķernieku trasē
Tiešraide 4 stundas