Veselam
Ārstēšana

Nieze, sārti vaigi, izsitumi… Meklējam dziļākus ādas problēmu vaininiekus1

Foto – Shutterstock

Nereti, ieraugot pārmaiņas uz ādas, dodamies pie dermatologa un gaidām, ka tūlīt tiks izrakstīta ārstnieciska ziede, taču dakteris sūta uz analīzēm un dažādiem izmeklējumiem vai pie cita speciālista. Bieži vien simptomu cēlonis slēpjas organismā, kad tikai ar ārīgiem medikamentiem vien nevar līdzēt.

 

Āda ir gan veselības, gan emociju spogulis, tādēļ dažādu problēmu gadījumā pirmās pazīmes var parādīties uz tās.

– Pacienta pašnovērtējums un aina, ko pamana ārsts, reizēm ļoti atšķiras. Piemēram, atnāk skaista meitene un sūdzas par sīku pumpiņu, bet citkārt kāds ir kā nosēts ar pinnēm, taču viņu satrauc tikai neliels pigmentācijas plankumiņš, – stāsta Lāzerplastikas klīnikas ārste Anita Ābelīte.

Lai atklātu slimības cēloni, kas parasti ir iekaisīgas saslimšanas, viņa pacientus visbiežāk nosūta konsultēties pie gastroenterologa, endokrinologa, ginekologa, alergologa un stomatologa.

Nereti nepieciešama arī psihologa vai psihoterapeita palīdzība. Dakteres Ābelītes pieredze liecina, ka stress īpaši rosina psoriāzes jeb zvīņēdes izpausmes. Lai ārstēšana būtu veiksmīga, pacientam jebkurā gadījumā jābūt psihiski mierīgam.

Tiem, kuri jaunībā aizrāvušies ar sauļošanos, nereti jau pēc 30 gadu vecuma uz ādas parādās pigmentācijas plankumi, taču to cēlonis var būt arī aknu vai endokrīnās slimības, kuras novēršamas ar iekšķīgiem līdzekļiem.

Liekā apmatojuma problēmu jāsāk risināt ar endokrinologa un ginekologa apmeklējumu, sevišķi jaunām sievietēm. Ja analīzes ir normālas un šie speciālisti neatklāj veselības stāvokļa novirzes, matiņus ar kompleksu ārstēšanu var itin veiksmīgi iznīdēt.

Vai noteikt helikobaktērijas?

Pinnes visbiežāk bojā dzīvi pusaudžiem un sievietēm 35–50 gadu vecumā, kas saistīts ar hormonu līmeni asinīs. Nereti ir vērts veikt helikobaktērijas izmeklējumu, kaut gan zinātniski pilnībā nav pierādīta to saistība ar pinnēm. Asinsanalīzēs atrodot daudz antivielu pret šīm sīkbūtnēm, var doties pie gastroenterologa un mēģināt tās iznīdēt, taču, ja palīdz lokāli līdzekļi, tas ne vienmēr nepieciešams. Turklāt piņņu cēlonis var būt vairogdziedzera, virsnieru un ginekoloģiskas problēmas, kā arī iekaisīgi procesi mutes dobumā, kuri jānovērš vispirms.

Ja dzīvi bojā pinnes, ieteicams izvairīties no rūpnieciski pārstrādāta piena, krāsainajām limonādēm, glutēnu saturošiem produktiem. Pieredze liecina, ka tie var rosināt ādas taukošanos un iekaisumu.

Zāles lieto iekšķīgi tikai smagos gadījumos. Dažkārt jāņem talkā antibiotikas. Ārstēšanas taktika atkarīga no piņņu stadijas un vai nav hroniska iekaisuma. Ļoti svarīga ir atbilstīga ādas kopšana, ar kuru vien sākuma stadijā var gūt labu efektu, taču parasti jāņem talkā arī ārīgi ārstēšanas līdzekļi.

 

Kas tie par izsitumiem

Dažādi niezoši izsitumi uz ādas rodas alerģijas gadījumā un liecina par atopisku dermatītu, nātreni vai kontaktdermatītu. Lai gan ne vienmēr izdodas noskaidrot to cēloni, Anita Ābelīte pieļauj, ka tas varētu būt saistīts ar E vielām bagātināto pārtiku, kas ilgākā laika posmā grauj organisma spēju cīnīties ar vīrusiem un baktērijām. Ja izsitumu veidošanās iemesls tiek atklāts, problēmu, piemēram, atopiskā dermatīta izpausmes, var novērst nedēļas laikā. Savukārt, ja izsitumi skar vairāk nekā vienu ķermeņa zonu, iespējams, pie vainas ir infekcijas slimība.

Austrumu medicīnā pumpu un izsitumu lokalizāciju saista ar noteiktām slimībām. Piemēram, ja meitenēm izsitumi ir apakšžokļa zonā, rodas aizdomas par ginekoloģisku slimību, bet, ja uz pieres un vaigiem, – par kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumiem.

Atopiska dermatīta gadījumā ļoti svarīgi ādu pareizi kopt, pārlieku cītīgi nemazgāties, izvēlēties atbilstošu kosmētiku un uzturu. Reizēm nemaz nevajag lietot medikamentus, precīzi jāievēro ārsta ieteikumi.

Ja pietrūkst gremošanas enzīmu, pumpu un izsitumu rašanos var veicināt smags un pikants ēdiens. Daktere Ābelīte ir pārliecināta, ka ādai par labu nāks, ja cilvēks reizi nedēļā dzers tikai ūdeni.

Reizēm neglītas izpausmes uz ādas izdodas novērst tikai ar diētas starpniecību. Tai patīk dabisks uzturs, dārzeņi, augļi, kuri auguši savā dabiskajā klimatiskajā zonā, nevis ievestie, kas tiek apstrādāti ar ķīmiskām vielām pret bojāšanos. Ne velti, tuvojoties Ziemassvētkiem, ārsti joko, ka gaida bērnus ar pumpām, kuri būs saēdušies mandarīnus. Iespējams, pie vainas ne tik daudz ir paši augļi kā vielas, ar kurām tie apstrādāti.

Tik traki niez!

Sausa un niezoša āda, visticamāk, ir kādas iekšķīgas slimības izpausme. Iespējams, iemesls ir pārāk cītīga mazgāšanās karstā ūdenī ar spēcīgiem līdzekļiem, beršanās ar sukām, pēc tam nelietojot mitrinošus kopšanas līdzekļus. Pīlingu un citas abrazīvas procedūras ķermenim nav vēlams veikt biežāk kā reizi nedēļā.

Ja āda niez un tiek kasīta, cēlonis var būt gan kašķis, gan psihiska saslimšana, gan žultsskābju nogulsnēšanās ādā.

– Tos, kuri ir šokēti, ka atklāts kašķis, varu nomierināt – tas ir daudz vieglāk ārstējams nekā citas slimības, – teic Anita Ābelīte. Šī kaite ir viena no retajām, kuras cēlonis nav iekšķīgs. Reizēm tā ir viltīga un vispirms neizpaužas uz roku plaukstām, bet kāju aizmugurē, uz pēdām, augšstilbiem un nereti vizuāli atgādina atopisko dermatītu.

Sausas ādas cēlonis var būt cukura diabēts vai vairogdziedzera slimība. Pieaugušajiem iespējama hroniska ekzēma, bērniem – atopisks dermatīts, tomēr visbiežāk tā ir pārāk rūpīgas mazgāšanas pazīme.

 

Nevēlamais sārtums vaigos

Daudz par veselības stāvokli var secināt pēc ādas krāsas. Sārta vai zilgana āda mēdz būt sirds un asinsvadu slimību gadījumā. Zili sārti vaigi raksturīgi aizrautīgiem alkohola lietotājiem. Bālums visbiežāk ir mazasinības gadījumā, taču dzeltenīgums liecina par aknu un nieru slimībām.

Ziedoši sārti vaigi sievietei 35–60 gadu vecumā liecinās par paplašinātiem kapilāriem jeb kuperozi vai rozāciju, kad tiem pievienojas arī izsitumi. Šīs vainas attīstību var veicināt veģetatīva neiroze, asinsrites traucējumi mugurkaula kakla daļas asinsvados, endokrīnas, aknu un nieru slimības, dažādi hormonāli traucējumi, sirds un asinsvadu saslimšanas, piemēram, hipertensija, kā arī bronhiālā astma. Pastāv arī teorija, ka to varētu rosināt kuņģa un zarnu traktā iemājojušās helikobaktērijas.

Kuperozes gadījumā jāvairās no pikantiem un karstiem ēdieniem. Zinātnieki pierādījuši, ka rozāciju veicina sarkanvīna dzeršana, un, kā stāsta daktere Ābelīte, viņas praksē to lieto 90% no šiem pacientiem.

Slimības sākumā pietiks ar šādai ādai paredzētas kosmētikas lietošanu. Nelielas pro­blēmas gadījumā asinsvadus var stiprināt antioksidantus un bioflavonoīdus saturoši uztura bagātinātāji, taču, kad jau radušies iekaisuma perēkļi, nepieciešams lietot atbilstošus ārīgus un iekšķīgus medikamentus. Visefektīvākais ierocis pret sejas apsārtumu ir lāzerterapija. Vienlaikus ievērojot arī diētu un visus ārsta ieteikumus, iespējams panākt labu ādas izskatu.

 

Pie vainas infekcija

Sarkani plankumi dekoltē zonā mēdz rasties stresa brīžos, bet tādi var būt arī infekcijas un ādas slimību, piemēram, rozā ēdes, gadījumā. Krāsaino ēdi, kad uz ādas rodas tumšāki un gaišāki plankumi, izraisa sēnīte. To visbiežāk iegūst veikalos, pielaikojot apģērbu, vai solārijā, ja nav notīrīta virsma. Parasti to var ārstēt ar ārīgiem līdzekļiem, taču smagākos gadījumos jāņem talkā iekšķīgi preparāti. Dažkārt pietiks ar mazāk cītīgu mazgāšanos.

Kārpas visbiežāk liecina par lielu stresu vai imunitātes pavājināšanos, kad organisms nespēj cīnīties ar vīrusu. Šī slimība joprojām pilnībā nav izprasta. Dažkārt ārstēšanai efekta nav, bet, ja imunitāte sasparojas un pēkšņi uzveic vīrusu, tās pazūd. Tomēr būtu aplami cerēt, ka šie veidojumi pāries paši no sevis, jo ne vienmēr tā notiek.

 

 

UZZIŅA

Kādas ādas problēmas izraisa vitamīnu trūkums

• Piņņu rašanos rosina A, E, B2, B6 vitamīna, cinka un neaizvietojamo taukskābju deficīts.

• Problemātiska – taukaina vai sausa – āda liecina par A un E vitamīna, cinka un magnija trūkumu.

• Dermatīts jeb ādas iekaisums ir B grupas vitamīnu deficīta pazīme.

Saistītie raksti

• Sejas apsārtums, ādas plaisāšana un lobīšanās ir liecība par nepietiekamu A, E, B un C vitamīna daudzumu.

• Lūpu kaktiņu plaisāšana mēdz būt saistīta ar PP vitamīna deficītu. Jāizvērtē, vai nav pievienojusies sēnīšu infekcija.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Nepiebeidziet upuri: piecas aizliegtas frāzes
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik izlēmīgs cilvēks tu esi?
20 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru 1
Intervija 2 stundas
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Šuplinska par LU rektora vēlēšanām: “Procesuāli pārkāpumi tur ir” 1
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
5 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
2 stundas