Veselam
Ārstēšana

Veselības augi plaušu slimību ārstēšanai0

Foto – LETA

Pirms pievēršamies plaušu slimībām, atsauksim atmiņā dažus zīmīgus ciparus: bez ēdiena cilvēks var izdzīvot aptuveni 40 dienas, bez ūdens – ne vairāk kā nedēļu, bez miega – aptuveni 3–4 dienas, bez elpošanas – ne vairāk kā 3 minūtes. Tātad tieši elpošana ir cilvēka organisma galvenā funkcija. Ar pirmo ieelpu cilvēka dzīve sākas un ar pēdējo izelpu beidzas.

Dažs pētnieks plaušās saskata līdzību ar koku un iesaka dzīves saknes un pamatu meklēt tieši elpošanas sistēmā, jo mūsu organismā elpo katra šūna, uzņemot skābekli un izdalot apkārtējā vidē ogļskābo gāzi. Senās civilizācijas uzskatīja, ka ikvienam šajā dzīvē paredzēts noteikts ieelpu un izelpu daudzums, tāpēc lēna elpošana pagarina dzīvi. Šim secinājumam pievienojas arī mūsdienu zinātnieki. Cilvēks vidēji minūtē ieelpo 20 reizes. Ja šo ieelpu skaitu izdotos ar dažādiem vingrinājumiem samazināt divkārt, tad atkāptos dažādas elpošanas orgānu, kuņģa, sirds un asinsvadu slimības. Ne velti dažādās elpošanas teorijās tiek mācīts aizturēt elpu, tā ekonomējot skābekli.

Uzskata: katra elpošanas aizkavējumā iegūta sekunde pagarina mūžu par vairākkārt ilgāku laiku. Pazīstamākās elpošanas vingrinājumu sistēmas var apgūt, praktizējot jogu, cigun, pievēršoties Novosibirskas ārsta un zinātnieka K. Buteiko izstrādātajiem vingrinājumiem (pazīstami vismaz 30 gadus) vai izmēģinot endogēnās elpošanas teorijas pamatlicēja V. Frolova elpošanas trenažieri (zināms vismaz 20 gadus).

Plaušu slimības ir viena no trim izplatītākajām slimību grupām kā Latvijā, tā arī Eiropas valstīs.

Elpošanas ceļu slimības izraisa:

  • slikts gaiss, kas piesātināts ar putekļiem, ķīmiskiem izgarojumiem, izplūdes gāzēm, dūmiem;
  • smēķēšana – visvairāk apdraudētie ir smēķētāji un viņu ģimenes locekļi. Ja bronhi vairs nespēj attīrīties, kaitīgās vielas izēd to sieniņās caurumus, pa kuriem iekļūst mikrobi, izraisot iekaisumu;
  • apaukstēšanās (strauja ķermeņa atdzišana);
  • vīrusu un bakteriālā infekcija, kas visbiežāk skar tos organismus, kam pazemināta imunitāte.

Plaušu slimību raksturīgākie simpomi ir paaugstināta temperatūra, klepus, vispārējs vājums, sāpes krūtīs, elpas trūkums. Akūta plaušu un bronhu iekaisuma gadījumā rentgenā redzami iekaisuma perēkļi. Skaidrs, ka šīs slimības ārstējamas ar spēcīgām antibiotikām un citiem ārsta nozīmētiem zāļu preparātiem, taču arī fitoterapija ir nozīmīga.

Kad noskaidrota diagnoze, veselības augi palīdz mīkstināt vai nomākt klepu, mazināt iekaisumu, paplašināt bronhus, samazināt temperatūru un paaugstināt organisma imunitātu.

Cilvēki bieži vien izdara sev lāča pakalpojumu, nepievēršot uzmanību pašsajūtas maiņai. Saaukstēšanās pazīmes izpaužas pakāpeniski: sāk tecēt deguns, iesāpas kakls, paretam “apciemo” galvassāpes, piemetas neliels krekšķītis, sāk mākt nogurums. Ikdiena ir darbiem un rūpēm tik piepildīta, ka neatliek laika par to padomāt. Gan jau pāries! Bet nepāriet, simptomi pastiprinās un kļūst traucējoši, līdz cilvēks attopas gultā ar iestaigātu bronhītu vai – vēl ļaunāk – plaušu karsoni. Jauns, veselīgs organisms, iespējams, ar vieglu saaukstēšanos tiešām var tikt galā pats saviem spēkiem, taču gadu nastas vai hronisku kaišu māktā organismā šāda “izstaigāšana” izjauks pēdējo imunitātes barjeru, paverot ceļu vīrusiem, tostarp gripai. Neviena ziema nav pagājusi bez gripas uzliesmojuma, taču vēl aizvien daļa sabiedrības jūtas apjukusi un neatšķir vienkāršu saaukstēšanos no gripas vīrusizraisītas saslimšanas. Gripas inkubācijas periods, t. i., laika sprīdis no inficēšanās līdz pirmajām slimības pazīmēm, ir 48–72 stundas. Slimība sākas pēkšņi – ar augstu temperatūru (38–40 oC), drudzi, kairi-nošu klepu, spēcīgām galvassāpēm, spiediena sajūtu acīs un nepatiku pret gaismu, iesnām, kasīšanas sajūtu kak-lā, muskuļu sāpēm un kaulu laušanu, tāpat iespējama slikta dūša un caureja.

Gripas vīruss vairojas ļoti strauji – dien-nakts laikā no viena vīrusa būs jau tūk-stotis, tāpēc tūlīt jādzer pretgripas zāles, ja tādas ir mājas aptieciņā (bez receptes dabūjams Remantadīns, Rimantadine un homeopātiskie līdzekļi Oscillococcinum, Aflubin, Citrasept, Imunace, Chyawan-prash (Indijā radīts bioloģiski aktīvs augu maisījums), Grip Heel, ehinācijas tabletes, ciedru eļļa), un jāsauc ārsts. Paralēli ārsta izrakstītajiem medikamentiem organisms jāspēcina ar tautas līdzekļiem, kā arī jādzer daudz šķidruma – minerālūdens, tēja, sula, lai izskalotu no organisma vīrusa radītos toksīnus.

Dziednieces fitoterapeites Dzintras Bankovas ieteikumi, kā rīkoties, ja saaukstējamies vai saslimstam ar gripu.

 Ja aptieciņā nav citrasepta, gatavo-joties ziemai, laikus var pagatavot citrona sēklu uzlējumu: 15–20 sēklas izžāvē, samaļ kafijas dzirnaviņās, aplej ar 200 g degvīna, 7 dienas tur tumšā vietā. Nokāš, tur ledusskapī. Lieto pa 1 ēdamkarotei pēc ēšanas slimošanas laikā. Tas ir arī izcils žults dzinējs, uzlabo sirds darbību, palīdz locītavām, ceļ imunitāti.

 Ja slimība sākusies, zūd apetīte. Nevajag sevi spiest, jo slimības laikā or-ganismam vajadzīgs spēks un to var iegūt, netērējot enerģiju gremošanas procesam.

 Arī tad, ja slimojot 2 dienas neko neēdam un tikai dzeram šķidrumu, var rasties aizcietējumi, jo intensīvi izdalās toksīni. Katru rītu jāizdzer krūze silta ūdens, lai iedarbinātu zarnu traktu un pamodinātu organismu. Vairākas reizes dienā jātīra zobi un mēle. Vēdera mīkstināšanai jāēd žāvētas melnās plūmes vai aprikozes, bet vakarā jāizdzer krūze kefīra, kam pievienota 1 tējkarote eļļas. Var iztaisīt klizmu, paskābinot ūdeni ar citrona sulu. Profilaksei pret aizcietējumiem gatavo salātus no skābiem kāpostiem, sarkanajiem sīpoliem, čīkstenēm, jūras kāpostiem (cukura laminārijām), kas satur vērtīgas minerālvielas.

 Galvenais ir šķidrums. Bagātīgi jāuzņem ūdens un citi dzērieni (tostarp svaigas sulas), lai toksīni izvadītos.

 Organismu stiprina jauktā biešu un burkānu sula vai smiltsērkšķu sula (at-šķaida ar vārītu ūdeni attiecībā 1:4). Var gatavot svaigu sulu no apelsīniem vai greipfrūtiem. Sulas lieto pa 1/2–1 glāzei 3–4 reizes dienā. Ja ir kādas problēmas ar kuņģi un koncentrētas sulas šķiet par spēcīgām, izmēģiniet burkānu sulu ar siltu pienu un medu (1–2 glāzes dienā). Tikpat labi var dienā apēst vienu greipfrūtu vai pusi pamelo augļa, vai pāris kivi. Šie augļi satur daudz tādu vielu, kas aizsargā šūnu apvalku. Biezumus, kas paliek pāri pēc sulas spiešanas, var pievienot sautējumam. Tas dod organismam nepiecieša-mās šķiedrvielas.

 Ja bērnam aizlikts deguns, sasilda karstā ūdenī 2 citronus (tad sula labāk tek), izspiež un pielej 1 l ūdens, pievieno 100 g medus. Dzer uzreiz 1 glāzi silta dzēriena, dienā – 3 glāzes. Pa vidu jādzer tīrs, remdens avota ūdens. Iekaisušam kaklam nepatīk nedz karsts, nedz auksts šķidrums.

 Lai atbrīvotos no klepus, paņem mutē 3–5 krustnagliņas un tur tik ilgi, līdz tās siekalās atmiekšķējas, un sakošļā, izdalītos sula, vai sagatavo karsto dzērienu – glāzē vārīta, karsta ūdens iespiež citronu sulu, pievieno tējkaroti medus un iemet 3 krustnagliņas. Dzer lēni, pa malciņiem.

 Sausu, mokošu klepu mīkstina ingvera dzēriens– 1 ēdamkaroti ingvera pulvera aplej ar glāzi verdoša ūdens, samaisa un dzer maziem malciņiem. Procedūru atkārto ik pēc pusstundas.Gripa vājina arī asinsriti, izjauc šūnu caurlaidību, un sākas kapilārā asiņošana, kuru pat nejūtam. Profilaktiski jālieto askorutīns – pa 2 tabletēm 2 reizes dienā ēšanas laikā. Gripas laikā katru dienu va-jadzētu patērēt 50 mg C vitamīna.Ja gadījies saaukstēties, ieteicams 3 reizes dienā lietot pa 1 ēdamkarotei silta medus, kam pievienota 1/4 tējkarotes kanēļa. Šis maisījums dziedina jebkāda veida klepu un atbrīvo no iesnām.

 

Raksts no grāmatas “400 veselības augi Latvijā”

LA.lv