Veselam
Bērni

Veselības ministrija uzstāj un saglabā milzīgos sodus par enerģijas dzērienu pārdošanu bērniem0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Nostiprinot attiecīgās normas Enerģijas dzērienu aprites likumā, valdība šodien, 21.maijā, lēma arī turpmāk par enerģijas dzērienu pārdošanu bērniem piemērot sodus, nesamazinot to apmēru, informē Veselības ministrija.

Enerģijas dzērienu pārdošana personām, kuras nav sasniegušas 18 gadus, ir administratīvais pārkāpums, kas aizskar būtiskas sabiedriskās intereses.

Ar grozījumiem likumā tiek pārņemti Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktie sodi – pārdevējam no 140 līdz 175 eiro, juridiskajai personai – 350 līdz 700 eiro.

Līdz šim bijusi diskusija, par to, vai esošais naudas sods par enerģijas dzērienu pārdošanu bērniem nav pārāk liels, taču Veselības ministrija uzstāja, ka tas ir jāsaglabā esošajā apmērā, lai pasargātu bērnus no iespējamās nelabvēlīgās enerģijas dzērienu ietekmes uz veselību.

Kopš ir spēkā aizliegums pārdot enerģijas dzērienus bērniem, ir konstatēti pārkāpumi, tostarp kopš 2017.gada to skaits nesamazinājās.
Vienlaikus lielai daļai administratīvi sodīto tiek piemēroti daļēji atbrīvojumi no naudas soda apmaksas, kā arī noteiktais maksimālais administratīvā soda apmērs par pārkāpumu nav piemērots.

Tādējādi, ministrijas ieskatā, nav pieļaujams samazināt administratīvā soda apmēru, jo tādā gadījumā pārkāpumu skaits varētu turpināt pieaugt.

Aizliegums pārdot nepilngadīgām personām enerģijas dzērienus Latvijā pieņemts jau 2016.gadā.
Saistītie raksti

Šo dzērienu neatņemama sastāvdaļa ir kofeīns un stimulējošas vielas, kuras, uzņemtas palielinātā devā vienā reizē, jauniešiem var izraisīt uzvedības izmaiņas, piemēram, palielināt uzbudinājumu, aizkaitināmību, nervozitāti un nemieru.

Savukārt ikdienā enerģijas dzērienu lietošana lielos daudzumos var izraisīt paaugstināta asinsspiediena, aritmijas, sirds un asinsvadu traucējumu attīstību.

Grozījumi likumprojektā vēl jāapstiprina Saeimai.

LA.lv