Veselam
Dzīvesveids

VIDEO. Bode, kur viss par velti! Rīgā ienāk “zero waste” jaunā līmenī?2

Foto: Shutterstock.com

Radīt mazāk atkritumu, ieviest kapsulas garderobi, nepirkt neko lieku – šie ir tikai daži no bezatkritumu jeb zero waste dzīvesveida modeļiem vai ieteikumiem, kā ikdienā dzīvot dabai un veselībai draudzīgi.

Šobrīd Rīgā ienākusi vēl viena jauna pasaules tendence – veikals, uz kuru dodoties, naudas maku drīkst atstāt mājās, jo tajā viss ir par velti.

Vienīgi, izvēloties kādu priekšmetu, vietā jāatstāj kāds no mājām paņemts.

Tātad, ja “Brīvbodē” atrasta skaista blūzīte, tās cena būs no mājām atnestais trauku komplekts, apģērbs vai kāds interjera priekšmets, kas vēl joprojām ir lietojams, bet pašam ir apnicis un ir vēlme to piedāvāt nākamajam lietotājam.

LA.LV Aptauja

Vai Tu iepirktos šādā "mainīšanās veikalā"?

  • Jā, šis ir veids, kā regulāri iegūt ko jaunu, netērējot naudu un nepiepildot māju ar lieko.
  • Nē, man nepatīk nēsāt un lietot citu cilvēku mantas.

“Es biju līdzīgā vietā pirms tam strādājusi Berlīnē un sapratu, ka ir laiks, kad Rīga arī būtu gatava šādai idejai un šādam konceptam,” TV24 raidījumā “Tete-a-tete” stāsta “Brīvbode” izveidotāja Alise Ziemule.

“Tas ir kā apmaiņas punkts, kur cilvēki apmainās ar grāmatām, drēbēm un arī kontaktiem,” papildina otra veikala izveidotāja Jekaterina Ratobiļska.

Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay.com

Lietu apmaiņa ir sarunas rosinātājs starp svešiniekiem, tiek ieteiktas gan drēbes, kas tikko satiktam cilvēkam varētu piestāvēt, gan labas grāmatas, kas jāizlasa, nesteidzīgi iespējams arī iedzert kopīgi kafiju vai tēju.

Veikala īpašnieces atzīst, ka neatceras, kad pēdējo reizi iepirkušās klasiskā veikalā. “Es pati esmu iemācījusies nepieķerties lietām, arī cilvēkiem mēģinām stāstīt, ka priekšmeti nedara laimīgu, jo brīvāka istaba mājās, jo vairāk vietas domām,” smejas Alise.

Saistītie raksti

Drēbes var būt vintage, kaut 40 gadus vecas, bet tām jābūt tīrām un patīkamām, lai cits vēlētos un varētu to nēsāt.

Šis nav labdarības punkts, drēbes aicina nest saprātīgos daudzumus un katru viesošanās reizi arī kaut ko paņemt uz mājām no veikalā atrodamā, lai veicinātu šo mainīšanās manieri.

“Brīvbode” atrodas Turgeņeva ielā 13, atvērta katru ceturtdienu no pulksten 15 līdz 19.

Plašāk video sižetā.

LA.lv