Veselam
Uzturs

VIDEO. Iespējams, mēs nepareizi mazgājam zemenes. Kāpēc un kā to darīt?0

Foto-LETA

Visiem zināms, ka veikalā pirktos augļus, dārzeņus un ogas pirms ēšanas ir rūpīgi jānomazgā, tomēr TV24 raidījumā “Dr. Apinis” Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta “BIOR” direktores vietniece, profesore Olga Valciņa skaidro, ka šo pašu likumu jāizmanto iegādājoties dabas veltes arī no vietējām dārzkopībām un saimniecībām, turklāt, tas ir jādara pareizi.

“Pirmkārt jāatceras, ka tālu vestos augļus un dārzeņus novāc nepietiekami gatavus, lai iegūtu trīs, četras papildus dienas, otrkārt, dažus augļus un dārzeņus mēdz apsmidzināt ar ķimikālijām pret sēnītēm, pelējumu,” raidījumā saka profesore.

Tās visas ir atļautās vielas, bet tās var atrasties uz virsmas arī pēc nokļūšanas pircēja mājās. Profesore min, ka nevienam arī nav zināms, ar cik tīrām rokām krāvēji un, piemēram, ogu lasītāji strādā. “Mēs neviens nezinām, ar kādu laistāmo ūdeni lauks bija laistīts – ar dzeramo vai kā Gvatemalā – tur tika ņemts tuvējās upes ūdens, kur noplūda arī sausās tualetes,” nelāgu piemēru min Olga Valciņa.

Dārza veltes lielākā daļa cilvēku mazgā nepareizi – paliek zem tekoša ūdens un uzskatot, ka ar to pietiek, tomēr profesore min, ka šī darbība neko nenomazgā.

Saistītie raksti

Visus patogēnus nomazgāt nekad nebūs iespējams, tomēr darot to pareizi, no daļas var atbrīvoties,” skaidro Valciņa. Piemēram, zemenes ir jāiemērcē pilnībā zem ūdens, lai viss liekais, kas mūsu acij nav redzams, atmēkšķējas un tad jānoskalo pēc mirkļa zem tekoša ūdens.

Visgrūtāk nozmagāt ir avenes un meža mellenes, tāpēc profesore iesaka šīs ogas labāk pirkt no zināmiem audzētājiem. Vairāk video.

LA.lv