Veselam
Ārstēšana

VIDEO. Pacientei pārdzīvojumi: privātklīnikā brīdina par vēzi, turpretim LOC – atzīst par veselu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Lita Krone

Privātā medicīnas iestādē diagnosticēts vēzis, kas vēlāk Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) netika apstiprināts, kādai pacientei rada jautājumu – vai valsts nauda izmeklējumiem un ārstēšanai tomēr nebūtu jākoncentrē vienuviet, vēstīja LTV raidījums “Panorāma”.

Gandrīz visā pasaulē vēža ārstēšana norit ekselences centros, kas ir lielo universitātes slimnīcu paspārnē. Kāpēc Latvijā tā nav? – uz šo jautājumu raidījums meklēja atbildi.

Mārai no Madonas vēzi agrīnā stadijā operēja salīdzinoši nesen. Izrakstā teikts – gada laikā jāatkārto ultrasonogrāfija. LOC rinda ir mēnešiem ilga. Tāpēc par savu naudu – 38 eiro – Māra devās uz privātu iestādi. Tur viņai ārsti izteica aizdomas, ka vēzis atgriezies ar metastāzēm.

“Prasīja, vai tiešām viss ir izņemts, vai tālāk nav aizgājis…vēža slimniekiem vispār ir grūti veikt šīs kontroles vizītes, jo tas ir emocionāli grūti. Katru reizi sev uzdodam jautājumu – ja nu atkal?” tā raidījumam stāsta Māra. Pēc vizītes viņai bijis “kārtējais atkritiens atpakaļ, bezcerība, bezizeja, stress, asaras un panika”.

Māra atgriezās LOC jau kā paciente un visus izmeklējumus veica atkārtoti.

“LOC centrā dakterim ir ļoti laba humora izjūta,” stāsta Māra. “Un tas laikam palīdz gan pacientiem, gan viņiem pašiem. Dakteris vienkārši ienāca un pajautāja – ko es šeit daru? Viņam bija tik liels smaids uz lūpām, un es sapratu, ka viss ir kārtībā!”

Pēc tā Mārai sākusies neadekvāta reakcija – viņa sākusi “histēriski raudāt”. Burtiski bijis pirms tam “mezgls kaklā” kādu mēnesi, kamēr Māra tikai LOC sapratusi, ka vēzis nav atgriezies, un viņa ir vesela.

Saistītie raksti

Komentējot šo situāciju, Privāto medicīnas iestāžu asociācijas vadītājs Māris Rēvalds “Panorāmai” atzina: “Kļūdas medicīnā ir visiem – gan publiskiem, gan privātiem. Privātajā sektorā bieži strādā tie paši dakteri, kuri valsts iestādēs. Viņi nepaliek dumjāki, ja viņi strādā privātā sektorā.”

Tomēr Māra uzskata, ka jautājums ir par kvotām un pieejamību. Iespēja uzreiz tikt izmeklētai LOC aiztaupītu viņai ļoti daudz nervu. “Lai visa sistēma tiešām strādā uz pacientu, jo mēs šeit runājam bieži par valsts aizsardzību… tā, pirmkārt, ir veselības aizsardzība!”

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv