Veselam
Ārstēšana

VIDEO. “Tev arī pašas dēļ ir jāgrib dzīvot.” Artas pieredzes stāsts pēc saslimšanas ar leikēmiju0


Arta Lāce.
Arta Lāce.
Ekrānuzņēmums no LNT raidījuma “Top 10” video.

Arta Lāce, kura pirms vairākiem gadiem saskārās ar diagnozi – akūta leikēmija, tikpat ilgi savā “Facebook” lapā publicē atklātu dienasgrāmatu. Slimība, kas izmainījusi viņas dzīvi uz visiem laikiem, pie Artas atgriezās. Turklāt divreiz. Grūtajā fiziskajā cīņā par savu veselību, Artai jācīnās ne tikai ar slimības komplikācijām, bet arī ar komplicēto medicīnas sistēmu un realitāti Latvijā, kurā atgriezties pēc sarežģītas un veiksmīgas šūnu transplantācijas Lietuvā, bija kā šokējoša piezemēšanās, tā vēstīja LNT raidījums “Top 10”.

Tas nav viegli – Artas draugiem, kolēģiem, paziņām atvērt “Facebook” un jau vairāk nekā trīs gadus sekot līdzi viņas izmisīgajai cīņai ar leikēmiju, jeb – asins vēzi. Slimību, kas bija sagrābusi Artu savos nagos un spītīgi nelaida vaļā. Kad šķietami tā tika uzveikta – tā atgriezās atkal. Divreiz.

Nav viegli lasīt, kā slimība posta Artu, kā nemitīgā ķīmijas terapija plosa viņas ķermeni un, ko Arta pārdzivo emocionāli. Ko gan mēs varam? Uzrakstam “turies”, un vārdi šķiet ar tukšuma skaņu, jo vārdos izteikt līdzāspārdzīvojumu ir grūti. Bet, kas gan ir grūtums lasīt? Nekas. Salīdzinājumā ar to, ko pārdzīvo pati Arta.

Talantīga, akurāta, ar asu prātu apveltīta žurnāliste ar kuru plecu pie pleca strādāts arī LNT ziņās. Arta pavisam nesan pārcietusi sarežģītu cilmes šūnu transplantācijas procesu, vēstīja “Top 10”. Viņa sarunu neatsaka, lai gan pašai ir grūti.

Artai ir trīs bērni. Divi dēli – 11 un trīs gadus veci un astoņus gadus veca meitiņa. Ar mazāko Arta ir kopā, kad vien atstātas slimnīcas sienas un viņa ir mājās. Abi lielākie kopā ar tēti dzīvo Helsinkos un nav ne dienas, kad Arta neilgotos.

“Bērni ir milzīga motivācija, bet bērni nevar būt vienīgā motivācija, Tev arī pašas dēļ ir jāgrib dzīvot,” stāsta Arta. Tieši lielā dzīvotgriba ir noturējusi Artu uz kājām, bet ceļš ir bijis grūts – pārvarētas neparakstāmas sāpes, gan fiziskas, gan emocionālas, depresija, vairākkārt piedzīvots nervu sabrukums. Toreiz pirms trīs ar pus gadiem, kad Arta uzzināja par akūtu leikēmiju, viņa nevarēja iedomāties, ka ceļš būs tik grūts…

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv