Veselam
Uzturs

VIDEO. Vai bojātus ābolus var spiest sulā?0

Foto: pexels.com

Pēc ābolu ražas, kad visu laiku tie vien ēsti, jāsāk domāt, kā dabas vitamīnus saglabāt ilglaicīgi. Var vārīt ievārījumus, taisīt sukādes, žāvēt un, protams, spiest sulas. Bet ko drīkst un ko ne? Vai zemē nokritušie un iebojātie sulai vairs nederēs?

“Ja ābols ir sapuvis vai tajā ir veidojies jau tā saucamais zilais pelējums, tas mūsu veselībai būs ne tikai kaitīgs, bet arī pamatīgi bīstams,” TV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” norāda Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa.

Ja sulā izspiedīs ābolu ar kādu brūnu pleķīti, to, vēlāk baudot dzērienu, īpaši nejutīs un mūsu veselību tas neietekmēs, tomēr, ja dzēriena tapšanā izmantots tā pamatīgāk iepuvis ābols, tiek pieļauta mikotoksīna patulīna klātbūtne sulā.

Foto: Fotolia

Mikotoksīni ir toksiski sekundārie metabolīti, ko producē sēņu valsts pārstāvji, pārsvarā dažādi pelējumi. Ķīmiskajā sastāvā ir gan skābes, gan sterolu atvasinājumi, gan aromātiskie savienojumi. Šobrīd zināmi vairāk kā 300 dažādi mikotoksīni un Patulīns ir viens no tiem – visbiežāk atrodams augļos un dārzeņos.

Saistītie raksti

Tiek domāts, ka mikotoksīnam ir kancorigēnas īpašības, oficiāli pierādīts tas nav, bet dažādi pasaulē veikti pētījumi rada aizdomas, kas sporas rada veselības problēmas, kas saistītas ar vēža šūnu attīstību.

“Tas ir ļoti izturīgs termiskajā apstrādē un spēj izturēt ne tikai pasterizācijas temperatūru, kas ir līdz 100 grādiem, bet pat autoklāvus, kas sasniedz pat 120 grādus,”skaidro Dalija Segliņa. Tā kā labāk lieki ar savu un apkārtējo veselību neriskēt un iepuvušos ābolus laikus izlasīt un sulās spiest veselīgus un svaigus.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Ko sēņu lasīšanas maniere pastāsta par tavu raksturu?
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Rudenīgā spēkstacija – ābols! Mazina vēža risku, cīnās ar sirds slimībām un uzlabo ādu 1
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Sākusies apkures sezona – kā izvairīties no alerģijām, ādas problēmām un elpceļu saslimšanām?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Agrāk zaga spoguļus un magnetolas, tagad – “torpēdas”. Saruna ar VP pārstāvi Māri Priednieku
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Neskaidras kodīgas vielas dēļ Juglā no daudzstāvu nama evakuē iedzīvotājus 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
ECT pret Latviju vērsies vīrietis, kuru tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Breksita vienošanās: deputāti noraida Džonsona grafiku
8 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
8 stundas