Veselam
Dzīvesveids

Viedtelefons – veselīgs dzīvesveids tavā kabatā. 18 aplikācijas, kas palīdzēs dzīvot veselīgāk 0

Foto – Shutterstock

Aplikācijas, kas palīdz iemigt un vingrot

Foto - Shutterstock

Foto – Shutterstock

36,6 °C konsultanti LIZETE MĀLDERE, sertificēta uztura speciāliste

ARMANDS SUKUTS, treneris fitnesa studijā DCH

Izejot no mājas bez viedtelefona, nereti jūtamies gluži kā bez rokām. Un ne velti – vēl pavisam nesen, lai iegūtu informāciju, vajadzēja rakties cauri grāmatu kalniem vai doties pie speciālistiem, taču tagad mūsu kabatās ik dienu ir ierīce, kas ļauj piekļūt gandrīz visām pasaules zināšanām. Būtu muļķīgi kaut ko tik vērtīgu neizmantot savā labā. Piedāvājam aplikāciju nelielu izlasi, kas ļaus ar telefona starpniecību ne vien noņemt stresu un saldi aizmigt, bet pat vingrot kopā ar pasaules klases treneriem.

Lizete Māldere: “Mobilās aplikācijas var izmantot dažādi, piemēram, tās lieliski noder, lai izprastu pārtikas produktu sastāvu, ikdienā nepieciešamo optimālo enerģijas daudzumu, tā patēriņu, pārtikas piedevu klasifikāciju, nozīmi un izcelsmi. Tāpat tās var būt labs palīgs, lai pierastu izdzert ikdienas ūdens devu, vairāk kustētos un plānotu veselīgas ēdienreizes. ! Aplikācijas sniedz vērtīgus padomus, taču tās nevar pilnībā aizstāt speciālistu konsultācijas. Sniegtā informācija jāvērtē kritiski, un, pirms veic lielākas vai mazākas pārmaiņas savā ikdienā vai dzīvesveidā, nepieciešams konsultēties ar ārstu.”

Armands Sukuts: “Aplikācijas var būt ļoti laba motivācija fiziskajām aktivitātēm. Piemēram, programmas, kurās var redzēt, ko un cik daudz dara draugi un paziņas, var lieliski motivēt arī pašu sākt sportiskas nodarbības. Citas aplikācijas var vienkārši mudināt sasniegt kādu konkrētu mērķi. Jāatceras, ka lietotnes var būt dažādas, profesionāli un ne tik profesionāli izstrādātas, tāpēc pirms to izmantošanas noteikti vajadzētu izvērtēt savas spējas, bet ideālajā variantā konsultēties ar šīs jomas profesionāli – treneri, pieredzējušu skrējēju vai citu speciālistu, lai nenodarītu pāri savam organismam. Pat ja lietotne ir izstrādāta ļoti profesionāli, to nepareizi izmantojot, var nesasniegt vēlamo mērķi vai pat kaitēt veselībai. Iesaku pievērst uzmanību tam, ka aplikācijas bieži koncentrējas uz specifisku orgānu vai muskuļu grupu, bet mūsu ķermenis tomēr ir vienots veselums.”

Aplikācijas fiziskajāk aktivitātēm. MOVES

moves

Moves jeb Kustības ir programma, kas cītīgi saskaitīs visas tavas kustības. Tā spēj pazīt soļus, riteņbraukšanu un skriešanu, tāpēc šīs darbības tiek uzskaitītas atsevišķi. Katrai no iepriekš minētajām aktivitātēm varēsi izmērīt ilgumu, distanci, soļus un to laikā sadedzinātās kalorijas. Informācija ik dienu tiks pasniegta kā ērti pārskatāma laika līnija, tāpēc varēsi salīdzināt savu progresu, piemēram, mēneša garumā, tādējādi rodot sev papildu stimulu. Viens no lielākajiem aplikācijas plusiem – tā vienmēr ir ieslēgta un darbosies visu laiku, kamēr tev būs viedtelefons.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

NIKE TRAINING CLUB

nikeJa ikdienas dzīve ir neparedzami mainīga un šā iemesla dēļ gājiens uz sporta zāli nesanāk, Nike Trainig Club programma ir paredzēta tieši tev. Aplikācija piedāvā lērumu dažādu sporta nodarbību, kas atšķiras gan intensitātes, gan laika un ekipējuma ziņā. Kad vien ir brīvs brīdis, vari izvēlēties sev piemērotāko programmu un vingrot, neizejot no mājas, viesnīcas vai jebkuras citas atrašanās vietas. Lietotnē apkopoti arī dažādi profesionālu sportistu un viņu treneru padomi, kas atvieglos vingrošanu un motivēs sasniegt labākus rezultātus.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

WORKOUT TRAINER

workout

Aplikācija paredzēta gan fitnesa un svaru zāles entuziastiem, gan jogas un kardiotreniņu cienītājiem. Reģistrējoties jānorāda svars, vecums un vēlamā nodarbību intensitāte. Pēc tam programma piedāvās vispiemērotākos treniņus, taču, ja tie nešķiet visai pievilcīgi, vienmēr var izvēlēties citus. Katrai aktivitātei ir pieejama laika skaitīšana un skaņas signāls. Vingrojumus var iestatīt, apturēt, izlaist un pāriet pie nākamā. Un vēl kāds mūsdienās ne mazāk svarīgs sīkums – pēc treniņa par jaunākajiem rezultātiem vari pastāstīt draugiem sociālajos tīklos.

Izmaksas: programma piedāvā gan maksas, gan bezmaksas treniņus, to cenas atšķiras

Pieejamība: iOS, Android

Aplikācijas veselīgam uzturam. WATERBALANCE

waterbalanceJau pamatskolas bioloģijas stundās mācījāmies, ka 70% mūsu organisma sastāv no ūdens. Tāpēc ir visai loģiski, ka tā krājumi nemitīgi jāpapildina, taču diemžēl nepietiek ar reizēm, kad jūtam slāpes. Programma Waterbalance, pamatojoties uz datiem par lietotāja svaru, garumu, vecumu un dzimumu, piedāvā uzturēt pilnvērtīgu ūdens līdzsvaru organismā visas dienas garumā. Katru reizi dzerot ūdeni, tā daudzums jāatzīmē programmā, kas pēc tam sekos līdzi ūdens patēriņam un vajadzības gadījumā atgādinās, ka jāpadzeras. Lietotnē iespējams atzīmēt arī citus uzņemtos šķidrumus, piemēram, kafiju un tēju, jo to pārstrādei ķermenis izlieto papildu ūdens rezerves.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

WEIGHT LOSS & HEALTHY FOODS

weightloss

Programma paredzēta ikvienam, kurš vēlas kontrolēt savu svaru un uzzināt vairāk par ikdienā lietojamiem produktiem, kas dedzina kalorijas un uzlabo vielmaiņu, par svarīgākajiem faktiem attiecībā uz kalorijām un citu noderīgu informāciju. Aplikācijai jau ir vairāki tūkstoši lietotāju visā pasaulē, un daži no viņiem atklāj, ka ar tās starpniecību izveidojuši speciālus produktu sarakstus, kurus vienmēr tur acu priekšā un biežāk iekļauj savā ikdienas ēdienkartē. Papildus produktu aprakstiem tiek piedāvāti arī īsi padomi, kā tos labāk pagatavot un pasniegt.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: Android

SUBSTITUTIONS

substitutionsSubstitutions jeb Aizvietotāji ir virtuāla rokasgrāmata, kas palīdzēs ne vien virtuvē, bet arī pie lielveikala plaukta. Aplikācija piedāvā veselīgas alternatīvas produktiem, kurus vēlies izslēgt no savas ēdienkartes. Tā lieti noderēs arī reizēs, kad gatavošana jau rit pilnā sparā, bet esi aizmirsis iegādāties kādu sastāvdaļu, – ieraksti to programmā, un nekavējoties saņemsi informāciju, ar ko vari aizvietot trūkstošo produktu.

Izmaksas: 1,99 eiro

Pieejamība: iOS

Latvijā radītās aplikācijas veselībai. 80 BRĪVDIENAS


brivs

Programma tapusi sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru un Veselības ministriju. Aplikācija 80 brīvdienas ir pielāgojama ikvienam lietotājam individuāli – gan smēķētājam, kurš nolēmis atbrīvoties no nevēlamā ieraduma, gan cilvēkam, kurš vēlas uzlabot savu pašsajūtu un pavadīt 80 dienas veselīgāk. Tā veidota kā ikdienas palīgs un piedāvā vienkāršus padomus, kā dzīvot veselīgāk: vairāk kustēties, ēst pilnvērtīgāk, justies labāk un, protams, atteikties no kaitīgajiem ieradumiem. Un galvenais – darīt to 80 dienas pēc kārtas. Aplikācijā apkopoti ekspertu ieteikumi un padomi, informācija un interesanti fakti, kā arī citu cilvēku pieredze un iespēja sevi izaicināt.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: Android

MANASLECAS.LV

manaslecasManasLecas.lv veidota un paredzēta ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš izmanto kontaktlēcas. Ievadot tajā savu lēcu lietošanas dienu skaitu, vairs nebūs nepieciešams kontrolēt termiņa beigas, jo par to atgādinās viedtelefons. Iespējams arī vienmēr paņemt līdzi kontaktlēcu elektronisko recepti, tā vairs nav jāglabā papīra formātā makā vai mājās vienā no daudzajiem plauktiem, jo aplikācijā var ievadīt savu lēcu stiprumu, rādiusu un ražotāju. Kad parametri saglabāti, pēc tiem vajadzības gadījumā turpat programmā iespējams pasūtīt jaunas kontaktlēcas.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

VAKCINĀCIJAS KALENDĀRS

vakcinacijskalend

Latvijā izveidots virtuālais palīgs vecākiem, kas atgādina un seko līdzi vakcinācijas grafikam. Pēc dzimšanas datiem aplikācija izveido individuālu, bērnam piemērotu grafiku, atgādinot vecākiem par laiku, kad jāsaņem kārtējā pote. Ja vakcīna ir veikta, tā jāatzīmē kā saņemta un kalendārā parādīsies ķeksītis. Ja vakcinācija kādu iemeslu dēļ nav notikusi, bet ir plānota, jāatzīmē, ka tā nav saņemta. Kalendārā parādīsies izsaukuma zīme, kas atgādinās par vakcinēšanos. Ja vakcinācija nav izdarīta un esat nolēmuši to izlaist, jāatzīmē, ka tā atlikta. Kalendārā parādīsies aplis ar pārvilktu svītru, kas simbolizē atteikumu no potes.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: Android

Aplikācijas cīņai ar atkarībām: KWIT

 

kwitAplikācija paredzēta ikvienam, kurš atmetis smēķēšanu un nevēlas to atsākt. Lietotājs ievada datumu, kurā pārtraukta smēķēšana, un programma sniedz informāciju, kas šo dienu laikā uzlabojies organismā, kas – dzīvēs kvalitātē, kā arī cik daudz naudas ietaupīts. Tiek iekļauti spēles elementi – jo ilgāk nesmēķē, jo augstāku līmeni sasniedz. Papildu stimulam ir iespēja ar saviem sasniegumiem dalīties sociālajos tīklos. Savukārt reizēs, kad roka sniedzas pēc cigarešu paciņas, lietotājs var ziņot par to programmai un saņemt padomu, kā un kāpēc tomēr vajadzētu atturēties.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

DRINKING MIRROR

drinking

Neraugoties uz to, ka alkoholismu biežāk saista ar stiprā dzimuma pārstāvjiem, arī sieviešu vidū tas ir visai izplatīts. Lai cīnītos ar šo slimību, Skotijas Veselības ministrija izveidojusi aplikāciju Dzeršanas spogulis. Ar telefona kameru lietotājai jānofotografē sava seja un jānorāda, cik glāžu alkohola nedēļā tiek izdzerts (ar glāzi programmā domāti 175 ml). Pēc neilga brīža telefons parādīs, kā izskatīsies sievietes seja pēc 10 gadiem, ja netiks mainīti alkohola lietošanas paradumi. Ja tiek dzerts par daudz, parādīsies pamatīgas grumbas, piesārtums, tūska un citas nepievilcīgas pazīmes. Aplikācijas veidotāji vēlas ar attēliem likt sievietēm aizdomāties un mainīt savu ikdienu.

Izmaksas: 0.99 eiro

Pieejamība: iOS, Android

iCOACH

icoachLietotne iCoach ir bezmaksas rīks, kas palīdz pakāpeniski atvadīties no cigaretēm. Aplikācija sniedz ikdienas ieteikumus, padomus, pielāgotu rezultātu analīzi un motivāciju. Iebūvētā panikas poga palīdz pārvarēt smagākos brīžus, kad pārņem šķietami nepārvarama vēlme uzsmēķēt. Aplikācijas pamatā ir zinātnisks pētījums un praktiska klīnisko psihologu un komunikācijas speciālistu pieredze.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

Aplikācijas saldākam miegam. SLEEP PILLOW SOUNDS

sleep

Lietotnes veidotāji apgalvo, ka jau pāris minūtes pēc tās ieslēgšanas aizmigs pat tie, kuriem ir nopietnas miega problēmas. Tās darbības princips ir vienkāršs – cilvēks izvēlas skaņas, kuru pavadībā vislabāk jūtas, un ļaujas ieaijāt saldā miegā. Skaņu izvēle ir ļoti plaša, sākot no tropu mežu lietus un beidzot ar cilvēka sirdspukstiem. Jāpiebilst, ka visas skaņas ir dabiskas, nevis mehāniski konstruētas, kas arī esot aplikācijas panākumu galvenā atslēga.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS

SLEEP CYCLE ALARM CLOCK

plkstModinātājs, kurš palīdzēs pamosties tieši tajā brīdi, kad jutīsies vislabāk izgulējies. Nav noslēpums, ka guļot cilvēks piedzīvo dažādas miega fāzes un līdz ar katru no tām mainās arī ķermeņa kustības. Izmantojot telefonā iebūvēto akselerometru (paātrinājuma mērītāju), programma mērīs tavas kustībās un pēc tām noteiks, kurā miega fāzē atrodies. Tā liks skanēt modinātājam tieši tad, kad būs iestājusies vieglākā fāze. Pirms došanās gulēt savā telefonā ieslēdz aplikāciju, uzliec laiku, cikos vajadzētu piecelties, un novieto to gultas galvgalī. Ja tajā laikā atradīsies dziļā miegā, ierīce ļaus vēl nedaudz pagulēt, tāpēc modinātājs jānoregulē ar nelielu. piemēram, 30 minūšu, laika rezervi.

Izmaksas: 1,99 eiro

Pieejamība: iOS, Android

Sievietes veselībai. YOUR MAN REMINDER

yourman

Krūts vēzis ir izplatītākais ļaundabīgais audzējs sievietēm. Taču, laikus atklājot, slimību var novērst. Nereti dzirdēti stāsti, ka pārmaiņas krūtīs atklājis mīļotais vīrietis, nevis pati sieviete. Tieši šā iemesla dēļ aplikācijas Your man reminder jeb Tavs vīrietis atgādinātājs veidotāji piedāvā katrai sievietei savā viedtelefonā izvēlēties virtuālu (un visai pievilcīgu) vīrieti, kurš ik pa laikam atgādinās, ka nepieciešams pārbaudīt krūtis. Viņš turklāt sniegs padomus, kā to izdarīt pareizāk. Pamatojoties uz ārstu sniegto informāciju, aplikācija ļauj iepazīties arī ar dažādām krūts vēža pazīmēm un simptomiem. Ja lietosi programmu kopā ar draudzenēm, tev būs iespēja nosūtīt viņām personalizētus atgādinājumus ārsta apmeklējumam vai regulārām krūšu pārbaudēm.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

PERIOD TRACKER

periodtrackerLai mēneša īpašās dienas nepārsteigtu nesagatavotu, aplikācija Period Tracker ļauj iedziļināties savā ciklā. Katru mēnešreižu sākumā jānospiež poga, atzīmējot, kad tās sākušās. Tas ļauj kalendārā sekot līdzi auglīgajām dienām, ovulācijai un uzzināt, cik dienu atlicis līdz nākamo menstruāciju sākumam. Programma aprēķina vidējo iespējamo ciklu turpmākajiem trim mēnešiem. Aplikācija īpaši piemērota sievietēm ar neregulāru ciklu. Tā noderēs, plānojot ceļojumu, un ļaus izdarīt secinājums ilgtermiņā, aiztaupot atzīmes parastajā kalendārā.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

Aplikācijas stresa samazināšanai. BUBBLE SNAP

bubble

Vai jums patīk spaidīt burbuļplēvi? Aplikācija Bubble snap piedāvā to nēsāt līdzi vienmēr un reizēs, kad stresa līmenis pietuvojies es tūlīt kliegšu stadijai, likt lietā savus pirkstus, nevis nervus. It kā ar to jau nebūtu gana, programma ļauj izvēlēties trīs dažādus burbuļu izmērus. Arī aplikācijas grafika maksimāli pietuvināta reālās plēves izskatam. Kad nākamreiz nevari rast mieru, atceries, ka tev kabatā ir stresa noņēmējs!

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS

BREATHE2RELAX

breatheElpo, lai relaksētos varētu dēvēt par portatīvu stresa vadības instrumentu, kas ne vien nodrošina plašu informāciju par stresa ietekmi uz organismu, bet arī sniedz praktiskus uzdevumus, kā ar to tikt galā. Aplikācijas pamatā galvenokārt ir dziļā jeb diafragmālā elpošana, un sniegtas instrukcijas, kā tas pareizi jādara. Palīdzot pareizi elpot, tā ne vien samazina stresu, bet arī uzlabo garastāvokli un palīdz kontrolēt dusmu izvirdumus. Programmu iecienījuši vairāki tūkstoši lietotāju visā pasaulē, sniedzot pozitīvas atsauksmes par to, kā tā mainījusi viņu ikdienu.

Izmaksas: bez maksas

Pieejamība: iOS, Android

 

36,6 °C konsultanti LIZETE MĀLDERE, sertificēta uztura speciāliste

ARMANDS SUKUTS, treneris fitnesa studijā DCH

366_C_logo1

LA.lv